30. 6. 2011 | Mladina 26 | Ekonomija
Kalkulator: Kratke novice
© Borut Krajnc
Ločeno zbiranje odpadkov
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
30. 6. 2011 | Mladina 26 | Ekonomija
© Borut Krajnc
Ločeno zbiranje odpadkov
Od danes, petka, 1. julija, je treba v Sloveniji obvezno ločeno zbirati in prevzemati biološko razgradljive odpadke. Tanja Gomišček z ministrstva za okolje pravi, da sta ločevanje in predelava biološko razgradljivih odpadkov izjemno pomembna. Pri biološko razgradljivih odpadkih ločimo kuhinjske odpadke iz gospodinjstva, zeleni vrtni odpad ter odpadke, ki nastanejo v gostinstvu. Odpadki iz gospodinjstva in zeleni vrtni odpad so primerni predvsem za predelavo v kompostarnah, odpadki, ki nastajajo v gostinstvu, pa predvsem za predelavo v bioplinarnah. V Sloveniji je zdaj šest kompostarn, ki imajo okoljevarstveno dovoljenje, in pet bioplinarn. Tistim, ki imajo to možnost, Gomiščko-va močno priporoča, da biološke odpadke kompostirajo doma sami.
SCT-ju so podaljšali garancije
Banke so družbi SCT garancije, ki bi se iztekle 30. junija, podaljšale do 15. novembra oziroma do konca leta. Stečajni upravitelj SCT Leon Benigar Tošič pravi, da so se za podaljšanje odločile vse banke, ki so SCT-ju odobrile garancije. V času, ko garancije veljajo, bi se morali partnerji v konzorcijih dogovoriti, kdo bi od SCT-ja prevzel projekte, zagotoviti svoje garancije oziroma obveznosti, SCT pa bi se na mehak način umaknil, pravi stečajni upravitelj. Daleč največ garancij, za 110 milijonov evrov, je podaljšala NLB, ki večine garancij nima zavarovanih.
Izvoz slovenskega vina
Slovenski vinarji so v letu 2010 prodali 29 milijonov litrov vina, od tega 24 milijonov litrov na domačem in pet milijonov litrov na tujih trgih. Prodaja na domačem trgu se je lani v primerjavi z letom 2009 povečala za 14 odstotkov, v tujini pa se je zmanjšala za 4,7 odstotka. Izvoz slovenskega vina se je lani zmanjšal na račun zmanjšanja prodaje odprtega vina. Prodaja tega vina pada že več let. Prodaja vin v steklenicah se je na tujih trgih lani povečala za 62 odstotkov, za skoraj milijon litrov se je povečal izvoz belih vin, podvojil se je izvoz rdečih vin. V države EU Slovenija izvozi 65 odstotkov rdečih vin, 76 odstotkov belih vin pa proda v tretje države, največ na Kitajsko.
Izdatki za hrano
Slovenska gospodinjstva so za hrano leta 2009 porabila 13,6 odstotka izdatkov, kar je nad povprečjem EU, ki je 11,9 odstotka, je objavil evropski statistični urad Eurostat. Za brezalkoholne pijače so gospodinjstva v Sloveniji namenila 1,4 odstotka izdatkov, kar je prav tako nad povprečjem EU, ki znaša 1,2 odstotka. Tudi slovenski izdatki za alkoholne pijače so z 1,7 odstotka nad povprečjem v EU, ki je 1,5 odstotka.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.