Prepoved referenduma?

Ustavne spremembe referendumske zakonodaje zaradi preohlapnih določb o omejitvah referendumskega odločanja dopuščajo prevelike možnosti zlorab

Protest proti spremembi referendumske ureditve, 10. januar 2013

Protest proti spremembi referendumske ureditve, 10. januar 2013
© Borut Krajnc

Pred časom se je Islandija odločila v nekaterih točkah spremeniti ustavo. O tem, katere spremembe podpirajo, je povprašala ljudi na referendumu. Pri nas pa vlada oži pravico do referenduma. Islandska politika je dala možnost ljudem, da se na referendumu izrečejo o najpomembnejših vprašanjih, slovenska pa je v zadnjih dvajsetih letih referendum uporabljala za preverjanje javnomnenjske podpore v času med rednimi volitvami ali si jo z njim celo dvigovala. S predlagano spremembo referendumske ureditve se sicer politika res uradno samoomejuje, a v praksi pušča preveč odprta vrata za omejevanje »ljudskega« referenduma. Ne z določitvijo praga za veljavnost referendumske odločitve, pač pa s širjenjem polja za prepovedi referendumskega odločanja.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.