2. 7. 2009 | Mladina 26 | Politika
Dr. Ciril Kržišnik
Strokovni direktor Pediatrične klinike v Ljubljani
© Borut Krajnc
V soboto ste v novo stavbo preselili vse otroke, v ponedeljek ste začeli opravljati preglede v specialističnih ambulantah. Kdaj bo selitev v novo stavbo dokončana?
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
2. 7. 2009 | Mladina 26 | Politika
© Borut Krajnc
V soboto ste v novo stavbo preselili vse otroke, v ponedeljek ste začeli opravljati preglede v specialističnih ambulantah. Kdaj bo selitev v novo stavbo dokončana?
> Preseljeno je praktično že vse. Izjema je nevrološka ambulanta na ulici Stare pravde, ki jo bomo preselili v nekaj tednih.
Kaj se bo s selitvijo v praksi spremenilo za paciente?
> Pacienti imajo v novi stavbi primernejše prostore za bivanje in zdravljenje, v večini sob sta le po dva otroka, ponekod celo en sam. Prej jih je bilo v sobah od tri do pet. Po novem imajo možnost bivanja v bolnišnici tudi starši, saj je ob vseh posteljah počivalnik, ki ga je mogoče raztegniti v ležišče. Vsaka soba ima svoje sanitarije. V stari stavbi so bile sanitarije na hodniku. Prav tako so v novi stavbi na dveh hodnikih združene vse specialistične ambulante, vseh 56, ki so bile prej posejane po več lokacijah.
Bi lahko rekli, da klinika kljub temu, da so jo gradili 16 let, ustreza vsem modernim standardom?
> Glede skrbi za bolnike je dejansko primerljiva s pediatrijami v Kanadi, ZDA in Zahodni Evropi. Klinika ima tudi posebne prostore s podtlakom za otroke s tuberkulozo in dve sobi z nadtlakom, v katerih se izvajajo transplantacije kostnega mozga otrok, ki imajo na primer levkemijo. Še dve sobi imata tudi nadtlak za otroke z imunsko pomanjkljivostjo, saj se pri njih le tako lahko preprečijo okužbe.
Pa kakšne pomanjkljivosti?
> Težava je, ker še vedno nimamo laboratorija in moramo vzorce na specialne preiskave, ki so za otroke specifične in jih drugje ne izvajajo, še vedno voziti v staro stavbo. Prav tako si želimo tudi svoje naprave za magnetno resonanco, saj je naprava v kliničnem centru tako zasedena, da otroci na preiskave čakajo tudi po več mesecev. Trenutno za nakup še zbiramo sredstva, za to skrbi Ustanova za novo Pediatrično kliniko, del pa nameravata prispevati tudi Medicinska fakulteta in Institut Jožefa Stefana, ki naj bi napravo, ko je ne bomo uporabljali za potrebe bolnikov, uporabljala za raziskave.
Ste pri selitvi naleteli na kakšne težave zaradi napak v gradnji?
> Vsekakor so nekatere stvari drugačne, kot so bile prej. Predvsem klimatski sistem nam dela nekaj težav, ker je bila temperatura ponekod nekoliko previsoka, ponekod pa prenizka. Imamo sistem s centralnim vpihavanjem zraka, zato je temperaturo mogoče uravnavati le za vsak trakt posebej, ne pa tudi za posamično sobo. Vendar imamo ekipe izvajalcev, ki skušajo sproti ustreči morebitnim pripombam, tako da se je stanje že bistveno popravilo.
Ali gugalnice, potem ko sta lani na njih pozirala takratna ministrica Zofija Mazej Kukovič in direktor SCT Ivan Zidar, še stojijo?
> Ravno jih gledam skozi okno. Še stojijo.
Kaj pa se bo zgodilo s staro stavbo Pediatrične klinike?
> V njej bodo, seveda po obnovi, uredili negovalno bolnišnico.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.