Kaj bi morala upoštevati umetna inteligenca?

IZJAVA DNEVA

11. 5. 2026

"Če pogledamo nazaj v zgodovino k Immanuelu Kantu in na njegov kategorični imperativ, bi morala biti umetna inteligenca (UI) takšna, da bi človeka vzela za cilj in ne zgolj kot sredstvo. Če je človek samo sredstvo za doseganje učinkovitosti, za doseganje zaslužka in koristi, potem takšna umetna inteligenca (UI) ni osredotočena na človeka. Ni transparentna, lahko zavaja in človeka uporabi za to, da ga zadrži čim dlje v interakciji, zbira njegove podatke in tako naprej. Skrb tako ni pri človeku, ampak pri nečem drugem, človek pa je pri tem samo sredstvo. UI, ki bi bila osredotočena na človeka, bi bila takšna, da bi upoštevala tisto, kar ljudje potrebujemo."

(Dr. Ernest Ženko, filozof in redni profesor na Fakulteti za humanistične študije Univerze na Primorskem, je poudaril, da bi morala biti umetna inteligenca v prihodnje takšna, da bi bila osredotočena ali osrediščena na človeka; v pogovoru za Dnevnikov Objektiv

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si.

Delite članek:


Preberite tudi

V središču

Posmeh boju proti korupciji

Profesorji in raziskovalci kazenskega prava so tako imenovani zakon o Skoku poimenovali s pravimi besedami – gre za očiten politični napad na neodvisnost tožilstva in pravosodja

V središču

Govorjenje na pamet

Se nam res zdi smiselno, da porabljamo ogromne količine vode za namakanje krme za živino? Je sploh upravičeno, da večino subvencij namenjamo živinoreji?

V središču

Rezanje direktorja Juga

Zakaj si vsakokratna politična garnitura jemlje pravico do obsežnih kadrovskih zamenjav v zdravstvu, ki ga financirajo zavarovanci?