Manipulator / Višje poslanske plače?
Zmago jelinčič zahteva 20-odstotno povišanje poslanskih plač
Vanja Pirc
MLADINA, št. 50, 16. 12. 2004

Lačni Zmago
© Denis Sarkić
Od parlamentarnih volitev sta minila že dva meseca in v tem času so poslanci izvolili svoje vodstvo, izbrali člane delovnih teles, izvolili so novega premiera in njegove ministre, skratka, imeli so veliko časa, da se privadijo na novo delovno okolje. Imeli pa so tudi dovolj časa, da pozabijo na predvolilne govore, v katerih je večina poudarjala, da se bo zavzemala za dostojno življenje svojih volivcev. Čeprav so trenutno v Sloveniji ena glavnih dnevnopolitičnih novic številna odpuščanja, ki grozijo zlasti tekstilnim delavcem, so se začeli namreč poslanci, ki imajo zagotovljeno službo za naslednja štiri leta, že zavzemati predvsem za svojo dobrobit. Prejšnjo sredo je vodja poslanske skupine SNS Zmago Jelinčič na predsednika državnega zbora Franceta Cukjatija naslovil predlog, s katerim se je zavzel za zvišanje osnove za poslanske plače, na podlagi katere nastaja poslanska bruto plača. Jelinčič jo želi zvišati za kar 20 odstotkov.
Vanja Pirc
MLADINA, št. 50, 16. 12. 2004

Lačni Zmago
© Denis Sarkić
Od parlamentarnih volitev sta minila že dva meseca in v tem času so poslanci izvolili svoje vodstvo, izbrali člane delovnih teles, izvolili so novega premiera in njegove ministre, skratka, imeli so veliko časa, da se privadijo na novo delovno okolje. Imeli pa so tudi dovolj časa, da pozabijo na predvolilne govore, v katerih je večina poudarjala, da se bo zavzemala za dostojno življenje svojih volivcev. Čeprav so trenutno v Sloveniji ena glavnih dnevnopolitičnih novic številna odpuščanja, ki grozijo zlasti tekstilnim delavcem, so se začeli namreč poslanci, ki imajo zagotovljeno službo za naslednja štiri leta, že zavzemati predvsem za svojo dobrobit. Prejšnjo sredo je vodja poslanske skupine SNS Zmago Jelinčič na predsednika državnega zbora Franceta Cukjatija naslovil predlog, s katerim se je zavzel za zvišanje osnove za poslanske plače, na podlagi katere nastaja poslanska bruto plača. Jelinčič jo želi zvišati za kar 20 odstotkov.
Jelinčič v svojem dopisu, ki nosi oznako "Stopnja zaupnosti: Interno!", zahteve po 20-odstotnem povišanju plač sicer ni predstavil tako neposredno. Zadevo je predstavil z druge plati. Zahteval je, naj parlamentarna komisija za volitve, imenovanja in administrativne zadeve znova odloča o svoji odločitvi iz leta 1994, ko je zaradi močnega pritiska javnosti sprejela sklep, da poslanci ne bodo več prejemali celotne poslanske plače, temveč bodo prejemali le 80-odstotkov plačne osnove. "Glede na nedorečenosti in pomanjkljivosti novega zakona o dohodnini in z njimi povezanih bonitet ter glede na sestavo novega mandata predlagamo, da omenjena komisija ponovno odloča o sprejetem sklepu. Dejstvo je, da nova zakonodaja močno posega v že pridobljene pravice in obveznosti poslank in poslancev, zato bi bilo smiselno o omenjenem sklepu glasovati ponovno tako, da se izvoljenim predstavnikom zagotovi 100 % izplačilo poslanske plače," je zapisal Jelinčič. Ali povedano drugače: Jelinčič se je zavzel za 20-odstotno povišanje osnove za poslanske plače. Kaj to pomeni v številkah? Da bi se osnova, ki trenutno znaša 142.166,40 SIT, zvišala za 35.541,60 SIT oziroma da bi zrasla na 177.708 SIT, kolikor znaša julijska povprečna mesečna plača v gospodarstvu. Glede na to, da je Jelinčič novembra z vsemi dodatki prejel 1,017.375,50 SIT bruto plače, bi skupaj s povišico prejel 1,052.917,10 SIT bruto plače. Predsednik parlamenta Cukjati, ki prejema najvišjo plačo med poslanci, pa bi denimo namesto 1,458.623,20 SIT bruto plače dobil 1,494.164,80 SIT bruto plače.
Jelinčič je sicer minuli teden javnost seznanil s še enim zanimivim denarnim zneskom, gre za 10 milijonov, ki jih z odškodninsko tožbo terja od voditeljev Aktivne Slovenije Francija Keka in Vita Rožeja zaradi besed, ki sta jih o njem izrekla v javnosti. Ali tovrstne poteze morda kažejo na to, da se je zašel vodja SNS v finančnih težavah?