Manipulator / Diktatura neke garniture

Ali si sedanji študentski poslanci res ne bodo podaljšali statusa na dve leti?

Vanja Pirc
MLADINA, št. 19, 12. 5. 2003

Nadvse zanimivo dogajanje v Študentski organizaciji Univerze v Ljubljani (ŠOU), ki smo mu bili priča pred dvema mesecema, dobiva zanimivo nadaljevanje. Kaj se je že dogajalo? Kadrovanje. Sredi marca je zdaj že bivši predsednik ŠOU, Matjaž Titan, ki je bil takrat na oblasti tri mesece, napovedal tiskovko, na kateri naj bi predstavil nepravilnosti v ŠOU in predlog za izpeljavo študentskega referenduma, tako imenovane operacije Metla, ki naj bi počistila nesnago finančnih nepravilnosti znotraj ŠOU. Potem pa so en sam večer pred tiskovko odstopili štirje Titanovi sekretarji (od šestih), z razlago, da jih o svojih predlogih ni obvestil, in s tem vrgli vlado. Nekaj dni pozneje je ŠOU dobila novo vlado. Tokrat so se povezale vse tri politične opcije, ki gulijo stolčke študentskega zbora. Dobili smo torej vlado študentskega bratstva in enotnosti. Ali pa diktaturo, kakor pač kdo razume. In hecno, edini, ki v primerjavi s staro ekipo v novi manjka, je Titan. Predsednik ŠOU je zdaj Jernej Jeraj, eden od sekretarjev, ki so nekaj dni prej odstopili in ki je kadrovanje pospremil z besedami: "Študentska organizacija kot stanovska organizacija ne bi smela zagovarjati interesov posameznikov in skupin, marveč interese vseh študentov." Predlagani referendum so vseeno prestavili vsaj do jeseni.

ŽELITE ČLANEK PREBRATI V CELOTI?

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?


Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal, Apple Pay ali Google Pay.

Tedenski zakup ogleda člankov
> Za ta nakup se je potrebno .


Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine. Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje.


Vanja Pirc
MLADINA, št. 19, 12. 5. 2003

Nadvse zanimivo dogajanje v Študentski organizaciji Univerze v Ljubljani (ŠOU), ki smo mu bili priča pred dvema mesecema, dobiva zanimivo nadaljevanje. Kaj se je že dogajalo? Kadrovanje. Sredi marca je zdaj že bivši predsednik ŠOU, Matjaž Titan, ki je bil takrat na oblasti tri mesece, napovedal tiskovko, na kateri naj bi predstavil nepravilnosti v ŠOU in predlog za izpeljavo študentskega referenduma, tako imenovane operacije Metla, ki naj bi počistila nesnago finančnih nepravilnosti znotraj ŠOU. Potem pa so en sam večer pred tiskovko odstopili štirje Titanovi sekretarji (od šestih), z razlago, da jih o svojih predlogih ni obvestil, in s tem vrgli vlado. Nekaj dni pozneje je ŠOU dobila novo vlado. Tokrat so se povezale vse tri politične opcije, ki gulijo stolčke študentskega zbora. Dobili smo torej vlado študentskega bratstva in enotnosti. Ali pa diktaturo, kakor pač kdo razume. In hecno, edini, ki v primerjavi s staro ekipo v novi manjka, je Titan. Predsednik ŠOU je zdaj Jernej Jeraj, eden od sekretarjev, ki so nekaj dni prej odstopili in ki je kadrovanje pospremil z besedami: "Študentska organizacija kot stanovska organizacija ne bi smela zagovarjati interesov posameznikov in skupin, marveč interese vseh študentov." Predlagani referendum so vseeno prestavili vsaj do jeseni.

Na ŠOU se v teh dneh spet (sicer neformalno) govori o tem, da bi študentskim poslancem mandat podaljšali z enega na dve leti. Kar je star predlog in po mnenju nekaterih v bistvu ni slab, saj se študentski poslanci in vlada zdaj v prvi polovici leta bolj kot s študentskimi zadevami ukvarjajo sami s sabo, potem pa so tako ali tako kmalu nove volitve. Ampak ali ni vsaj nehigienično, da o dvoletnem mandatu razmišlja posadka, v kateri so vsi prijatelji in v kateri ni opozicije, ki bi nadzirala delo vladajoče elite, ki obrne eno milijardo na leto? Da bi diktaturo podaljšali na dve leti? S ŠOU so nam sporočili, da lahko zagotovijo, da do podaljšanja mandatov ne bo prišlo in da bi dvoletni mandat uvedli kvečjemu za študentske poslance, ki bodo izvoljeni jeseni. Bomo videli. Bivši predsednik ŠOU Titan, tudi sam zagovornik dvoletnih mandatov, pa nam je povedal: "Menim, da dvoletni mandat ni sporen, če prihaja do tega, da ni opozicije, pa je sporen že enoletni mandat." Mimogrede, slišati je, da o preverjanju financ ŠOU (končno) razmišljajo tudi državne ustanove.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si.

Delite članek:


Preberite tudi

Prvi teden

Afera špageti ali afera Nobel burek?

V SDS želijo pozabiti na afero Black Cube, a jim to ne uspeva najbolje

Janša napovedal zamrznitev priznanja Palestine

Slovenski premier Janez Janša bo obnovil odnose z Izraelom

Uvodnik

Grega Repovž: V boj zoper komuniste!