22. 7. 2010 | Mladina 29 | Politika
Svet: Kratke novice
Burka se nadaljuje
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
22. 7. 2010 | Mladina 29 | Politika
Burka se nadaljuje
Španski parlament je ta teden zavrnil predlog o prepovedi nošenja burk na javnih mestih, ki ga je predlagala opozicijska ljudska stranka, češ da gre za ukrep za zaščito pravic žensk. Presenetila pa je Sirija, ki se je odločila za prepoved podobnih muslimanskih ženskih oblačil, nikabov, na vseh javnih in zasebnih univerzah. Cilj prepovedi naj bi bil zaščititi sekularno identiteto Sirije.
Ateisti in ...
Tradicionalnemu letnemu srečanju predstavnikov Evropske unije s predstavniki verskih skupnosti na območju EU - pripravili so ga že petič - se bo jeseni zaradi vztrajanja Belgije, ki je zelo dosledna pri enakovredni podpori tako cerkvenim kot humanističnim ustanovam, pridružil tudi podoben sestanek voditeljev EU s predstavniki ateistov. Z eno napako: zraven naj bi v kategoriji nereligioznih organizacij po poročanju EU Observerja povabili tudi prostozidarje.
Pokrov drži
Novi pokrov, ki so ga delavci družbe BP prejšnji teden namestili na poškodovano vrtino, iz katere je v Mehiški zaliv tri mesece iztekala nafta, še vedno drži. Ob zaprtju ventilov v četrtek so odgovorni s strahom pričakovali, da bo šlo spet kaj narobe, a začuda je bilo tokrat vse v najlepšem redu in nafta že teden dni ne izteka več v morje. Skupaj z novicami, da so pomožne vrtine, prek katerih naj bi dokončno zapečatili poškodovano, že skoraj končane, je v zraku previden optimizem, da bi lahko bila zgodba, vsaj glede vrtine, v nekaj tednih zaključena.
Kitajska energija
Po podatkih Mednarodne agencije za energijo je Kitajska lani zamenjala ZDA na mestu največje porabnice energije na svetu. To se je zgodilo nekoliko prej, kot so napovedovali, razlog pa je poleg rasti kitajske porabe tudi izboljševanje energetske učinkovitosti ameriškega gospodarstva. A ZDA so po porabi energije na prebivalca še vedno precej bolj potratne od Kitajske, pa tudi EU. Kitajska vlada se z ugotovitvami IEA ne strinja; po njihovih podatkih so ZDA še vedno največji porabnik, Kitajska pa je le največji proizvajalec primarne energije.
Vdaja Googla
Kitajska je pojasnila, da je konec prejšnjega meseca Googlu podaljšala internetno licenco, a šele potem, ko se je podjetje zavezalo, da bo spoštovalo kitajske zakone o prepovedi dostopa do določenih informacij in nehalo preusmerjati uporabnike na svoj iskalnik v Hongkongu, ki zadetkov ne filtrira. Toliko o zavzemanju Googla za človekove pravice.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.