TV komentar / Nataša Pirc Musar v novi vlogi

Aktivna predsednica

Stanka Prodnik
MLADINA, št. 25, 26. 6. 2026

Žiga Bonča in Nataša Pirc Musar v Odmevih

Žiga Bonča in Nataša Pirc Musar v Odmevih
© TV Slovenija

V intervjuju za oddajo Odmevi, ki ga je (spet!) zelo suvereno in modro odvodil Žiga Bonča, je predsednica republike Nataša Pirc Musar zelo natančno povedala, kaj si misli o zakonu o lokalnih volitvah, ki tujcem tretjih držav odvzema volilno pravico na lokalnih volitvah. Vsaka beseda predsednice je bila na svojem mestu, zato raje kar citirajmo: »Ta zakon je zelo sporen. Upam si trditi, da je tudi ustavno sporen, neskladen. Zakaj? Ta politika (torej koalicija Janša, Stevanović, Logar in Vrtovec, op. p.) je očitno pozabila na 138. člen ustave, ki pravi: prebivalstvo izvaja lokalno samoupravo na občinski ravni in drugih lokalnih skupnostih. Prebivalstvo, ne državljani. To pravico imajo pri nas že 20 let. Argument z druge strani, da tega številne države nimajo, ni pravi. Naša ustava je namreč v tem segmentu jasna, in če mi dajemo nekaj več pravic tujcem kot kakšna druga država, to kaže samo našo širino. In če 20 let to ni bila težava, zdaj pa tik pred volitvami je težava, bi morala izpostaviti še eno stvar, in to se pri tej vladi že dogaja v prvih tednih vladanja.

ŽELITE ČLANEK PREBRATI V CELOTI?

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?


Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal, Apple Pay ali Google Pay.

Tedenski zakup ogleda člankov
> Za ta nakup se je potrebno .


Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine. Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje.


Stanka Prodnik
MLADINA, št. 25, 26. 6. 2026

Žiga Bonča in Nataša Pirc Musar v Odmevih

Žiga Bonča in Nataša Pirc Musar v Odmevih
© TV Slovenija

V intervjuju za oddajo Odmevi, ki ga je (spet!) zelo suvereno in modro odvodil Žiga Bonča, je predsednica republike Nataša Pirc Musar zelo natančno povedala, kaj si misli o zakonu o lokalnih volitvah, ki tujcem tretjih držav odvzema volilno pravico na lokalnih volitvah. Vsaka beseda predsednice je bila na svojem mestu, zato raje kar citirajmo: »Ta zakon je zelo sporen. Upam si trditi, da je tudi ustavno sporen, neskladen. Zakaj? Ta politika (torej koalicija Janša, Stevanović, Logar in Vrtovec, op. p.) je očitno pozabila na 138. člen ustave, ki pravi: prebivalstvo izvaja lokalno samoupravo na občinski ravni in drugih lokalnih skupnostih. Prebivalstvo, ne državljani. To pravico imajo pri nas že 20 let. Argument z druge strani, da tega številne države nimajo, ni pravi. Naša ustava je namreč v tem segmentu jasna, in če mi dajemo nekaj več pravic tujcem kot kakšna druga država, to kaže samo našo širino. In če 20 let to ni bila težava, zdaj pa tik pred volitvami je težava, bi morala izpostaviti še eno stvar, in to se pri tej vladi že dogaja v prvih tednih vladanja.

Sprejemati tako zakonodajo po hitrem postopku brez neke širše razprave, konsenza, takšno ukrepanje, takšno delovanje vlade, katerekoli, vodi samo v razdvajanje, in ne v tisto enotnost, ki jo vsaj po izjavah tudi politikov na desni na koncu želimo. To ni prava pot in upam, da bodo poslanke in poslanci opozicije zbrali tistih 30 podpisov in vložili zahtevo za oceno ustavnosti. Mislim, da je to pri taki količini glasov, ki jih opozicija ima, morda celo bolj prava pot kot referendumi. Naj izkoristijo to svojo zakonsko pravico 30 glasov zahteve za oceno ustavnosti, in ustavno sodišče je tisto, ki bo na koncu povedalo, ali imajo prav ali ne.« In čeprav je predsednica res razmislila čisto vsako besedo, je bistveno sporočilo opoziciji: čas je, da prevzamete pobudo. Morda bi se lahko komu zdelo to celo pokroviteljsko (v opoziciji je dovolj takšnih možakarjev, žal), a dejansko je predsednica Pirc Musar s tem dala Gibanju Svoboda, Levici in Socialnim demokratom nekakšno legitimnost, da vzamejo stvari v svoje roke, da torej ne puščajo zdaj vsega civilni družbi, na katero bo v tem mandatu padlo res veliko in bo morala biti ves čas zelo angažirana. Zakaj opozicija potrebuje to legitimnost? Ker se še vedno pobira po porazu.

Za predsedničinimi besedami stoji tudi čisto praktičen razmislek: referendum o pravici neke manjše skupine prebivalstva je vedno veliko tveganje. Tu gre za prav posebno manjšino, za tujce iz bivše Jugoslavije. Ki jim Slovenci res na vsakem koraku grenimo življenje, pa čeprav bi brez njih ta država nemudoma obstala – saj vemo, kdo pretežno opravlja zlasti težaška dela v tej državi. Poslati neko njihovo pravico na referendum pa pomeni, da bodo spet predmet javnega obračunavanja. Zato ima predsednica prav: boljša pot od referenduma, na katerem bodo ti ljudje doživeli samo še en pogrom na 35 let ponavljajočega se izživljanja desnice, je pot na ustavno sodišče.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si.

Delite članek:


Preberite tudi

Prvi teden

Afera špageti ali afera Nobel burek?

V SDS želijo pozabiti na afero Black Cube, a jim to ne uspeva najbolje

Naslovna tema

Ljudska fronta 2026

Kako se v spremenjenih razmerah upreti radikalnemu preoblikovanju oblasti?

Uvodnik

Grega Repovž: V boj zoper komuniste!