Manipulator / A smo se za to borili?
Slovenija brez občinskih grbov
Aleksandar Mićić
MLADINA, št. 34, 24. 8. 2005

Nove registrske tablice
© Arhiv Mladine
Zaradi vključevanja Slovenije v Evropsko unijo smo že morali menjati slovenski potni list. Zdaj se nam obeta nova menjava potnih listov. Najnovejša sprememba pa bo zamenjava slovenskih registrskih tablic na motornih vozilih. Tako naj bi se z registrskih tablic poslovili grbi slovenskih občin, ki so bili zaščitni znak slovenskih registrskih tablic. "To, kar je zdaj, je uničevanje slovenske nacionalne identitete. Zakon pa sta zastavili LDS in SD v prejšnjem mandatu, ko so mislili, da bo tablice delala njihova firma in bi tako veliko zaslužili. Z novimi tablicami se bomo izenačili z Bosno, kjer je bila identiteta namerno uničena s strani mednarodnih inštitucij. Upam, da se ljudje ne bodo uklonili in da bodo obdržali stare tablice," nam je povedal prvak SNS in heraldik Zmago Jelinčič ter na koncu še dodal: "To je klofuta slovenskemu narodu in jo lahko enačimo z brisanjem slovenskih napisov na Koroškem."
ŽELITE ČLANEK PREBRATI V CELOTI?
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Aleksandar Mićić
MLADINA, št. 34, 24. 8. 2005

Nove registrske tablice
© Arhiv Mladine
Zaradi vključevanja Slovenije v Evropsko unijo smo že morali menjati slovenski potni list. Zdaj se nam obeta nova menjava potnih listov. Najnovejša sprememba pa bo zamenjava slovenskih registrskih tablic na motornih vozilih. Tako naj bi se z registrskih tablic poslovili grbi slovenskih občin, ki so bili zaščitni znak slovenskih registrskih tablic. "To, kar je zdaj, je uničevanje slovenske nacionalne identitete. Zakon pa sta zastavili LDS in SD v prejšnjem mandatu, ko so mislili, da bo tablice delala njihova firma in bi tako veliko zaslužili. Z novimi tablicami se bomo izenačili z Bosno, kjer je bila identiteta namerno uničena s strani mednarodnih inštitucij. Upam, da se ljudje ne bodo uklonili in da bodo obdržali stare tablice," nam je povedal prvak SNS in heraldik Zmago Jelinčič ter na koncu še dodal: "To je klofuta slovenskemu narodu in jo lahko enačimo z brisanjem slovenskih napisov na Koroškem."
Nove registrske tablice bomo dobili, ko bo končan postopek izbire izdelovalca novih registrskih tablic. Dobra novica, ki so nam jo posredovali iz ministrstva za notranje zadeve, pa je, da nam starih tablic ne bo treba zamenjati, če tega ne bomo želeli. Se pa bodo tablice z grbi počasi "izpele", saj novih z grbom ne bo mogoče več naročati, recimo v primeru, da boste tablico izgubili ali vam jo bodo ukradli. Na ministrstvu so nam povedali, zakaj se poslavljamo od občinskih grbov na registrskih tablicah, čeprav tega od nas Evropska unija sploh ne zahteva: "Zaradi ukinitve krajevne pristojnosti (registracijskih območij), kar omogoča opravljanje postopka registracije vozil pri katerikoli upravni enoti oziroma registracijski organizaciji, ne glede na prebivališče oziroma sedež lastnika vozila, je bilo treba sprejeti odločitev o ukinitvi oznake občinskega grba." Po novem bomo registrsko tablico lahko dobili ne samo na upravnih enotah in registracijskih organizacijah, ampak tudi pri drugih gospodarskih družbah ali samostojnih podjetnikih, ki opravljajo dejavnost prodaje motornih vozil in jih z javnim pooblastilom določi minister, pristojen za notranje zadeve. Tako bomo lahko registrirali vozilo v kateremkoli kraju v Sloveniji, ne glede na to, kateri upravni enoti pripadamo. Grbov pač zato ne bomo imeli.