Tjaša Zajc

 |  Mladina 22

Dolgčas

Ker ima Dimitrij Rupel v službi preveč časa, je izdal že tretjo knjigo

/media/www/slike.old/mladina/mrupel_tz.jpg

© Tjaša Zajc

V torek je nekdanji zunanji minister Dimitrij Rupel predstavil svojo novo knjigo Slovenija na svetovnem prizorišču. Gre za že tretjo knjigo, ki jo je izdal, odkar je zaposlen na ministrstvu za zunanje zadeve (MZZ), zato se je ob predstavitvi ironično zahvalil tudi premieru Pahorju, ki mu je omogočil, da »vse od konca leta 2008 ni imel nobenega pametnega dela, ampak je pisal knjige«. Čeprav je Ruplovo zadnje delo dobrodošla novost na slovenskih knjižnih policah, saj gre za sistematičen pregled delovanja slovenske diplomacije, je pomenljiva njegova izjava, da ima v službi preveč časa. Koga drugega bi takšna trditev stala zaposlitve, pri Ruplu pa verjetno ne bo tako; odkar je v službi na MZZ, je dobil že več opozoril pred odpovedjo pogodbe o zaposlitvi, dlje od opomina pa ni šlo. Uradni govorec MZZ Milan Balažic je pojasnil, da to, da ima Rupel preveč časa, morda pomeni, da je bolj učinkovit in naloge opravi hitreje. »Izkušenemu diplomatu, kot je on, bi verjetno bolj ustrezala aktivnejša vloga in se čuti manj uporabljenega, kot bi lahko bil,« pravi Balažic. Zadnje Ruplovo delo označuje kot »pomemben mejnik v slovenski diplomaciji, poleg tega je v interesu zunanjega ministrstva, da imamo refleksije in analize političnega delovanja, ki so lahko v oporo za nadaljnje delo«.
Rupel bi se moral kot javni uslužbenec na ministrstvu pri javnih nastopih »vzdržati vseh ravnanj, ki bi lahko škodovala ugledu in dobremu imenu institucije«, zapovedujejo navodila ministrstva pri nastopih v javnosti. In ne glede na to, kako dobra je nova knjiga, se poraja vprašanje, ali Rupel na ministrstvu nima pravega dela. Morda pa ni edini takšen javni uslužbenec. Kar je odlična napoved za uveljavitev »vitke države«, zmanjšanja državne uprave, ki jo zadnje časa napoveduje Janez Janša in z njim, malo presenetljivo, tudi Katarina Kresal.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.