Manipulator / Konec alternative

Občina proti mladinski kulturi

Sebastijan Ozmec
MLADINA, št. 50, 16. 12. 2004

Konec osemdesetih je izpostava ZSMS v Ormožu ugotovila, da ne potrebuje več grajske kleti, in jo je zato prepustila v upravljanje mladim iz kulturno-alternativnega centra, ki so v njej postavili najbolj znan underground klub v Sloveniji. Unterhundu, ki je nekaj časa slovel tudi po tem, da ima najdaljši šank izmed vseh klubov, so po dvanajstih letih obratovanja šteti dnevi. Najbolj znan mladinski center v okolici, kjer so se kalili Pridigarji, Wasserdicht, Polis Korps in podobni bendi, kani ormoška občina kmalu spremeniti v mesto visoke kulture. Unterhund je bil do sedaj stičišče vseh mladih, ki bi sicer v neperspektivni prleški pokrajini stagnirali oziroma pobegnili stran, po novem pa bo služil za odlagališče muzejskih eksponatov. Ker se bo s tem čas zavrtel nazaj v osemdeseta, ko na tem koncu ni bilo prostorov za ustvarjanje in druženje mladih, smo se obrnili na občino, da bi izvedeli, kakšen je njihov namen v zvezi z mladinskim ustvarjanjem. Z dejanjem zapiranja kluba in odpiranjem sterilnega razstavnega prostora namreč silijo mlade k vinsko-pivski kulturi, ki je na splošno prevladujoča mentaliteta v Prlekiji.

ŽELITE ČLANEK PREBRATI V CELOTI?

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?


Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal, Apple Pay ali Google Pay.

Tedenski zakup ogleda člankov
> Za ta nakup se je potrebno .


Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine. Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje.


Sebastijan Ozmec
MLADINA, št. 50, 16. 12. 2004

Konec osemdesetih je izpostava ZSMS v Ormožu ugotovila, da ne potrebuje več grajske kleti, in jo je zato prepustila v upravljanje mladim iz kulturno-alternativnega centra, ki so v njej postavili najbolj znan underground klub v Sloveniji. Unterhundu, ki je nekaj časa slovel tudi po tem, da ima najdaljši šank izmed vseh klubov, so po dvanajstih letih obratovanja šteti dnevi. Najbolj znan mladinski center v okolici, kjer so se kalili Pridigarji, Wasserdicht, Polis Korps in podobni bendi, kani ormoška občina kmalu spremeniti v mesto visoke kulture. Unterhund je bil do sedaj stičišče vseh mladih, ki bi sicer v neperspektivni prleški pokrajini stagnirali oziroma pobegnili stran, po novem pa bo služil za odlagališče muzejskih eksponatov. Ker se bo s tem čas zavrtel nazaj v osemdeseta, ko na tem koncu ni bilo prostorov za ustvarjanje in druženje mladih, smo se obrnili na občino, da bi izvedeli, kakšen je njihov namen v zvezi z mladinskim ustvarjanjem. Z dejanjem zapiranja kluba in odpiranjem sterilnega razstavnega prostora namreč silijo mlade k vinsko-pivski kulturi, ki je na splošno prevladujoča mentaliteta v Prlekiji.

Po njihovem mnenju so si mladi brez pravne podlage ali soglasja prisvojili prostore. Že leta 2003 jim je občina skupaj z inšpektoratom RS prepovedala uporabo prostorov, česar pa mladi niso upoštevali, zato je proti njim vložila tožbo. Dogajanje v klubu pa naj ne bi bilo po njihovem mnenju prav nič kulturniško: "Ob asistenci policijske patrole je bilo ugotovljeno ponovno, da se omenjeni prostori uporabljajo nenamensko za točenje alkoholnih pijač brez ustreznih dovoljenj oziroma za različna praznovanja udeležencev, ki nimajo nobene zveze z alternativno kulturo."

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si.

Delite članek:


Preberite tudi

»Domobranci ne priznajo, da so bili na napačni strani«

IZJAVA DNEVA

Janez Janša / »Komunisti želijo uničiti našo civilizacijo«

V intervjuju za poljski spletni portal Višegrad24 je Janez Janša povedal, da verjame v teorije zarote o veliki zamenjavi, ki da preti Evropi in zahodni civilizaciji