Urša Matos

 |  Mladina 9  |  Politika

But brez konkurence

Janez Podobnik se je v strahu pred porazom umaknil iz predsedniške tekme, Marjan Podobnik pa iz politike

Zmagovalni But

Zmagovalni But
© Dare Čekeliš

Izčrpavanje je beseda, s katero bi najbolj korektno opisali dogajanje na sobotnem volilnem kongresu SLS + SKD Slovenske ljudske stranke. V maniri starega reka, po katerem cilj opravičuje sredstva, sta se struji bratov Podobnik in Francija Buta udarili predvsem tako, da sta v nedogled vlekli odločitev, kdo bo v naslednjem mandatu sedel na ključnih funkcijah. Od tega je namreč odvisno, ali ima SLS + SKD vsaj kanček možnosti za vrnitev med najmočnejše akterje na slovenski politični sceni ali pa bo odvržena na smetišče zgodovine kot izdelek, ki mu je potekel rok trajanja. Rezultat je pokazal, da upanje za dvig ostaja.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Urša Matos

 |  Mladina 9  |  Politika

Zmagovalni But

Zmagovalni But
© Dare Čekeliš

Izčrpavanje je beseda, s katero bi najbolj korektno opisali dogajanje na sobotnem volilnem kongresu SLS + SKD Slovenske ljudske stranke. V maniri starega reka, po katerem cilj opravičuje sredstva, sta se struji bratov Podobnik in Francija Buta udarili predvsem tako, da sta v nedogled vlekli odločitev, kdo bo v naslednjem mandatu sedel na ključnih funkcijah. Od tega je namreč odvisno, ali ima SLS + SKD vsaj kanček možnosti za vrnitev med najmočnejše akterje na slovenski politični sceni ali pa bo odvržena na smetišče zgodovine kot izdelek, ki mu je potekel rok trajanja. Rezultat je pokazal, da upanje za dvig ostaja.

Za prvo dozo izčrpavanja so poskrbeli, ko so za kraj kongresa izbrali oddaljeno Mursko Soboto. Nekateri od skoraj tristo navzočih delegatov so zaradi te odločitve morali od doma že ob štirih zjutraj. Ko so ob devetih vidno utrujeni in nejevoljni prišli na izbrano lokacijo, so jih kot kakšno živino zaprli v zadušljivo kinodvorano. Še preden so se lotili najtrših orehov - sprememb statuta in volitev, so jih poslali na pešačenje do pol kilometra oddaljenega hotela Diana, kjer jih je čakala obilna kmečka pojedina. Skratka - v večernih urah, ko se je kongres vsebinsko šele zares začel, se je večina najbolj delegatov zaradi utrujenosti namesto v kinu rajši zadrževala pri pečenem volu in kuhanem vinu. Približno takrat je bilo tudi že jasno, kdo je koga izčrpal. Treba je bilo opraviti le še nekaj formalnosti (ki so se zaradi slabe organizacije in nepoznavanja procedure vlekle v nedogled) in dr. Franca Zagožna je na predsedniškem mestu tudi uradno zamenjal kmetijski minister mag. Franci But.

Da njegova zmaga ni bila niti za trenutek resneje ogrožena, je bilo jasno že na začetku. Ko se je namreč vnela krajša razprava o tem, kdo ima lahko na kongresu tako glasovalno kot tudi volilno pravico, se je But zavzel za njemu najmanj ugodno rešitev, po kateri so nove strankine organe lahko volili vsi navzoči, torej ne le delegati občinskih odborov, ampak tudi vsi dosedanji strankini funkcionarji. Poleg tega But ni imel niti enega resnejšega protikandidata, saj je imel vodja poslanske skupine v državnem zboru Janez Podobnik povsem drugačne načrte od javno objavljenih. Že nekaj dni pred kongresom je v tajnosti mrzlično lobiral za mesto predsednika glavnega odbora, najštevilčnejšega in zelo vplivnega strankinega organa, nato pa je tik pred izvedbo volitev umaknil svoj pristanek h kandidaturama za predsedniško in podpredsedniško funkcijo. Poleg tega se je kandidaturi za predsedniško mesto na kongresu v zadnjem trenutku odpovedal tudi predsednik strankinega ljubljanskega občinskega odbora in nekdanji konzul v Celovcu Jože Jeraj. Do konca sta poleg Buta vztrajala le še nekdanji direktor Litostroja Jože Duhovnik ter javnosti povsem neznan član stranke Jure Berlot. Če kaj, je bil Duhovnikov nastop pred delegati dolgočasen, Berlotov pa burlesken. Temu ustrezna sta bila tudi njuna volilna rezultata. Delegate je iz vidne zaspanosti potegnil šele Butov govor, ko je med drugim dejal: "So dnevi, ki so v koledarju zapisani drugače. In ti dnevi so prazniki. Tak je tudi današnji, saj je volilni dan praznik demokracije."

