Erik Valenčič

 |  Mladina 6  |  Politika

Svet: Kratke novice

Egipt

Egipt
© Matjaž Kačičnik

Pritisk ne popušča

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Erik Valenčič

 |  Mladina 6  |  Politika

Egipt

Egipt
© Matjaž Kačičnik

Pritisk ne popušča

Množični protesti v egipčanski prestolnici Kairo se nadaljujejo. Osovraženemu diktatorskemu predsedniku Hosniju Mubaraku ni uspelo pomiriti ljudstva z obljubo, da bo jeseni odstopil, do takrat pa si prizadeval za spremembe ustave, ki naj bi med drugim časovno omejile predsedniški mandat. Protestniki vlado obtožujejo, da si poskuša kupiti čas in vztrajajo pri osnovni zahtevi, ta pa je takojšen Mubarakov odstop. Oglasila se je tudi Al Kaida, ki Egipčane poziva k sveti vojni.

“Jaz sem bil!”

Vodja čečenskih upornikov Doku Umarov je v videoposnetku, objavljenem na internetu, priznal oziroma se hvalil, da je bil on tisti, ki je ukazal nedavni teroristični napad na rusko letališče Domodedovo, v katerem je umrlo 36 ljudi. Kot je pojasnil, je bil napad maščevanje za »ruske zločine na Kavkazu«. Rusiji je obljubil leto solz in krvi, saj naj bi imel v pripravljenosti še na stotine samomorilskih napadalcev.

Propadli pogovori

Pogovori med Južno in Severno Korejo, ki naj bi enkrat za vselej spisali konec te politične oziroma krizne »soap opere«, so propadli že na samem začetku. Vojaški predstavniki obeh držav se na srečanju v mejnem mestu Panmunjom niso bili sposobni dogovoriti niti o dnevnem redu pogovorov, razšli pa so se tudi brez določitve datuma za novo seanso. Kdo ve, morda je vojna v tem primeru res edina in optimalna izbira.

Sodna gonja

Na londonskem sodišču se nadaljuje proces, ki bo odločil, ali bo ustanovitelj WikiLeaksa Julian Assange predan švedskim sodnim oblastem zaradi domnevnega posilstva oziroma spolnega nasilja. Priča obrambe je nekdanji švedski tožilec Sven-Erik Alhem, ki je poudaril, da izročitev Asanga Švedski ni nujna, saj lahko tamkajšnji organi pogovor z njim opravijo tudi prek videokonference, obenem pa je opozoril na vrsto nepravilnosti švedskih tožilcev, ki niso preverili Assangeve različice zgodbe, hkrati pa so poskrbeli, da je njegovo ime prišlo v javnost.

Sojenji voditeljema

Medtem ko se bo italijanski premier Silvio Berlusconi po vsej verjetnosti moral pojaviti na zatožni klopi zaradi plačevanja spolnih uslug neki mladoletnici s profesionalnim imenom Ruby, so obeti nekdanjega hrvaškega predsednika vlade Iva Sanaderja še slabši. Slednji se še vedno nahaja v avstrijskem priporu, medtem ko na dan prihaja vse več obtožb na račun njegove zlorabe moči in materialnega okoriščanja. Po navajanju hrvaškega tednika Nacional je Sanader ukradel vsaj 3 milijone evrov državnega denarja.



Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.