Marjan Horvat

 |  Mladina 25  |  Svet

Zaradi irskega »ne« še ni konec sveta

Pogovor z Grahamom Watsonom, vodjo poslanske skupine liberalcev in demokratov v evropskem parlamentu

Kako pomemben je irski »ne« za projekt evropske integracije? Ali lahko rečemo, da zaznamuje konec Evropske unije, kot smo jo poznali doslej?

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Marjan Horvat

 |  Mladina 25  |  Svet

Kako pomemben je irski »ne« za projekt evropske integracije? Ali lahko rečemo, da zaznamuje konec Evropske unije, kot smo jo poznali doslej?

Kako odgovarjate na očitke evroskeptikov, da si je evropska elita v Bruslju zaslužila pošteno brco v obliki irskega »ne«, ker je izdelala ljudem nepriljubljen skupek reform?

Krivda za neuspeh referenduma torej po vašem leži predvsem na irski vladi, ne pa morda v delu Evropske komisije?

Pa vendar ... Evropska unija je že večkrat poskušala predstaviti in povedati Evropejcem, kaj je. A ji je pri tem bolj ali manj vedno znova spodletelo ...

Predsednik Evropske komisije je pozval preostalih osem članic, naj nadaljujejo ratifikacijo pogodbe. A kakšen smisel ima ratificirati nekaj, kar je bilo že zavrnjeno?

Zakaj takšen pesimističen pristop?

Slišati je opozorila, da če naj EU kaj pomeni in če veljajo postopki odločanja v njej, potem je treba odločitev Irske spoštovati. A kako naj Evropska unija nadaljuje strukturne in druge reforme, da ne bi izpadla kot tiran, vendar hkrati spoštovala voljo ljudstva? Ali je to mogoče?

Zdaj je veliko govora o tem, kaj ponuditi Irski, da bi se odločila za ponovitev odločanja o ratifikaciji pogodbe. Nekateri ponujajo tudi, da bi članice EU obdržale pravico, da ima vsaka še naprej evropskega komisarja ...

Kroži tudi ideja, predvsem v Franciji in Nemčiji, da bi nadaljevali implementacijo pogodbe v ostalih 26 državah, Irska pa bi bila iz tega procesa izvzeta. Ali je to dobra rešitev?

Kateri scenarij pa se vam zdi najbolj verjeten?

Kako ocenjujete pomisleke, da bi se morali evropski voditelji za nekaj časa odvrniti od »institucionalne reforme« in se spopasti s problemi, ki tarejo povprečne državljane? Kot na primer skrb za okolje, cene hrane in nafte ...

Ali bo zaradi irskega »ne« delo evropskih ustanov, evropskega parlamenta in drugih organov EU, ohromljeno?

Irski »ne« je le zadnji v vrsti močnih zavrnitev, ki so že prišle pred nekaj leti iz francoskih in nizozemskih vrst, znameniti je tudi »ne« Margaret Thatcher. Kako je EU usposobljena, da se spopade s takšnimi šoki?

Kako se bo sedanja kriza EU odrazila v procesu širitve na zahodni Balkan in Turčijo?

Tudi v britanskem parlamentu se je v sredo začel postopek ratifikacije. Menite, da se lahko kje zaplete?

In po vašem mnenju tega postopka ne more zmotiti niti torijec David Cameron z zahtevo, da je treba dati britanskim volivcem enako možnost za odločanje na referendumu, kot so jo imeli Irci.

Kako bi vi odgovorili na temeljno vprašanje: kaj bo Evropa pridobila z novo Lizbonsko pogodbo, če bo sprejeta?

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.