Po njegovem je stranka v pomembnem obdobju, ko se je treba ustaviti in preudarno oceniti stare napake ter nato pripraviti pot naprej. "Stranki uspešnost zagotavlja izpolnitev treh kriterijev - jasna usmeritev in program, dobra organiziranost ter neoporečnost finančnega poslovanja." Prav slednje je še posebej pomembno zaradi precej neugledne strankine finančne preteklosti in zato, ker je treba vrniti večmilijonsko bančno posojilo, ki ga je SLS + SKD najela pred volitvami in ga s poraznim volilnim rezultatom zelo slabo unovčila. "Bodimo gospodarna stranka, ki najprej ustvarja, da lahko troši," je bil jasen But. Dodal je še, da je čas za alternativen gospodarski program, ki bo pospešil razvoj in povečal investicijske tokove, a da je hkrati samo po sebi umevno, da ob tem stranka ne sme pozabiti na posebno skrb za tiste, ki ne morejo ujeti koraka z ekonomizacijo in softversko družbo. Ob tem je posebej izpostavil skrb za kmete. Stranka naj bi pod njegovim vodstvom še naprej vztrajala v sedanji vladni koaliciji, vendar le na osnovi koalicijske pogodbe. "Čas je za alternativen program liberalni demokraciji. Če ga bomo znotraj vlade uspeli izvajati na korekten način, bomo volilcem lahko pokazali, da nam je nekaj le uspelo narediti."

Ker je bila Butova izvolitev zagotovljena, je do zgodnjih nedeljskih ur ostalo odprto le še vprašanje, kdo bo zasedel prosta mesta v ostalih organih oziroma v korist katere struje se bo prevesilo razmerje moči. Vsem je bilo jasno, da predsednik ne more spremeniti nič, če za sabo nima enotne in po svojem vatlu sestavljene ekipe. Od osemnajstih kandidatov za podpredsedniško funkcijo sta zmago slavila pravosodni minister Ivo Bizjak in nekdanja poslanka SLS Darinka Mravljak.Vodenje strankinega sveta je prevzel predsednik državnega sveta Tone Hrovat, vodenje glavnega odbora pa Janez Podobnik, kar z drugimi besedami pomeni, da Butovi struji ni uspelo v celoti uresničiti načrta o prevzemu vseh najvišjih funkcij v stranki. Računica, po kateri bi glavni odbor vodil Vrisk, je propadla v trenutku, ko je Podobnika v svojem govoru z nerodno izbiro besed posredno podprl tudi But. Drugi del krivde za okrnjeno zmago je mogoče pripisati dejstvu, da so se delegati želeli izogniti nadaljnjim notranjim razprtijam. Do teh bi zagotovo prišlo, če bi struja bratov Podobnik ostala brez vsaj ene pomembne funkcije.

Sicer pa se akterji obeh glavnih struj čez dan niso niti enkrat soočili v resnejši polemiki. Sprli so se le okoli takšnih banalnosti, kot je na primer novo ime stranke, pa še pri tem vprašanju so se na koncu sprijaznili s time-outom, se pravi, da so odločitev prenesli v pokongresno obdobje. V odsotnosti resnejših kritikov smo bili deležni le monologov. Tako je nekdanji podpredsednik vlade in nekdanji predsednik SLS Marjan Podobnik čutil dolžnost, da navzoče obvesti o svojem umiku iz politike, ni pa povedal, ali se politični karieri odpoveduje za daljši ali le za krajši čas. Dodal je še, da se mu ne bo težko umakniti niti s funkcije predsednika uprave Telekoma, če bo vlada to ocenila kot potrebno. Kritičen je bil do položaja stranke v sedanji vladni koaliciji, češ da imajo pri kadrovanju slabši položaj kot nekatere opozicijske stranke. Po njegovem je bil izstop SLS iz prejšnje Drnovškove vlade zahteva, ki sta jo Janez Janša in Lojze Peterle postavila zato, da bi preprečila združitev ljudske stranke s krščanskimi demokrati. Kritičen je bil tudi do cerkve in zlasti do Državljanskega foruma, češ da je bil slednji dvoličen, ko je k državotvorni drži pozival le SLS in SKD ob združevanju, medtem ko k isti drži ni pozival Andreja Bajuka in Lojzeta Peterleta, ko sta izstopila iz združene stranke in ustanovila Novo Slovenijo. Podobnik je prepričan, da se mora novo vodstvo odločiti med dvema možnima različicama nadaljnje strankine poti: da postane alternativa LDS ali pa njen privesek. Na koncu je delegate pozval, naj poskrbijo, da ne bo prišlo do preglasovanja, ampak do dogovora. "Nočem, da gre en del ljudi domov preveč zadovoljen, drug pa preveč razočaran. To se je zgodilo že na združitvenem kongresu in prav tam so nastale prve klice razkola v stranki. Če bomo šli s kongresa vsi vsaj malo zadovoljni, bomo čez sedem let postali stranka relativne večine."

Dr. Franc Zagožen se je v poslovilnem govoru lotil temeljitega pregleda trinajstih let politične kariere, se že stotič v zadnjih treh mesecih ustavil pri naštevanju zunanjih krivcev za poraz SLS + SKD na zadnjih volitvah, ko pa je po dvajsetih minutah ugotovil, da izgublja koncentracijo poslušalstva, je preskočil na aktualnejšo tematiko. Tako je dejal, da bi bilo sicer boljše, če bi vnaprej pripravili enotno kandidatno listo, a da tudi večje število kandidatov ni nič slabega, saj to pomeni, da je v stranki veliko kvalitetnih ljudi. Nato pa dodal: "Veliko kandidatov ne bo izvoljenih. Ne vzemite tega kot oseben neuspeh. V naši stranki je treba osebne ambicije dati ob stran in si prizadevati za skupne cilje.". Glede na to, da si je večina delegatov več kot osemnajsturne litanije krajšala in lajšala z litri kuhanega vina, je verjetno, da so oceno o osebnem porazu oblikovali šele po zdravljenju nedeljskega mačka. Posledice kongresnih odločitev pa bodo tako ali tako ugotavljali šele čez poldrugo leto po lokalnih volitvah.