Staš Zgonik

 |  Mladina 28  |  Politika

8 dni na teden

OD 7:07:2011 do 13:07:2011

© Borut Krajnc

Brez dovoljenja

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Staš Zgonik

 |  Mladina 28  |  Politika

Brez dovoljenja

© Borut Krajnc

Agencija za okolje (ARSO) je zavrnila zahtevo trboveljskega Lafarge Cementa za vnovično izdajo okoljevarstvenega dovoljenja za sosežig odpadkov pri proizvodnji cementa. Odločitve na ARSO niso sprejeli zaradi prekomernih izpustov strupenih snovi iz cementarne, temveč zaradi drugačne interpretacije zakonodaje kot pri prvi izdaji dovoljenja leta 2009. Takrat so peč, v kateri kot gorivo uporabljajo tudi odpadke, šteli za obstoječo napravo, po novem pa jo imajo za novo napravo, ki za obratovanje potrebuje novo okoljevarstveno dovoljenje. V Lafarge Cementu menijo, da so žrtev poskusa javnosti všečnega ravnanja, in napovedujejo pravne ukrepe.

Capo di Koper

 

© Borut Krajnc


Mestno občino Koper bo tudi prihodnja štiri leta vodil Boris Popovič. Na nedeljskih občinskih volitvah, ki so zaradi odločanja ustavnega sodišča o ustanovitvi občine Ankaran potekale z zamudo, je za že tretji zaporedni mandat prejel skoraj 70 odstotkov glasov, le malenkost manj kot leta 2006. Predstavniki njegove liste bodo hkrati zasedli 19 od 33 sedežev v mestnem svetu. Še najbolj se je Popoviču »približal« kandidat levice Janez Starman, ki je zbral nekaj manj kot 22 odstotkov glasov. Os lokalnih »šerifov« Koper-Ljubljana-Maribor tako ostaja popolna, številnim sodnim postopkom in obtožbam o koruptivnem ravnanju navkljub.

Nepreiskan

 

© Borut Peterlin


Nacionalnemu preiskovalnemu uradu na sodišču ni uspelo s predlogom za hišno preiskavo pri nekdanjem evropskem poslancu SD Zoranu Thalerju. Po poročanju časnika Delo je preiskovalni sodnik predlog zavrnil tako iz vsebinskih kot procesnih razlogov. Tako naj ljubljansko okrožno sodišče sploh ne bi bilo pristojno za odločanje o tem, poleg tega pa so bili dokazi o domnevni Thalerjevi koruptivnosti, ki jih je objavil časnik Sunday Times, pridobljeni nezakonito, s tajnim novinarskim snemanjem. Po Thalerjevem mnenju to pomeni, da državni organi delajo strokovno. Nacionalni preiskovalni urad bo moral, če bo želel dobiti nalog za hišno preiskavo, predložiti dodatne dokaze.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.