Manipulator / Demantirana anonimka
Študentje obramboslovja trdijo, da se niso pritoževali
Vanja Pirc
MLADINA, št. 50, 16. 12. 2004
Študijsko leto se je šele dobro začelo, pa so že začele krožiti anonimke nezadovoljnih študentov. Tokrat je bila na udaru FDV oziroma njena Katedra za obramboslovje, kjer naj bi se študentom 4. letnika obramboslovja godila krivica. Katedri, ki jo vodi dr. Ljubica Jelušič, so letos na javnem razpisu za izbiro raziskovalno-razvojnih projektov Ciljnega raziskovalnega programa "Znanje za varnost in mir 2004-2010" odobrili dvoletni projekt z naslovom Človeški dejavnik v vojaškem sistemu, za katerega bodo dobili 80 milijonov SIT.
ŽELITE ČLANEK PREBRATI V CELOTI?
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Vanja Pirc
MLADINA, št. 50, 16. 12. 2004
Študijsko leto se je šele dobro začelo, pa so že začele krožiti anonimke nezadovoljnih študentov. Tokrat je bila na udaru FDV oziroma njena Katedra za obramboslovje, kjer naj bi se študentom 4. letnika obramboslovja godila krivica. Katedri, ki jo vodi dr. Ljubica Jelušič, so letos na javnem razpisu za izbiro raziskovalno-razvojnih projektov Ciljnega raziskovalnega programa "Znanje za varnost in mir 2004-2010" odobrili dvoletni projekt z naslovom Človeški dejavnik v vojaškem sistemu, za katerega bodo dobili 80 milijonov SIT.
Pisce anonimke je zmotilo: "Kdo pa bo skoraj v celoti izvedel projekt oziroma opravil najtežji del zbiranja podatkov? Seveda! Študenti 4. letnika! Za profesorje bomo brali učbenike, izpolnjevali vprašalnike. Še več, izpolnjevati jih bodo morale tudi naše družine. Izvajali bomo tudi intervjuje. Skratka, sodelovali bomo pri skorajda vseh podprojektih z že zgoraj omenjenim krovnim naslovom. Za izvajanje ne bomo dobili niti tolarja (od 80 milijonov). Profesorji bodo pobasali naše ideje in še denar! In še to. Branje učbenikov in iskanje varnostnih vsebin v njih se štejeta za pogoj k izpitu ..." Vodja projekta Jelušičeva obtožbe zavrača. Trdi, da študentje ne morejo izvesti zbiranja podatkov, ker za raziskovalno delo niso usposobljeni, za opravljeno delo pa tudi ne morejo biti plačani, ker niso ničesar opravili. Po njenem mnenju pa naj bi anonimka nastala zaradi obveznosti študentov pri enem od predmetov, ki ima vsebino sorodno tematiki projekta Človeški dejavnik v vojaškem sistemu, zato lahko študentje namesto seminarske naloge napišejo poročilo o izbrani temi tega projekta.
Jelušičeva nam je sicer povedala tudi, da so se njeni sodelavci (pri projektu jih sodeluje 29) odločili ukrepati zoper pisce anonimnega pisma. Ker niso mogli ugotoviti, kdo ga je poslal, so sklenili, da študentje obramboslovja zaradi nezanesljivosti v njihovi raziskavi odslej sploh ne bodo smeli sodelovati. Minuli teden pa se je oglasilo še 49 študentov 4. letnika obramboslovja. Čeprav naj bi anonimka prišla iz njihovih vrst, so zatrdili, da za njenimi stališči ne stojijo. "Nesporazum, ki je bil sicer že pred tedni v skladu z utečeno prakso razrešen znotraj Katedre za obramboslovje, nima nobene povezave z domnevno izkoriščevalskim načinom izvajanja študijskih obveznosti ... Iz tega je mogoče sklepati, da je bil namen anonimke le očrniti in zaostriti dobre odnose med študenti in Katedro ter oblatiti ugled študija obramboslovja."