Uredništvo

 |  Politika

Pred 20 leti je bil ustanovljen Demos

/media/www/slike.old/novice/demos.jpg

© Arhiv Mladine

Pred 20 leti, 27. novembra 1989, je bila ustanovljena koalicija Demos (Demokratična opozicija Slovenije). Ta je spomladi 1990 zmagala na prvih demokratičnih volitvah in vodila Slovenijo v obdobju njenega osamosvajanja od Jugoslavije. Koalicija Demos je razpadla 30. decembra 1991 zaradi notranjih nesoglasij.

Po navedbah pokojnega Jožeta Pučnika, je Demos nastal 27. novembra 1989, ko so se sestali na domačiji predsednika Slovenske kmečke zveze (SKZ) Ivana Omana v Zmincu pri Škofji Loki in se ustno dogovorili o nastanku omenjene koalicije. Prvotne članice koalicije so bile Slovenska demokratična zveza (SDZ), Socialdemokratska zveza Slovenije (SDZS) - predhodnica SDS - in Slovenski krščanski demokrati (SKD), pozneje pa so v koalicijo vključili tudi SKZ (ta se pozneje preimenuje v SLS), Zeleni Slovenije, Slovenska obrtniška stranka (SOS) in upokojenska stranka Sivi panterji.

Glavna cilja koalicije sta bila miren prehod v demokracijo in suverena Slovenija. Predsednik Demosa je postal predsednik SDZS Jože Pučnik, ki je bil "motor osamosvojitve". Po zmagi na spomladanskih volitvah leta 1990 je Demos sestavil prvi demokratično izvoljeni slovenski izvršni svet oz. vlado, katere predsednik je postal predsednik SKD Lojze Peterle.

Ob 20. obletnici ustanovitve Demosa je bila v četrtek v Muzeju novejše zgodovine Slovenije okrogla miza s snovalci te koalicije. Danes pa bo v Grand hotela Union v okviru mednarodne konference Dvajset let pozneje, ki jo Inštitut dr. Jožeta Pučnika pripravlja v sodelovanju s Centrom za evropske študije iz Bruslja, slavnostna akademija v počastitev 20. obletnice ustanovitve Demosa in demokratičnih sprememb v Sloveniji in Evropi. Na njej bodo kot gostje med drugim sodelovali tudi predsednik SDS Janez Janša, evropski poslanec Lojze Peterle, prvi predsednik SDZ Dimitrij Rupel, nekdanji vidni član SDZ Igor Bavčar, nekdanji predsednik SLS Janez Podobnik, prvi predsednik SDZS France Tomšič in nekdanji predsednik Zelenih Slovenije Dušan Plut.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.