Pripravljena aplikacija za preverjanje starosti na spletu

Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je obljubila, da je aplikacija povsem anonimna in uporabnikom ne bo mogoče slediti

STA
15. 4. 2026

Evropska aplikacija za preverjanje starosti na spletu je tehnično pripravljena za uporabo, je danes sporočila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Bruselj je aplikacijo predstavil, medtem ko se vse več članic odloča za omejevanje dostopa otrok do družbenih omrežij.

"Naša evropska aplikacija za preverjanje starosti je tehnično pripravljena in bo kmalu na voljo državljanom za uporabo. Uporabnikom bo omogočala dokazovanje starosti pri dostopanju do spletnih platform, tako kot v trgovinah preverjajo starost ljudi, ki želijo kupiti alkoholne pijače," je danes v Bruslju povedala von der Leyen.

Zgled aplikacija iz časa pandemije covida-19

Kot je pojasnila, so se pri razvoju zgledovali po aplikaciji, ki je v času pandemije covida-19 državljanom z digitalnim covidnim potrdilom EU med drugim omogočala potovanje po uniji.

Gre za uporabniku prijazno aplikacijo, v kateri se bodo lahko prijavili z osebnim dokumentom in nato dokazovali svojo starost, ko bodo želeli dostopati do spletnih storitev, je dejala von der Leyen.

"Naša evropska aplikacija za preverjanje starosti je tehnično pripravljena in bo kmalu na voljo državljanom za uporabo. Uporabnikom bo omogočala dokazovanje starosti pri dostopanju do spletnih platform, tako kot v trgovinah preverjajo starost ljudi, ki želijo kupiti alkoholne pijače."

Ursula von der Leyen, predsednica Evropske komisije

Aplikacija, ki bo dostopna na vseh elektronskih napravah, je v skladu z najvišjimi svetovnimi standardi na področju zasebnosti, je še povedala predsednica komisije. Dodala je, da bodo lahko posamezniki svojo starost dokazali, ne da bi razkrili katerokoli drug osebni podatek. "Preprosto povedano, je povsem anonimna in uporabnikom ne bo mogoče slediti," je poudarila.

Uporabnik naj bi imel popoln nadzor nad svojimi podatki

Pristojna podpredsednica komisije Henna Virkkunen je medtem glede varovanja zasebnosti dejala, da bo imel uporabnik aplikacije popoln nadzor nad svojimi podatki.

Predsednica in podpredsednica sta povedali še, da je aplikacija odprtokodna, kar pomeni, da jo bodo lahko uporabljale tudi partnerske države. To pa bo tudi zasebnim podjetjem omogočilo, da bodo razvile svoje inovativne rešitve, je dodala Virkkunen.

"Obstajata zgolj dva pogoja. Spoštovati je treba standarde na področju zasebnosti in zagotoviti, da bomo imeli povsod v EU enako tehnično rešitev."

Henna Virkkunen,  pristojna podpredsednica Evropske komisije

"Obstajata zgolj dva pogoja. Spoštovati je treba standarde na področju zasebnosti in zagotoviti, da bomo imeli povsod v EU enako tehnično rešitev," je dejala.

V Bruslju so aplikacijo predstavili, medtem ko se vse več držav članic unije odloča za omejevanje dostopa otrok do družbenih omrežij. Von der Leyen je danes glede tega poudarila, da je potreben evropski pristop, zaradi česar je pred mesecem dni ustanovila poseben odbor strokovnjakov za varnost otrok na spletu, ki bo komisiji predvidoma do poletja podal priporočila glede morebitne starostne omejitve za uporabo družbenih omrežij v uniji. V četrtek bo potekalo drugo srečanje odbora, je napovedala.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si.

Delite članek:


Preberite tudi

Janševa »zmaga« v Bruslju 

IZJAVA DNEVA

Intervju

»Razne teorije o ploščati Zemlji in vesoljcih so danes zelo priljubljene«

Ivan Šprajc, arheolog

»Pred nami je vojna«

Vloženih več kot 44.600 podpisov za referendum proti politični policiji