Manipulator / Pridiga nadškofa Urana ...
... na javni osnovni šoli

Uran na javni šoli
© Gašper Tominc
Gašper Tominc

Uran na javni šoli
© Gašper Tominc
Gašper Tominc
ŽELITE ČLANEK PREBRATI V CELOTI?
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Uran na javni šoli
© Gašper Tominc
Gašper Tominc
Na prvi šolski dan novega šolskega leta so bili učenci vrhniške Osnovne šole Antona Martina Slomška deležni presenetljivega, skoraj neverjetnega obiska. Prvošolcem in ostalim učencem je namreč spregovoril nadškof in slovenski metropolit Alojz Uran. Da ne bo pomote, OŠ Antona Martina Slomška je povsem običajna, javna osnovna šola.
Ob obisku je ravnatelj Ljubo Mohorič poudaril, da njihova šola goji in nadaljuje delo Antona Martina Slomška. Zanimivo, ravnatelja smo zato povprašali, kako si predstavlja, da javna OŠ nadaljuje delo verskega dostojanstvenika, in dobili naslednji odgovor: "Glede na to, da se je tako občinska uprava kot tudi občinski svet odločil, da bo naša šola nosila ime Antona Martina Slomška, potem je v skladu etičnim kodeksom 'ime daje pomen šoli', jasno, da je to del naše podstati, kot del krščanskega etosa, povezanega s Slomškom. S širjenjem šolskega arboretuma pa nadaljujemo tudi njegovo ekološko misel." Počasi, počasi, mar ni mešanje javne šole z eno izmed verskih skupnosti v nasprotju 7. členom Ustave RS, ki govori o ločenosti verskih skupnosti in države? Če nič drugega je sporno nastopanje nadškofa ravno pred občinstvom, ki so ga sestavljali tudi prvošolci. Res Uran ni bil edini govornik, učence sta nagovorila tudi župan občine Vrhnika Marjan Rihar ter seveda ravnatelj. Vendar pa prvošolci na svoj prvi dan v šoli gotovo ne razmišljajo o funkcijah in vlogah govornikov, najbrž pa so si zapomnili, da jim je na prvi šolski dan govoril nekdo v uradni uniformi krščanskih verskih dostojanstvenikov. Mohorič: "To ni bil verski obisk, zgolj prijateljski, izzvenel je zelo vzgojno, v prijateljskem vzdušju, kot zelo pristen obisk, ki razen tega, da je nadškof nosil svojo uradno oblačilo, ni bil verski. Če naša evropska kultura temelji na krščanski veri, rimskem pravu in grški filozofiji, potem tega seveda ne moremo zanikati."
Mnenje ministrstva za šolstvo je pripravila direktorica direktorata za vrtce in osnovno šolstvo Mojca Škrinjar: "V kolikor obisk verskega predstavnika ne moti pouka in če so učitelji, učenci in tudi starši, soglašali z navzočnostjo verskega predstavnika na proslavi, njegov obisk tudi nam ni problematičen." Soglasje med omenjenimi kategorijami se doseže tako, da se starši posvetujejo s svojimi otroki, temu dodajo svoje mnenje in se nato pogovorijo z učiteljskim zborom. Kot je pojasnil ravnatelj Mohorič, očitno ni iskal prav nikakršnega soglasja: "To je moja pristojnost. Pri izbiri obiskov se ne dogovarjam s starši, ker je to vprašljiva zadeva, saj ima vsakdo svoje mnenje. To je izrecno moj koncept."
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si.
Preberite tudi