Plejski otok / Kdo naj upravlja Blejski otok?

Plebiscit proti cerkvenim željam

MLADINA, št. 14, 8. 4. 2010

JAVNOMNENJSKA ANKETA
Bivša vlada je RKC, poleg cerkve (ki je tako ali tako nevprašljivo cerkvena), podarila še ostale tri nepremičnine na Blejskem otoku, otok pa ji je oddala v brezplačni najem. Nova vlada želi sedaj pogodbo razveljaviti ali se kako drugače pogoditi s cerkvijo. Kdo naj upravlja Blejski otok?
Javno mnenje je trdno odločeno: nepremičnine na Blejskem otoku, razen cerkve, morajo ostati v državni lasti, otok pa naj upravlja država. Skorajda s plebiscitarno enotnostjo vprašani v javnomnenjski anketi nasprotujejo odločitvi bivše vlade, po kateri so vse nepremičnine postale cerkvena last, otok pa je blejska župnija dobila v brezplačno upravljanje za naslednjih 45 let. Še posebej mladi, stari do 30 let, dijaki in študentje so enotni, da bi morala otok upravljati država, ne pa cerkev. V tej skupini vprašanih cerkvenim željam pritrjuje le 8 odstotkov anketirancev. Malce več podpore imajo cerkvene želje na podeželju, v manjših mestih po Sloveniji in med tistimi z osnovnošolsko izobrazbo. Pa vendar je tudi med njimi takšnih, ki bi otok »podarili« cerkvi, zgolj 20 odstotkov. Raziskavo javnega mnenja, telefonsko anketo, je 30. in 31. marca za Mladino izvedla agencija Ninamedia. Poklicali so 530 ljudi.

ŽELITE ČLANEK PREBRATI V CELOTI?

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?


Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal, Apple Pay ali Google Pay.

Tedenski zakup ogleda člankov
> Za ta nakup se je potrebno .


Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine. Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje.


MLADINA, št. 14, 8. 4. 2010

JAVNOMNENJSKA ANKETA
Bivša vlada je RKC, poleg cerkve (ki je tako ali tako nevprašljivo cerkvena), podarila še ostale tri nepremičnine na Blejskem otoku, otok pa ji je oddala v brezplačni najem. Nova vlada želi sedaj pogodbo razveljaviti ali se kako drugače pogoditi s cerkvijo. Kdo naj upravlja Blejski otok?
Javno mnenje je trdno odločeno: nepremičnine na Blejskem otoku, razen cerkve, morajo ostati v državni lasti, otok pa naj upravlja država. Skorajda s plebiscitarno enotnostjo vprašani v javnomnenjski anketi nasprotujejo odločitvi bivše vlade, po kateri so vse nepremičnine postale cerkvena last, otok pa je blejska župnija dobila v brezplačno upravljanje za naslednjih 45 let. Še posebej mladi, stari do 30 let, dijaki in študentje so enotni, da bi morala otok upravljati država, ne pa cerkev. V tej skupini vprašanih cerkvenim željam pritrjuje le 8 odstotkov anketirancev. Malce več podpore imajo cerkvene želje na podeželju, v manjših mestih po Sloveniji in med tistimi z osnovnošolsko izobrazbo. Pa vendar je tudi med njimi takšnih, ki bi otok »podarili« cerkvi, zgolj 20 odstotkov. Raziskavo javnega mnenja, telefonsko anketo, je 30. in 31. marca za Mladino izvedla agencija Ninamedia. Poklicali so 530 ljudi.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si.

Delite članek:


Preberite tudi

»Domobranci ne priznajo, da so bili na napačni strani«

IZJAVA DNEVA

Slovenija znova na Roško

Vzporednice med tedanjim in današnjim časom

Intervju

»Janša je stavil na napačnega konja«

Achiya Schatz, nekdanji izraelski specialec, strokovnjak za dezinformacije