Darja Kocbek

 |  Mladina 46  |  Ekonomija

Kalkulator: Kratke novice

Boštjan Krisper

Boštjan Krisper
© Borut Krajnc

ZPS že ugotavlja kršitve

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Darja Kocbek

 |  Mladina 46  |  Ekonomija

Boštjan Krisper

Boštjan Krisper
© Borut Krajnc

ZPS že ugotavlja kršitve

Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS) tri mesece po uveljavitvi novega zakona o potrošniških kreditih, s katerim je Slovenija v svoj pravni red prenesla določbe direktive EU, ugotavlja vrsto kršitev. Ena od pomembnejših novosti, ki jih je zakon uvedel, je, da ga morajo upoštevati tudi pri posojilih v zelo nizkih zneskih in s kratkim odplačilnim rokom. Vodja oddelka za finančne storitve na ZPS Boštjan Krisper je med kršitelji izpostavil podjetje Ferratum kot največjega in najbolj znanega ponudnika tako imenovanih mini oziroma SMS-kreditov, ki za 50 evrov posojila s 15-dnevno odplačilno dobo zaračuna stroške v višini 10 evrov. Dovoljena obrestna mera za tako kratkoročne kredite je 400 odstotkov, v tem primeru pa znaša kar nekaj tisoč odstotkov. Upoštevanje določb novega zakona, da mora kreditodajalec odgovorno posojati denar, so sodelavci ZPS preverjali v treh trgovskih centrih. Po Krisperjevih besedah so ugotovili, da potrošniki pri vseh kreditodajalcih niso dobili informacij o morebitni poznejši spremembi obrestne mere, o odstopu od pogodbe ali o možnosti predčasnega odplačila kredita. Poleg tega so nekateri trgovci potrošnikom pred podpisom odklonili vpogled v kreditno pogodbo. Nebančni dajalci kreditov, ki jih je v Sloveniji med 160 in 170, kršijo zakon, ker še niso ustanovili telesa za izvensodno reševanje sporov.

Večina Vegradovih družb v stečaj

Analiza Vegradovih hčerinskih podjetij v Sloveniji je pokazala, da bo treba za večino podjetij, ki so v večinski lasti Vegrada, pripraviti predloge za začetek stečaja, pravi stečajna upraviteljica Alenka Gril. Za preostala podjetja pa bodo začeli vrednotiti poslovne deleže, ki jih bodo prodali. Vegrad je sicer v stečaju od 6. oktobra, Vegrad Inde od 29. oktobra, Vegrad Montal pa od 4. novembra. V vseh treh podjetjih je izgubilo zaposlitev 780 ljudi.

Spremeniti je treba miselnost

Skrivnost izboljšanja konkurenčnosti je v spremembi miselnosti in večjih ambicijah, pravi profesor na švicarskem inštitutu za razvoj menedžmenta (IMD) Stephane Garelli. Države, kot je Slovenija, se morajo usmeriti na hitro rastoče trge, ki bodo tudi v prihodnje rasli.

Kad denarja ni vplačal

Kapitalska družba (Kad) je bila pripravljena sodelovati v dokapitalizaciji Gorenja, vendar sredstev ni vplačala. Tako se je odločila potem, ko je Gorenje objavilo obvestilo o poteku dokapitalizacije, iz katerega je bilo razvidno, da 70-odstotni prag uspešnosti ne bo dosežen. Kad je rast Gorenja v prihodnje še pripravljen podpreti.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.