Igor Harb

 |  Mladina 27

Microsoft proti svobodi in demokraciji

Spoštovanje zakonodaje ali servilnost do države v prid večjih dobičkov

Microsoft, eno največjih računalniških podjetij, je zadnje tedne precej razburil javnost, ko je na svojem kitajskem portalu prepovedal uporabo besed in besednih zvez, kot so "neodvisnost Tajvana", "dalajlama", "človekove pravice", "demokracija" in celo "svoboda".

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Igor Harb

 |  Mladina 27

Microsoft, eno največjih računalniških podjetij, je zadnje tedne precej razburil javnost, ko je na svojem kitajskem portalu prepovedal uporabo besed in besednih zvez, kot so "neodvisnost Tajvana", "dalajlama", "človekove pravice", "demokracija" in celo "svoboda".

Ta prepoved velja za storitev MSN Spaces, Microsoftovo orodje in spletni prostor za ustvarjanje spletnega dnevnika (bloga). Spletni dnevniki so na Kitajskem in tudi v drugih državah z omejeno svobodo govora vse bolj priljubljen način izražanja mnenja, saj so mediji načeloma pod nadzorom države. Ponekod so državne oblasti začele nadzorovati tudi avtorje dnevnikov, jim onemogočati objave in jih celo zapirati.

Microsoft je skušal škandal omiliti; njegov predstavnik za javnost je povedal, da podjetje spoštuje zakonodajo vsake države, v kateri deluje. Torej naj bi prepoved uporabe spornih besed pomenila nujno potezo, ki podjetju sploh omogoča delovanje. A nekaj kitajskih borcev za svobodo govora, ki so se že v živo srečali s cenzuro, je Microsoftovo trditev nemudoma raztrgalo. Po poročanju revije Wired je Isaac Mao, eden najpomembnejših kitajskih borcev za svobodne spletne dnevnike, Microsoftovo trditev označil za "zlobno". Kot razlaga Mao, kitajske oblasti niso tako ekstremne, da bi prepovedovale uporabo besed "svoboda" in "demokracija", temveč je prepovedano predvsem kritiziranje oblasti. Resda so stavki, v katerih sta uporabljeni ti dve besedi, pogosto namenjeni kritiki oblasti, a Microsoftova odločitev je vsekakor preveč skrajna. Po Maovem mnenju skuša Microsoft predvsem laskati kitajskim oblastem in jim dokazati, da je lahko njihov zanesljiv partner. In čeprav ima podjetje sedež v demokratičnem svetu, je na prvem mestu ustvarjanje dobička.

Microsoftova servilnost do države je izjemno vprašljivo početje, saj se skorajda lahko vprašamo, ali bi se podjetje odločilo prepovedati uporabo kakšnih besed tudi v Sloveniji, če bi se skušalo priljubiti oblastem. Ob zadnjih zapletih z vladnim PR-ovcem bi morda bila primerna kar beseda "Mladina".