Manipulator / Visoka morala

Pijani minister postal zgled državljanom

Staš Zgonik
MLADINA, št. 1, 6. 1. 2011

Minister za lokalno samoupravo in regionalni razvoj Henrik Gjerkeš se je konec minulega leta po več kot 12-urni službeni novoletni zabavi ob štirih zjutraj pijan usedel v avto in se odpeljal proti domu. Ustavili so ga policisti in ugotovili, da pri njem koncentracija alkohola v izdihanem zraku za več kot enkrat presega zakonsko dovoljeno. Noč je minister preživel na policijski postaji. Zjutraj ni bil več minister, saj je premieru takoj ponudil odstop, Pahor pa ga je sprejel.
Minister je na dopoldanski novinarski konferenci ob smrtno resnem predsedniku svoje stranke Karlu Erjavcu povedal, da je takšno ravnanje nevredno ministrskega položaja. Henrik Gjerkeš naj bi bil s svojim takojšnjim odstopom postavil visoke moralne standarde. Po mnenju stranke SD je šlo za zelo odgovorno dejanje, saj morajo biti ministri za zgled drugim državljanom. Predsednik SNS Zmago Jelinčič je Gjerkešu izrekel vso čast, ker je pokazal, da »mu vrednote nekaj pomenijo«.
Odstop ministra, potem ko ga zalotijo pijanega za volanom, je logična in edina pravilna poteza. A razglašanje ministra, ki se je svojega povsem nedopustnega ravnanja zavedel šele, ko so ga nanj opozorili policisti in ko ga ni več mogel prikriti, je smešno. Če bi se mirno pripeljal do doma, bi bil še vedno vzoren minister. Na to je v Zapisu iz močvirja na Valu 202 opozoril tudi Marko Radmilovič. »Če bi hotel biti minister resnično moralen, bi po tisti zabavi sedel pijan v avto, prižgal motor, se odpeljal tri ali štiri metre po parkirišču, ugasnil motor, poklical taksi in zbudil predsednika vlade. 'Borut, vozil sem pijan, zato odstopam.' To bi bili novi etični standardi in takšno dejanje bi postavilo letvico zelo visoko.«
Gjerkeš torej ni nikakršen zgled, sploh če upoštevamo še, da si namerava, dokler ne najde nove službe, dati izplačevati nadomestilo ministrske plače. Presenečeni bomo, če si bo novo zaposlitev našel prej kot v enem letu.

ŽELITE ČLANEK PREBRATI V CELOTI?

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?


Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal, Apple Pay ali Google Pay.

Tedenski zakup ogleda člankov
> Za ta nakup se je potrebno .


Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine. Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje.


Staš Zgonik
MLADINA, št. 1, 6. 1. 2011

Minister za lokalno samoupravo in regionalni razvoj Henrik Gjerkeš se je konec minulega leta po več kot 12-urni službeni novoletni zabavi ob štirih zjutraj pijan usedel v avto in se odpeljal proti domu. Ustavili so ga policisti in ugotovili, da pri njem koncentracija alkohola v izdihanem zraku za več kot enkrat presega zakonsko dovoljeno. Noč je minister preživel na policijski postaji. Zjutraj ni bil več minister, saj je premieru takoj ponudil odstop, Pahor pa ga je sprejel.
Minister je na dopoldanski novinarski konferenci ob smrtno resnem predsedniku svoje stranke Karlu Erjavcu povedal, da je takšno ravnanje nevredno ministrskega položaja. Henrik Gjerkeš naj bi bil s svojim takojšnjim odstopom postavil visoke moralne standarde. Po mnenju stranke SD je šlo za zelo odgovorno dejanje, saj morajo biti ministri za zgled drugim državljanom. Predsednik SNS Zmago Jelinčič je Gjerkešu izrekel vso čast, ker je pokazal, da »mu vrednote nekaj pomenijo«.
Odstop ministra, potem ko ga zalotijo pijanega za volanom, je logična in edina pravilna poteza. A razglašanje ministra, ki se je svojega povsem nedopustnega ravnanja zavedel šele, ko so ga nanj opozorili policisti in ko ga ni več mogel prikriti, je smešno. Če bi se mirno pripeljal do doma, bi bil še vedno vzoren minister. Na to je v Zapisu iz močvirja na Valu 202 opozoril tudi Marko Radmilovič. »Če bi hotel biti minister resnično moralen, bi po tisti zabavi sedel pijan v avto, prižgal motor, se odpeljal tri ali štiri metre po parkirišču, ugasnil motor, poklical taksi in zbudil predsednika vlade. 'Borut, vozil sem pijan, zato odstopam.' To bi bili novi etični standardi in takšno dejanje bi postavilo letvico zelo visoko.«
Gjerkeš torej ni nikakršen zgled, sploh če upoštevamo še, da si namerava, dokler ne najde nove službe, dati izplačevati nadomestilo ministrske plače. Presenečeni bomo, če si bo novo zaposlitev našel prej kot v enem letu.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si.

Delite članek:


Preberite tudi

»Domobranci ne priznajo, da so bili na napačni strani«

IZJAVA DNEVA

Slovenija znova na Roško

Vzporednice med tedanjim in današnjim časom

Intervju

»Janša je stavil na napačnega konja«

Achiya Schatz, nekdanji izraelski specialec, strokovnjak za dezinformacije