Grega Repovž

 |  Politika

Predzadnja volilna napoved Mladine: SDS 31,3, Lista Janković 23,1

Anketa, ki jo je ekipa Ninamedie na vzorcu 600 anketiranih izvedla v zadnjih treh dneh (merimo že sedem dni zapored), je tako pokazala, da SDS ostaja z visoko prednostjo na prvem mestu, saj vodi z 31,3-odstotno podporo, ki sicer rahlo upada, sledi ji Pozitivna Slovenija Zorana Jankovića z 23,1 odstotka, ki pa ne uspe zmanjšati razlike do vodilne stranke, na tretjem mestu je SD z 12,-odstotno podporo (v sredo 12). Na četrtem mestu se je z 8,4 odstotka dokončno utrdila Državljanska lista Gregorja Viranta, s 7,1 odstotka pa ji sledi DeSUS. A med stranko DeSUS in prvim sledilcem, stranko SLS, ni več tako velikih razlik: SLS je prišla na raven, na kateri sta začela ta teden tako DeSUS kot Lista Gregorja Viranta, saj jo podpira 6,6 odstotka vprašanih. NSi pa je ostala v območju nad štirimi odstotki s 4,6-odstotno podporo.

Zadnjo meritev – ki bo tudi zadnja v državi – bomo objavili v petek zvečer ob 21. uri. Tri ure kasneje bo nastopil volilni molk.

Kaj je tracking poll?

Kaj sploh je Mladinina predvolilna napoved? Mladina in Ninamedia tudi letos edini izvajata tako imenovano kontinuirano meritev ali tracking poll. Anketirati smo začeli v petek 25. novembra, merili pa bomo do vključno danes, ko bomo zadnjo meritev objavili ob 21.uri. V ponedeljek smo objavili prvo napoved, naslednje dni bomo objavljali vsak dan seštevek rezultatov zadnjih treh dni meritev. Dnevni vzorec je 200 realiziranih anket, napoved objavljamo na 600 realiziranih anket.

Leta 2008 je Mladina skupaj z Agencijo Ninamedia prav tako izvedla zaporedno vsakodnevno merjenje javnega mnenja v zadnjem tednu pred volitvami: in prav ta anketa je edina pravilno napovedala, da je stranka SD štiri dni pred dnevom volitev prevzela vodstvo in da bo na volitvah zmagala.

Leta 2008 smo anketo izvajali po naslednjem konceptu: vsak dan smo naredili anketo, v katero smo vključili 150 anketirancev. Prvi in drugi dan rezultatov nismo objavili, ampak smo to storili šele v trenutku, ko smo imeli rezultate treh zaporednih dni. Nato samo vsak naslednji dan spet izmerili mnenje dodatnih 150 volivcev, iz rezultatov izločili prvi merjeni dan in s tem vsak dan dobili nov rezultat, ki nam je jasno pokazal spremembe v volilnem razpoloženju. Teden dni pred volitvami ni bilo resnega dvoma, da bo 21. septembra 2008 na volitvah zmagala SDS, enako je kazalo tudi v torek, 16. septembra, v sredo je prišlo do izenačenja, nato pa je SD povedla. Hkrati je prišlo do selitve glasov od LDS in Zares k SD. Očitno je bilo, da so se na levici volivci pragmatično odločili, da bodo volili SD Boruta Pahorja, ne pa svojih prvoizbranih strank, le da bi preprečili zmago SDS Janeza Janše.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.