Kultura / Umrl legendarni igralec

Pred kamero je nastopal za velika imena, kot so Andy Warhol, Lars von Trier, Rainer Werner Fassbinder in Werner Herzog

STA
24. 11. 2025

Umrl je legendarni nemški igralec Udo Kier. Star je bil 81 let. Kot je več medijem potrdil njegov partner, umetnik Delbert McBride, je igralec umrl v nedeljo na svojem domu v Palm Springsu v ameriški zvezni državi Kalifornija.

Kier je nastopil v več kot 250 filmskih in televizijskih produkcijah in pred kamero nastopal za velike imena, kot so Andy Warhol, John Carpenter, Lars von Trier, Wim Wenders, Gus Van Sant, Rainer Werner Fassbinder in Werner Herzog.

S Fassbinderjem sta posnela pet filmov

Še posebej tesno je bilo njegovo sodelovanje z režiserjem Fassbinderjem. Skupaj sta posnela pet filmov, med njimi Lili Marlen in Berlin Alexanderplatz. Intenzivno je sodeloval tudi z danskim filmskim ustvarjalcem von Trierjem, s katerim je med drugim posnel filma Dogville in Melanhonija.

Nastopil je tudi v znanstvenofantastični parodiji Jekleno nebo, ki je bila v slovenskem prostoru odmevna zaradi glasbe skupine Laibach. Igral je tudi v nadaljevanju filma Jekleno nebo 2, The Coming Race. Leta 2015 je obiskal Grossmannov festival fantastičnega filma (in vina) v Ljutomeru, na katerem so mu podelili hudega mačka za življenjsko delo.

Preboj v ZDA je igralec, ki se je rodil 14. oktobra 1944 v Kölnu, dosegel v vlogi geja v filmu Gusa Van Santa Moj mali Idaho iz leta 1991, poroča avstrijska tiskovna agencija APA.

g27d98ALAzc

6IZGwvxhXvw

2WoJ4GN5MaQ

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si.

Delite članek:


Preberite tudi

Teden

Janša blokira imenovanje Tanje Fajon / Bo evropska komisija podlegla pritisku?

Se lahko zgodi, da zunanji ministri EU v ponedeljek v Bruslju ne bodo potrdili Tanje Fajon za posebno predstavnico EU za Sahel?

V središču

Spet sprevračanje dejstev

Manipulacija s podatki o umrlih je zavržno početje, posebej, če so znani vsaj okvirni podatki o umrlih in če manipulirajo politiki na visokem položaju, ki te podatke nedvomno poznajo

Samuel Žbogar odstopil brez pojasnila

Vodja slovenskega predstavništva pri Združenih narodih (ZN) naj bi položaj zapustil konec avgusta, dve leti pred iztekom mandata