Manipulator / Konec alternative
Občina proti mladinski kulturi
Sebastijan Ozmec
MLADINA, št. 50, 16. 12. 2004
Konec osemdesetih je izpostava ZSMS v Ormožu ugotovila, da ne potrebuje več grajske kleti, in jo je zato prepustila v upravljanje mladim iz kulturno-alternativnega centra, ki so v njej postavili najbolj znan underground klub v Sloveniji. Unterhundu, ki je nekaj časa slovel tudi po tem, da ima najdaljši šank izmed vseh klubov, so po dvanajstih letih obratovanja šteti dnevi. Najbolj znan mladinski center v okolici, kjer so se kalili Pridigarji, Wasserdicht, Polis Korps in podobni bendi, kani ormoška občina kmalu spremeniti v mesto visoke kulture. Unterhund je bil do sedaj stičišče vseh mladih, ki bi sicer v neperspektivni prleški pokrajini stagnirali oziroma pobegnili stran, po novem pa bo služil za odlagališče muzejskih eksponatov. Ker se bo s tem čas zavrtel nazaj v osemdeseta, ko na tem koncu ni bilo prostorov za ustvarjanje in druženje mladih, smo se obrnili na občino, da bi izvedeli, kakšen je njihov namen v zvezi z mladinskim ustvarjanjem. Z dejanjem zapiranja kluba in odpiranjem sterilnega razstavnega prostora namreč silijo mlade k vinsko-pivski kulturi, ki je na splošno prevladujoča mentaliteta v Prlekiji.
ŽELITE ČLANEK PREBRATI V CELOTI?
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Sebastijan Ozmec
MLADINA, št. 50, 16. 12. 2004
Konec osemdesetih je izpostava ZSMS v Ormožu ugotovila, da ne potrebuje več grajske kleti, in jo je zato prepustila v upravljanje mladim iz kulturno-alternativnega centra, ki so v njej postavili najbolj znan underground klub v Sloveniji. Unterhundu, ki je nekaj časa slovel tudi po tem, da ima najdaljši šank izmed vseh klubov, so po dvanajstih letih obratovanja šteti dnevi. Najbolj znan mladinski center v okolici, kjer so se kalili Pridigarji, Wasserdicht, Polis Korps in podobni bendi, kani ormoška občina kmalu spremeniti v mesto visoke kulture. Unterhund je bil do sedaj stičišče vseh mladih, ki bi sicer v neperspektivni prleški pokrajini stagnirali oziroma pobegnili stran, po novem pa bo služil za odlagališče muzejskih eksponatov. Ker se bo s tem čas zavrtel nazaj v osemdeseta, ko na tem koncu ni bilo prostorov za ustvarjanje in druženje mladih, smo se obrnili na občino, da bi izvedeli, kakšen je njihov namen v zvezi z mladinskim ustvarjanjem. Z dejanjem zapiranja kluba in odpiranjem sterilnega razstavnega prostora namreč silijo mlade k vinsko-pivski kulturi, ki je na splošno prevladujoča mentaliteta v Prlekiji.
Po njihovem mnenju so si mladi brez pravne podlage ali soglasja prisvojili prostore. Že leta 2003 jim je občina skupaj z inšpektoratom RS prepovedala uporabo prostorov, česar pa mladi niso upoštevali, zato je proti njim vložila tožbo. Dogajanje v klubu pa naj ne bi bilo po njihovem mnenju prav nič kulturniško: "Ob asistenci policijske patrole je bilo ugotovljeno ponovno, da se omenjeni prostori uporabljajo nenamensko za točenje alkoholnih pijač brez ustreznih dovoljenj oziroma za različna praznovanja udeležencev, ki nimajo nobene zveze z alternativno kulturo."