Teden / S kom se pogovarja minister Ostrc?

Obisk v Gospodarski zbornici Slovenije je očitno imel prednost

Monika Weiss
MLADINA, št. 29, 24. 7. 2026

Minister Tadej Ostrc

Minister Tadej Ostrc
© Željko Stevanić

Srečanja ministrov in ministric prve mesece po prihodu na položaj zagotovo razkrivajo, čemu bodo dali prednost, komu želijo prisluhniti ter s čigavimi težavami in zamislimi se mislijo prednostno ukvarjati. Od ministra za zdravje bi verjetno pričakovali, da se bo v tem uvodnem obdobju sestajal in pogovarjal s predstavniki javne zdravstvene mreže, ki jo med drugim sestavlja 59 zdravstvenih domov, dva univerzitetna klinična centra in 24 drugih bolnišnic po vsej državi.

No, nekaj teh srečanj je minister Tadej Ostrc, član Demokratov, satelitske stranke SDS, res opravil. Recimo 9. julija se je na »spoznavnem sestanku« sestal s predstavniki Združenja zdravstvenih 

zavodov Slovenije, obiskal je Splošno bolnišnico Slovenj Gradec in gradbišče Infekcijske klinike v Ljubljani. Tam je bil direktor največjega javnega zdravstvenega zavoda UKC Ljubljana Marko Jug le eden od štirih »sestankovalcev«, poleg direktorja Družbe za razvoj infrastrukture Jurija Kača ter dveh vodilnih iz gradbene družbe Kolektor Koling Dejana Kiša in Andraža Mezgeca.

Je pa minister Ostrc, ki vodi enega najzahtevnejših resorjev, že našel čas za obisk v Gospodarski zbornici Slovenije. Prejšnji teden se je sestal z vodstvom GZS in s strateškim svetom GZS za zdravje. Sporočilo na spletni strani ministrstva navaja, da so predstavniki zbornice ministru »predstavili prioritete in možnosti sodelovanja na področju zdravstva«, v GZS pa so v sporočilu zapisali, da so z ministrom razpravljali »o prioritetah ministrstva ter o vlogi gospodarstva kot razvojnega partnerja pri prenovi zdravstvenega sistema«. Le opazka: na spletni strani ministrstva ni podobnega sporočila po omenjenem ministrovem srečanju s predstavniki Združenja zdravstvenih zavodov.

Prve dni julija je minister Ostrc na ministrstvu sprejel Igorja Muževiča, predsednika Sindikata zdravnikov družinske medicine Slovenije Praktik.um. Muževič je pred leti člane sindikata obveščal, da lahko vsi zdravniki družinske medicine dajo odpoved v zdravstvenem domu, nato pa odprejo bodisi s. p. ali d. o. o. ter sklenejo pogodbo o opravljanju zdravstvenih storitev z istim zdravstvenim domom. Javno je zagotavljal, da cilj ni privatizacija. In kaj je bila tema zadnjega sestanka na ministrstvu? »Izhodišča za predlog zakona o javnem dopolnilnem izvajanju zdravstvenih in socialnovarstvenih storitev,« je edini uradni zaznamek s sestanka.

Gre za enega od dveh predlogov zakonov, ki ju je nedavno v postopek vložila stranka Resnica. Predlog bi zaposlenim v javni mreži omogočil, da bi poleg polne zaposlitve registrirali dopolnilno dejavnost pri Ajpesu, šlo bi za nov status javnega zdravstvenega sodelavca, in prek nje v javni mreži opravili vse ure nad polnim delovnim časom. S tem bi, kot je povedala Sabina Senčar iz Resnice, »pošteno vrednotili« te, ki skrbijo za bolnike. Namen predloga naj bi bila »optimizacija« delovanja javne mreže, dodatnih stroškov za javno blagajno naj ne bi bilo, da je Muženič z ministrom govoril ravno o tem zakonu, pa zagotovo ni naključje. Za drugi, sočasno vloženi predlog Resnice, ki govori o pacientovih pravicah, je portal Necenzurirano razkril, da je nastajal (tudi) v eni od največjih zasebnih klinik, soavtor je Gorazd Perenič, pri katerem je prek podjetja Studio R zaposlenih več deset družinskih zdravnikov. »Predloge za izboljšave zdravstvenega sistema« ministru pošilja tudi ameriška gospodarska zbornica AmCham, ki med drugim poziva k razvoju »podatkovno podprtega zdravstva«. Ravno digitalizacija zdravstva, ki jo napoveduje minister Ostrc, naj bi bila nova velika tarča finančnih apetitov.

A kljub zahtevnosti resorja bo minister Ostrc, kot kaže, sočasno delal še v Zobozdravstvenem zavodu Vergina. Komisija za preprečevanje korupcije mu je že izdala dovoljenje za do osem ur na teden pod pogojem, da se izloči iz vseh postopkov, povezanih s tem zavodom. Ta je v lasti Dimeta Sapundžieva in Ostrc je v njem delal že prej kot s. p. Ravno v času, ko je bil sekretar ministra Danijela Bešiča Loredana, pa je zavod dobil koncesijo za oralno in maksilofacialno kirurgijo. Ali ima Ostrc tudi soglasje vlade, ni jasno.

Draga bralka, dragi bralec. Kdor želi danes ohraniti trezno glavo, mora imeti dostop do kakovostnih informacij.
Svet je, žal, nasičen z informacijskim šumom, dobre in premišljene analize, komentarji, recenzije in napovedi pa so v Mladini dostopni zgolj naročnikom. Ta prispevek smo za vas izjemoma odklenili.
Naredite tudi vi kaj zase, postanite naš naročnik in preizkusite Mladinin učinek.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si.

Delite članek:


Preberite tudi

V središču

Kurz pri Janši z izraelskimi »sanjami«

Zakaj se je nekdanji avstrijski premier Sebastian Kurz prejšnji ponedeljek sestal z Janezom Janšo

Naslovna tema

Proti Sloveniji

Zakaj Tanja Fajon ni smela postati Slovenka na najvišjem položaju v administraciji Evropske unije