8 dni na teden / Diplomirani vajenec

Poklicne šole, usposabljanja in diplome

Peter Petrovčič
MLADINA, št. 30, 30. 7. 2009

Nasmejani menedžer in poslanec Bezjak v pogovoru s poslanskimi kolegi

Nasmejani menedžer in poslanec Bezjak v pogovoru s poslanskimi kolegi
© Borut Krajnc

Poslanska aferica o goljufanju pri izpitih, napihnjenih stopnjah izobrazbe in neverodostojnih dokazilih o izobrazbi se vleče že tretji teden, SDS pa v njej izgublja bitko za bitko. Po Branku Mariniču, ki naj bi na izpite pošiljal svoje prijatelje, zaradi česar je protikorupcijska komisija na tožilstvo že poslala kazensko ovadbo, je stopnjo izobrazbe skesano znižal še Marjan Bezjak. Kdo bo naslednji?
Naslednji naj bi bil poslanec SD Bojan Kontič, vsaj tako si je želela SDS, katere poslanec Zvonko Černač ga je izpostavil kot sumljivca. Pa ni šlo, Kontič je v razpravno dvorano naslednji dan prinesel svojo diplomo, pa še indeks za povrh. Šov! Ker pa se je Černač prav nespretno spravil na Kontiča, samo zato da bi odvrnil pozornost od nove izobrazbene zadrege v lastnih vrstah, se vrnimo k Bezjaku. Poslanec SDS se je namreč v življenjepisu na strankini spletni strani, in pa tudi sicer (recimo na Državni volilni komisiji), predstavljal kot »ekonomist«. Ta naziv pa naj bi pridobil na »Višji ekonomsko poslovni šoli v Mariboru«. Poleg tega je trdil, da ima opravljeno tudi višjo šolo na Gea Collegeu, kjer da je obiskoval »študij menedžmenta« in pridobil naziv »menedžer«. Po izbruhu aferice so ti podatki nemudoma izginili s strankinih spletnih strani, Bezjak pa je nekaj dni zatem priznal, da na Višjo ekonomsko poslovno šolo v Mariboru ni nikdar hodil, na Gea Collegeu pa tudi med letoma 1998 in 2001 ni pridobil visokošolske izobrazbe, ampak opravil zgolj enoletni program usposabljanja o skrivnostih podjetništva. Po končanem usposabljanju ni dobil diplome, ampak certifikat. Če držijo vsaj podatki o Bezjakovem osnovnem in srednješolskem izobraževanju, potem ima opravljeno osnovno šolo in srednjo šolo. Ker gre za Srednjo šolo Borisa Kidriča Celje, kjer je bilo v času, ko naj bi tja hodil, mogoče pridobiti zgolj poklicno izobrazbo, potem ima »menedžer« Bezjak de facto četrto stopnjo izobrazbe. Zanj njegov strankarski šef Janez Janša ni nikoli dejal, da bolj verjame njemu kot njegovim kritikom, kot je to storil za Mariniča. V državnem zboru trenutno sicer sedi 29 poslancev s srednjo ali poklicno šolo, 46 poslancev z univerzitetno diplomo in 15 doktorjev ali magistrov znanosti.
Res je čas kislih kumaric, ampak preden odidejo na počitnice, bi poslanci res lahko raje dvignili kako roko več v prid tistim, ki jih je že udarila kriza in niso imeli možnosti pridobiti niti prave, kaj šele ponarejene diplome. Ne, raje bodo nadaljevali izobrazbeno sago. Časnik Dnevnik je namreč pred dnevi že prejel anonimko, v kateri neimenovani z desnice zatrjujejo, da se poslanec Zaresa Vili Trofenik uradno predstavlja kot profesor, čeprav naj takega naziva ne bi imel ...

ŽELITE ČLANEK PREBRATI V CELOTI?

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?


Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal, Apple Pay ali Google Pay.

Tedenski zakup ogleda člankov
> Za ta nakup se je potrebno .


Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine. Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje.


