Dogodki / Pozor, kultura

Vanja Pirc
MLADINA, št. 34, 28. 8. 2026

Matter

Matter
© Dino Kužnik

Matter, Cankarjev dom, Ljubljana 03/09 & 04/09 ob 20. uri

ŽELITE ČLANEK PREBRATI V CELOTI?

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?


Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal, Apple Pay ali Google Pay.

Tedenski zakup ogleda člankov
> Za ta nakup se je potrebno .


Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine. Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 17,00 EUR dalje.


Vanja Pirc
MLADINA, št. 34, 28. 8. 2026

Matter

Matter
© Dino Kužnik

Matter, Cankarjev dom, Ljubljana 03/09 & 04/09 ob 20. uri

Kamniški trio Matter, ki je usodno prerodil slovensko glasbo, je lani dočakal desetletnico in počastil jo je s koncertom v ljubljanskem Kinu Šiška. Letos, ko desetletnico praznuje njegov kultni prvenec Amphibios (2016), ki je z edinstvenim melanholičnim rapom navdušil poslušalce in hkrati izzival kritike ter mu je nato sledilo še kar nekaj albumov in sodelovanj, pa je čas za novo ploščo Blagor. Ta je izšla sredi avgusta (založba rx:tx/Kafana), Matter pa bo svojo prvo izdajo na vinilu predstavil na svojem prvem koncertu v ljubljanskem Cankarjevem domu – oziroma na prvem in drugem, saj je zaradi izjemnega zanimanja dodal še en koncert in bo v Štihovi dvorani nastopil dva večera zapored.

Polonca Lovšin: Nove geografije, Galerija Ravne, Ravne na Koroškem 03/09-15/11

Arhitektka in umetnica Polonca Lovšin, ki raziskuje alternativne načine bivanja in delovanja človeka v času življenjske ogroženosti planeta, se bo v Galeriji Ravne predstavila s projektom, ki ga je osredotočila okoli žog, ki so morda globusi, in atlasov, torej geografskih instrumentov. A obrasle so jih gobe in s tem so postali metafore človeških napak. Razstava opozarja na krhko naravno ravnovesje, izpostavljeno stalnim spremembam kulturno-politične podobe sveta.

Tadej Droljc: Oblika odnosov, Kino Šiška, Ljubljana, odprtje 02/09 ob 19. uri

Svetloba, zvok, gibanje, algoritmi, računalniški procesi – vse to so teme intermedijskega umetnika Tadeja Droljca, ki bo v sredo, 2. septembra, zvečer zavzel celoten ljubljanski Kino Šiška. Predstavil se bo s tremi instalacijami, ki skozi generativne avdiovizualne sisteme raziskujejo preplet človeka, tehnologije, prostora in časa. V veliko dvorano Katedralo je umestil projekt Večerja s hiperobjektom, v malo Komuno instalacijo Osmotic, v galerijo Kamera v prvem nadstropju pa Avtoportret. Prva bo na ogled najdlje, do 9. oktobra, prvi dve instalaciji pa lahko doživimo še v četrtek in petek, 3. in 4. septembra, med 12. in 18. uro. Vstop je prost.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si.

Delite članek:


Preberite tudi

V središču

Posmeh boju proti korupciji

Profesorji in raziskovalci kazenskega prava so tako imenovani zakon o Skoku poimenovali s pravimi besedami – gre za očiten politični napad na neodvisnost tožilstva in pravosodja

V središču

Govorjenje na pamet

Se nam res zdi smiselno, da porabljamo ogromne količine vode za namakanje krme za živino? Je sploh upravičeno, da večino subvencij namenjamo živinoreji?

V središču

Rezanje direktorja Juga

Zakaj si vsakokratna politična garnitura jemlje pravico do obsežnih kadrovskih zamenjav v zdravstvu, ki ga financirajo zavarovanci?