Skok skočil iz ilegale v javnost

Rudi Kropivnik, Ljubljana
MLADINA, št. 29, 24. 7. 2026

Skok skočil iz ilegale v javnost Anže Logar in pravosodni minister Mihael Zupančič sta predstavila predlog zakona o Skoku. Po Logarju je Skok v samem bistvu oblikovanje ekosistema za uspešno in učinkovito preganjanje organiziranega kriminala in hkrati okvir, ki zahteva odgovornost vseh vpletenih. Ha, pravniki bodo ob tem zakonu v dilemi, kateri drugi zakoni so tudi ekosistemski, hkrati bodo pa morali ugotoviti, v katerih zakonih organi pregona niso odgovorni za svoje delo. Anže Logar je vedno javno trdil, da imajo v njegovi stranki ničelno toleranco do korupcije. Ko so ga pred kratkim opozorili, da je eden od članov njegove stranke osumljen korupcije, se je samo posmehnil in dejal, da naj postopki tečejo svojo pot. Logar, ki se je vedno zavzemal, da se morajo povsod in vedno spoštovati demokratična načela, je na vprašanje, zakaj pri pisanju Skoka niso upoštevali normalnih demokratičnih procedur pojasnil, da je pisanje zakona potekalo hitreje v zaprtem krogu. Kaj pa, če je pisanje v zaprtem krogu razlog v tem, da je vsebina zakona bolj prilagojena željam sedanje vladajoče koalicije? Če se spomnimo zapletov v zvezi z imenovanjem javnih tožilcev v zadnji Janševi vladi, vidimo, da je s tem zakonom imenovanje javnih tožilcev rešeno po pričakovanju Janše in sicer tako, da bo imel glavno besedo pri imenovanju minister za pravosodje.

Anže Logar, ko je pisal svoj doktorat, je verjetno moral obvladovati metode reševanja problemov. Glede na dosedanje pripombe na predlog zakona se vidi, da Logar delovni skupini ni dal nobenih navodil, kje naj začnejo. Ugotoviti je namreč najprej potrebno obstoječe stanje, zatem z analizo obstoječega stanja poiskati vzroke slabega delovanja in nato poiskati boljše rešitve. Če bi delovna skupina šla po tem vrstnem redu, bi takoj lahko ugotovila, da je za učinkovitejši pregon najhujših dejanj predvsem nujna sprememba Zakona o kazenskem postopku.

Naslednje vprašanje je, zakaj tako hiteti z uveljavitvijo Skoka. Če naj stopi v veljavo že z Novim letom, bo to povzročilo veliko zmedo. Seveda med izročanjem zadev iz ene institucije v drugo tako tistih, ki so v postopku in kot tistih, ki so šele v pripravi, se lahko tudi kaj zgubi. V čigavo korist je to? Ali se tako hiti samo zato, da zainteresirani dobijo čim prej možnost vplivanja na potek zadeve.

Ali se lahko zgodi čudež in bo Janševa vlada upoštevala pripombe strokovne javnosti in potegnila zavoro pri uveljavljanju Skoka? 

Draga bralka, dragi bralec. Kdor želi danes ohraniti trezno glavo, mora imeti dostop do kakovostnih informacij.
Svet je, žal, nasičen z informacijskim šumom, dobre in premišljene analize, komentarji, recenzije in napovedi pa so v Mladini dostopni zgolj naročnikom. Ta prispevek smo za vas izjemoma odklenili.
Naredite tudi vi kaj zase, postanite naš naročnik in preizkusite Mladinin učinek.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si.

Delite članek:


Preberite tudi

V središču

Kurz pri Janši z izraelskimi »sanjami«

Zakaj se je nekdanji avstrijski premier Sebastian Kurz prejšnji ponedeljek sestal z Janezom Janšo

Naslovna tema

Proti Sloveniji

Zakaj Tanja Fajon ni smela postati Slovenka na najvišjem položaju v administraciji Evropske unije