Peter Petrovčič
MLADINA, št. 30, 30. 7. 2009

Nasmejani menedžer in poslanec Bezjak v pogovoru s poslanskimi kolegi

Nasmejani menedžer in poslanec Bezjak v pogovoru s poslanskimi kolegi
© Borut Krajnc

Poslanska aferica o goljufanju pri izpitih, napihnjenih stopnjah izobrazbe in neverodostojnih dokazilih o izobrazbi se vleče že tretji teden, SDS pa v njej izgublja bitko za bitko. Po Branku Mariniču, ki naj bi na izpite pošiljal svoje prijatelje, zaradi česar je protikorupcijska komisija na tožilstvo že poslala kazensko ovadbo, je stopnjo izobrazbe skesano znižal še Marjan Bezjak. Kdo bo naslednji?
Naslednji naj bi bil poslanec SD Bojan Kontič, vsaj tako si je želela SDS, katere poslanec Zvonko Černač ga je izpostavil kot sumljivca. Pa ni šlo, Kontič je v razpravno dvorano naslednji dan prinesel svojo diplomo, pa še indeks za povrh. Šov! Ker pa se je Černač prav nespretno spravil na Kontiča, samo zato da bi odvrnil pozornost od nove izobrazbene zadrege v lastnih vrstah, se vrnimo k Bezjaku. Poslanec SDS se je namreč v življenjepisu na strankini spletni strani, in pa tudi sicer (recimo na Državni volilni komisiji), predstavljal kot »ekonomist«. Ta naziv pa naj bi pridobil na »Višji ekonomsko poslovni šoli v Mariboru«. Poleg tega je trdil, da ima opravljeno tudi višjo šolo na Gea Collegeu, kjer da je obiskoval »študij menedžmenta« in pridobil naziv »menedžer«. Po izbruhu aferice so ti podatki nemudoma izginili s strankinih spletnih strani, Bezjak pa je nekaj dni zatem priznal, da na Višjo ekonomsko poslovno šolo v Mariboru ni nikdar hodil, na Gea Collegeu pa tudi med letoma 1998 in 2001 ni pridobil visokošolske izobrazbe, ampak opravil zgolj enoletni program usposabljanja o skrivnostih podjetništva. Po končanem usposabljanju ni dobil diplome, ampak certifikat. Če držijo vsaj podatki o Bezjakovem osnovnem in srednješolskem izobraževanju, potem ima opravljeno osnovno šolo in srednjo šolo. Ker gre za Srednjo šolo Borisa Kidriča Celje, kjer je bilo v času, ko naj bi tja hodil, mogoče pridobiti zgolj poklicno izobrazbo, potem ima »menedžer« Bezjak de facto četrto stopnjo izobrazbe. Zanj njegov strankarski šef Janez Janša ni nikoli dejal, da bolj verjame njemu kot njegovim kritikom, kot je to storil za Mariniča. V državnem zboru trenutno sicer sedi 29 poslancev s srednjo ali poklicno šolo, 46 poslancev z univerzitetno diplomo in 15 doktorjev ali magistrov znanosti.
Res je čas kislih kumaric, ampak preden odidejo na počitnice, bi poslanci res lahko raje dvignili kako roko več v prid tistim, ki jih je že udarila kriza in niso imeli možnosti pridobiti niti prave, kaj šele ponarejene diplome. Ne, raje bodo nadaljevali izobrazbeno sago. Časnik Dnevnik je namreč pred dnevi že prejel anonimko, v kateri neimenovani z desnice zatrjujejo, da se poslanec Zaresa Vili Trofenik uradno predstavlja kot profesor, čeprav naj takega naziva ne bi imel ...

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si.

Delite članek:


Preberite tudi

»Tudi simboli ZZB NOB Slovenije sodijo na državno proslavo«

V ZZB NOB Slovenije in Društvu TIGR Primorske se ne bodo udeležili proslave ob dnevu državnosti, saj partizanska rdeča zvezda pod Janševo vlado ni dobrodošla

Intervju

»Janša je stavil na napačnega konja«

Achiya Schatz, nekdanji izraelski specialec, strokovnjak za dezinformacije

Milan Kučan / »Nasprotoval sem ponujeni odcepitvi, ne pa samostojni Sloveniji«

Prvi predsednik republike je poudaril, da politikom, ki danes vodijo državo, ne želi svetovati