Kriza / Menedžer na zavodu

Kako je bivši direktor državnega podjetja zaigral socialno stisko

Borut Mekina
MLADINA, št. 34, 27. 8. 2009

Damjan Koletnik z ženo v Casinoju Mond v Šentilju, decembra 2007

Damjan Koletnik z ženo v Casinoju Mond v Šentilju, decembra 2007
© Marko Pigac

»No, poglejte samo, koliko menedžerjev je zdaj na zavodu za zaposlovanje. Mislim, da ni niti enega,« odgovarja sindikalist Dušan Semolič na naše vprašanje o posledicah gospodarske krize. »Če je sedaj trenutek, ko nekateri napovedujejo, da se je kriza ustavila, in če pogledamo zadnje izjave menedžerjev po svetu in tudi pri nas, nam je jasno, da se ta kriza ni dotaknila tistih, ki sooblikujejo vrednostni svet okrog nas. Tisti gospodje, ki so zaradi svoje pogoltnosti in požrešnosti to zakuhali, se niso v ničemer spremenili,« pravi prvi mož Zveze svobodnih sindikatov.
Morda ima Dušan Semolič prav, ko trdi, da kriza ni spremenila vrednot slovenske in svetovne gospodarske elite. Nima pa prav, ko pravi, da na zavodu za zaposlovanje ni mogoče najti nobenega menedžerja. Vsaj enega izmed bivših, celo najpomembnejših menedžerjev so brezposelni zadnje mesece srečali tam. Šlo je za Damjana Koletnika, nekdanjega direktorja Dravskih elektrarn, bivšega prvega nadzornika Telekoma in člana uprave Holdinga Slovenskih elektrarn, ki je poleg bruto plače v višini 8500 evrov ob odhodu dobil še 51 tisoč evrov odškodnine ob uveljavitvi konkurenčne klavzule. Zanj naj bi se bila namreč zanimala tuja podjetja.
Koletnik, ki se je pred tem ukvarjal s prodajo avtomobilov (AvtoKoletnik), se je na vrh Dravskih elektrarn zavihtel nepričakovano. Med drugim je bil tudi družinski prijatelj mariborske družine Petek, ki naj bi bila v času vlade Janeza Janše držala v rokah kadrovske niti na Štajerskem. Ena izmed njegovih najodmevnejših direktorskih potez, preden je zapustil funkcijo, je bila to, da je mariborski nadškofiji oziroma njenemu Zvonu ena Holdingu posodil 21 milijonov evrov, holding pa jih kasneje ni bil sposoben vrniti. Holding dolga še vedno ni dokončno poravnal. Kako in zakaj se je Koletnik nekaj mesecev po prejetju 51 tisoč evrov odpravnine znašel na zavodu za zaposlovanje?
Ne toliko zaradi osebne stiske. Po poročanju Večera se je sredi junija oglasil v mariborskem zavodu za zaposlovanje, da bi se prijavil kot iskalec zaposlitve. Pri tem naj bi bil uslužbenki za pultom razlagal, da potrebuje potrdilo o vpisu na seznam brezposelnih, ker ga misli odnesti na občino, kjer naj bi nato uveljavljal pravico do oprostitve plačila prispevka za vrtec. A delavka mu ni mogla ustreči, ker po zakonu o zaposlovanju in zavarovanju za primer brezposelnosti med iskalce zaposlitve ne morejo biti uvrščene osebe, ki še niso končale izobraževanja - Koletnik naj bi bil namreč opravljal magisterij. Toda če se Koletnik ne bi izobraževal, bi se lahko prijavil na seznam brezposelnih, s tem pa bi lahko uveljavljal tudi pravico do oprostitve plačila prispevka za vrtec.

ŽELITE ČLANEK PREBRATI V CELOTI?

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?


Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal, Apple Pay ali Google Pay.

Tedenski zakup ogleda člankov
> Za ta nakup se je potrebno .


Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine. Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje.


Borut Mekina
MLADINA, št. 34, 27. 8. 2009

Damjan Koletnik z ženo v Casinoju Mond v Šentilju, decembra 2007

Damjan Koletnik z ženo v Casinoju Mond v Šentilju, decembra 2007
© Marko Pigac

»No, poglejte samo, koliko menedžerjev je zdaj na zavodu za zaposlovanje. Mislim, da ni niti enega,« odgovarja sindikalist Dušan Semolič na naše vprašanje o posledicah gospodarske krize. »Če je sedaj trenutek, ko nekateri napovedujejo, da se je kriza ustavila, in če pogledamo zadnje izjave menedžerjev po svetu in tudi pri nas, nam je jasno, da se ta kriza ni dotaknila tistih, ki sooblikujejo vrednostni svet okrog nas. Tisti gospodje, ki so zaradi svoje pogoltnosti in požrešnosti to zakuhali, se niso v ničemer spremenili,« pravi prvi mož Zveze svobodnih sindikatov.
Morda ima Dušan Semolič prav, ko trdi, da kriza ni spremenila vrednot slovenske in svetovne gospodarske elite. Nima pa prav, ko pravi, da na zavodu za zaposlovanje ni mogoče najti nobenega menedžerja. Vsaj enega izmed bivših, celo najpomembnejših menedžerjev so brezposelni zadnje mesece srečali tam. Šlo je za Damjana Koletnika, nekdanjega direktorja Dravskih elektrarn, bivšega prvega nadzornika Telekoma in člana uprave Holdinga Slovenskih elektrarn, ki je poleg bruto plače v višini 8500 evrov ob odhodu dobil še 51 tisoč evrov odškodnine ob uveljavitvi konkurenčne klavzule. Zanj naj bi se bila namreč zanimala tuja podjetja.
Koletnik, ki se je pred tem ukvarjal s prodajo avtomobilov (AvtoKoletnik), se je na vrh Dravskih elektrarn zavihtel nepričakovano. Med drugim je bil tudi družinski prijatelj mariborske družine Petek, ki naj bi bila v času vlade Janeza Janše držala v rokah kadrovske niti na Štajerskem. Ena izmed njegovih najodmevnejših direktorskih potez, preden je zapustil funkcijo, je bila to, da je mariborski nadškofiji oziroma njenemu Zvonu ena Holdingu posodil 21 milijonov evrov, holding pa jih kasneje ni bil sposoben vrniti. Holding dolga še vedno ni dokončno poravnal. Kako in zakaj se je Koletnik nekaj mesecev po prejetju 51 tisoč evrov odpravnine znašel na zavodu za zaposlovanje?
Ne toliko zaradi osebne stiske. Po poročanju Večera se je sredi junija oglasil v mariborskem zavodu za zaposlovanje, da bi se prijavil kot iskalec zaposlitve. Pri tem naj bi bil uslužbenki za pultom razlagal, da potrebuje potrdilo o vpisu na seznam brezposelnih, ker ga misli odnesti na občino, kjer naj bi nato uveljavljal pravico do oprostitve plačila prispevka za vrtec. A delavka mu ni mogla ustreči, ker po zakonu o zaposlovanju in zavarovanju za primer brezposelnosti med iskalce zaposlitve ne morejo biti uvrščene osebe, ki še niso končale izobraževanja - Koletnik naj bi bil namreč opravljal magisterij. Toda če se Koletnik ne bi izobraževal, bi se lahko prijavil na seznam brezposelnih, s tem pa bi lahko uveljavljal tudi pravico do oprostitve plačila prispevka za vrtec.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si.

Delite članek:


Preberite tudi

Intervju

»Janša je stavil na napačnega konja«

Achiya Schatz, nekdanji izraelski specialec, strokovnjak za dezinformacije