STA, MM

 |  Politika

Etično in moralno nagnane

Protesti zoper ravnanje Cerarjevega varnostnika

Bo Miro Cerar v duhu etike in morale pojasnil incident z novinarkami?

Bo Miro Cerar v duhu etike in morale pojasnil incident z novinarkami?
© Borut Krajnc

Izvršna odbora Aktiva novinarjev Radia Slovenija in Aktiva novinarjev Informativnega programa TV Slovenija v odprtem pismu ostro protestirata zoper torkovo ravnanje varnostnika, ki ga je policija dodelila za osebno varovanje premierja. S pločnika v bližini sedeža SMC je namreč skušal grobo pregnati novinarke in novinarske ekipe RTV Slovenija, STA in Planet TV, ki so čakale na zaključek sestanka izvršnega odbora stranke. V slednji dogodek obžalujejo, vlada pa od policije zahteva pojasnila. VEČ>>

Iz stranke premierja Mira Cerarja so namreč sporočili, da je vlada vodstvu policije in Centru za varovanje in zaščito posredovala zahtevo za pojasnilo glede torkovega dogodka. "Tudi sami si želimo, da se okoliščine dogodka čim prej razjasnijo," so zapisali. Aktiva novinarjev v odprtem pismu, naslovljenem na premierja Mira Cerarja in generalnega direktorja policije Stanislava Venigerja namreč navajata, da je varnostnik novinarke celo poskušal legitimirati. Zahteval je tudi telefonske številke nadrejenih jim urednikov.

Novinarke so, kot pojasnjujejo, na javni površini čakale na izjave članov izvršnega odbor SMC, varnostnik pa jim je poskušal preprečiti opravljanje njihovega dela, poročanja o sestanku največje vladne stranke, ki je v nedvomnem javnem interesu. »Gre za incident brez primere v zgodovini demokratične Slovenije, še toliko bolj, ker se ni zgodil v kakem varovanem zasebnem ali državnem objektu, temveč na javni površini v središču prestolnice. Novinarske ekipe niso ogrožale nikogar, so le opravljale svoje poročevalsko delo po naročilu urednikov in v javnem interesu. Ta primer je še toliko bolj šokanten, ker se je zgodil med novinarskim spremljanjem dogajanja v največji vladni stranki, in to v stranki , ki se je v svojem programu in predvolilnih nastopih zavezala k spoštovanju in uveljavljanju najvišjih standardov politične kulture in etike,” so zapisali

Aktiva ob tem opozarjata, da Slovenija ni policijska država, da so novinarke opravljale le svoje delo, ustrahovanje in preganjanje novinarjev s strani policije in s tem onemogočanje novinarskega dela, pa da ne sodi v demokratično državo. Dodajajo tudi, da pravico javnosti do obveščenosti zagotavlja ustava. Objektivno odgovorne za incident zato pozivajo, da nemudoma ukrepajo in novinarjem zagotovijo varno in nemoteno opravljanje dela. Zagotovijo naj, da se takšen incident ne bo ponovil, pričakujejo pa tudi opravičilo odgovornih prizadetim novinarkam. Od predstavnikov za stike z javnostmi stranke SMC in predsednika vlade pa pričakujejo višjo stopnjo profesionalizma pri delu in komunikaciji z novinarji. Trenutni pogoji dela po sedanjih informacijah namreč niso zadovoljivi.

Protestu zoper ravnanje Cerarjevega varnostnika se pridružujejo tudi v Združenju novinarjev in publicistov (ZNP). Kot so zapisali, so novinarke le opravljale svoje delo in to na javnih površinah, zato je ravnanje varnostnika nedopustno. Premierja v ZNP pozivajo, da primerno ukrepa, "v kolikor je varnostniku sam dal takšna navodila, pa da se novinarkam opraviči in tako pokaže, da spoštuje pravico javnosti do obveščenosti".

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.