Gregor Cerar

 |  Mladina 46  |  Politika

Proti Janši

Dr. Darko Štrajn, predsednik Liberalne akademije, je prejšnji teden na sestanku odbora za šolstvo pri LDS prvi javno nastopil proti kupčkanju v zvezi z novo vlado. Odbor je zahteval, da se Drnovšek posvetuje z njegovimi člani o imenovanju novega šolskega ministra. Štrajn pa je dejal, da bo, če bo sklenjena koalicija z Janšo, izstopil iz LDS.

© Denis Sarkić

Čisto vsi niso bili isti. Na zadnjem sestanku je bilo veliko več ljudi. Je pa bilo veliko istih ljudi.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Gregor Cerar

 |  Mladina 46  |  Politika

© Denis Sarkić

Čisto vsi niso bili isti. Na zadnjem sestanku je bilo veliko več ljudi. Je pa bilo veliko istih ljudi.

Kateri?

Gaber, jaz ... Vike Potočnik, recimo, ni bilo. Tam je šlo za neformalno sestavo, ta pa je bila formalna. Šlo je za dva odbora stranke, odbor za šolstvo, otroško varstvo in šport in odbor za znanost, ki ga vodi dr. Stane Pejovnik, ter Liberalno akademijo.

Poudarek na šolstvu pa je bil, ker za ministra ni bil kandidiran niti Slavko Gaber niti Pavle Zgaga?

To je bil le neposreden povod. Pravi vzrok je širši in globlji. Ista sestava se je zbrala že pred dobrim tednom in izrazila svoje mnenje o problematičnosti razmer v šolstvu in znanosti. Tu je šlo res za krog ljudi, ki so zainteresirani za stvar. Vidimo, da sta obe področji vsako zase problematični in zanemarjeni, na obeh področjih je treba delati v skladu z nacionalnim interesom. Skratka, gre za to, da ljudje, ki so se udeležili sestanka, niso politiki, ampak ljudje v znanosti in šolstvu. Prišli so, da izrazijo svoje mnenje in ga sporočijo mandatarju.

Drnovškova kandidatka za položaj ministra za šolstvo in šport je Lucija Čok. Je bila tudi ona na sestanku?

Ne.

Se do mandatarja ni dalo priti na kakšen bolj formalen ali, recimo, prijaznejši način?

Mogoče bi se dalo, ampak o tem nismo razmišljali. Vse je šlo zelo hitro. Tisti dan je Rudi Moge, ki je bil glavni sklicatelj sestanka in je predsednik odbora za šolstvo, predlagal še udeležbo drugih dveh delov. Odbor za šolstvo je zelo delaven odbor, ki se pogosto shaja. Moram reči, da v tem odboru ni šlo za kakšno konfrontacijo z Drnovškom. Kaj misli mandatar, nas sploh ne zanima. Mi smo zainteresirani za delo, za optimalno dejavnost in optimalne rešitve.

Drnovšek takšnih sestankov ne mara preveč ...

Ne vem. Lahko jih mara ali pa ne. Vsekakor so odbori v stranki legitimna oblika dejavnosti, zlasti pa je odbor za šolstvo najdejavnejši odbor LDS.

Ne mislite, da bi Drnovšek lahko ta sestanek razumel kot nadaljevanje zajtrka?

Na to ne morem vplivati. Sporočilo, ki je bilo poslano s te debate, ni sporočilo v smislu konfrontacije ali cenene želje po prestižu. Je pa dejstvo, da se je sestalo toliko ljudi, od 20 do 30, med njimi tudi nekateri naši vrhunski znanstveniki, kot sta profesor Robert Blinc in profesor Niko Toš, skratka ljudje, ki jih ne zanimajo politične igrice, temveč reševanje vprašanj v šolstvu in znanosti. Delovanje šolskega odbora je (vse od časa, ko je bil še skupina za obdelovanje šolskega polja) vseskozi bilo najmanj usmerjeno na kadrovanje in politične igre in to daje temu odboru legitimiteto, da se v danem trenutku izrazi tudi o ljudeh. Sklep, ki je bil sprejet, vsebuje tudi to, da vidimo jamstvo za izpeljavo dobrega programa, ki ga ima LDS na teh področjih, v ljudeh, ki imajo zadostne izkušnje s tem. To pomeni, da dajemo prednost ljudem iz kroga, ki ga najbolje reprezentira Slavko Gaber.

Mandatarju ste torej posredovali stališče, da naj minister postane Gaber ali nekdo iz njegovega kroga ...

Naša struktura je pač sporočila svoje stališče. Pričakujemo, da bo mandatar to stališče pretehtal in ravnal politično modro.

Kako da se je Drnovšek odločil za Lucijo Čok?

To ime ni dokončno uradno. Nihče pa nima nič proti njej.

Vendar ni članica odbora?

Ne. O njej vse dobro. Vendar ima krog ljudi, ki je delal v odboru, lahko občutek, da so nekatera imena daleč od tega jedra. Znanost pa so doslej obvladovale druge stranke in dosegle, da je vse skupaj na robu katastrofe. Glede na to, da je trenutek v šolski reformi občutljiv, glede na to, da je Šturmovo ministrovanje povzročilo zmedo, kaos in škodo v šolskem sistemu, da je vse sedaj tako zahtevno, bi bilo tvegano menjati konja, ki smo ga imeli v diru.

Drnovšek menda Gabra ne prenaša preveč dobro. Ali bi bil kdo izmed ljudi, ki so bili prisotni, lahko kandidat?

Ne gre za to, da vztrajamo pri točno določeni personalni rešitvi; ali Gaber ali Zgaga, drugače pa se vse podre. Gre za to, da bi se mandatar moral ustrezno posvetovati s tem krogom.

Se ni posvetoval z vami? S kom se potem posvetuje?

Kolikor je meni znano, z nami ne. Lahko samo ugibam, s kom se je posvetoval. Blizu so mu Pavle Gantar, Igor Bavčar, Borut Šuklje ...

So to zadostni poznavalci šolske tematike? Lucija Čok sicer prihaja bolj iz znanstvene kot iz šolske sfere?

O Luciji Čok nismo rekli ne da ne ne. Znana je kot direktorica Znanstvenoraziskovalnega središča v Kopru in kot predsednica Korisa. Vsekakor jo visoko cenim, osebno pa je ne poznam. Mogoče ne bi bila slaba ministrica, in če bo, bomo to upoštevali. Gre za naše mnenje, da so stvari v teh resorjih takšne, da se je šolska reforma ravno začela, poleg tega je tu vsa škoda, ki jo je treba popraviti. Dimenzija problematike je takšna, da bi bilo optimalno angažirati ljudi iz kroga, ki je koncipiral šolsko reformo.

Drugo vprašanje, ki se postavlja, je Janševo sodelovanje v novi vladi. Glede tega ste dejali, da boste, če bodo v vlado vzeli Janšo, izstopili iz stranke.

Izjavo sem dal na poti na sestanek, kjer so slučajno čakali novinarji. Naneslo je, da sem šel mimo, prvi odziv je bil, da nimam kaj izjaviti, nato sem imel preblisk, da je treba izreči kaj, kar pač misli, kolikor vem, velik del stranke. Vsaj veliko kolegov iz Liberalne akademije.

Recimo, da vse sestankujoče štejemo za levo stran LDS, menda pa v LDS obstaja tudi desnica, in ta je bila proti vstopu Pahorja v vlado. Menda se je Rupel z nekaj prijatelji trudil proti ZLSD. Ali res obstaja desna struja?

To se ve in to ni nobena posebna skrivnost. Ampak to za zdaj ni ne vem kakšna struja, ki bi jo bilo mogoče identificirati. Nelagodje v zvezi z Združeno listo občuti marsikdo. Osebno glede tega mislim, da se je treba pragmatično pogovarjati, in mislim, da je z Združeno listo možen smiseln dialog.

Kaj pa z drugimi?

Z Janševo stranko ali z Bajukovo ..., recimo z njimi ni možen smiseln dialog.

Po drugi strani se je govorilo, da bi Janša dobil položaj predsednika državnega zbora.

V praktično politiko nisem vpleten. To bi me motilo, vendar ne toliko, da bi izstopil iz stranke. Ampak ni mi všeč, če na to pomislim. Sicer pa mislim, da to ni politično najpametneje in da bi to bila zelo tvegana igra.