27. 2. 2004 | Mladina 8 |
Telekom je naš!
Ko interes stranke zasenči vse ostalo.
© Tomo Lavrič
Ko so nadzorniki Telekoma čez noč odstavili direktorja Petra Graška, se je minister za informacijsko družbo Pavel Gantar zaklinjal, da LDS s tem nima nič. Da gre skratka le za tehnično oz. poslovno odločitev, ki jo je izpeljal Nadzorni svet (NS). - ?
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
27. 2. 2004 | Mladina 8 |
© Tomo Lavrič
Ko so nadzorniki Telekoma čez noč odstavili direktorja Petra Graška, se je minister za informacijsko družbo Pavel Gantar zaklinjal, da LDS s tem nima nič. Da gre skratka le za tehnično oz. poslovno odločitev, ki jo je izpeljal Nadzorni svet (NS). - ?
Kdo je bil prvi, ki je najostreje napadel Graška zaradi namena združitve Telekoma in Siola? Komaj kakšno uro po usodni odločitvi uprave Telekoma, je že nastopil minister Gantar, češ da je to nesprejemljivo in morda celo zoper novo zakonodajo. Pri Zevsu! Ali je Telekom neposredno podrejen ministru? Je mar Telekom le eden izmed kabinetov ministra za informativno družbo??? Ali ni NS Telekoma tisti, ki je formalno postavljen, da odloča o potezah uprave podjetja?????
Nak, minister Gantar si demokracijo predstavlja po svoje. Če bi bili v NS aktivni politiki LDS, bi morebiti dopustil, da je politična menjava, če pa je on pobudnik menjave, potem gre ja za povsem tehnično gesto. Kot da sam Pavle Gantar ne bi bil eden vrhovnikov LDS!????
A zgodba se tu ne ustavi. Novega direktorja uprave po zakonu imenuje NS Telekoma. Kdo pa je sporočil vest, da bo na čelo podjetja postavljen Libor Vončina? Spet minister osebno, kot da je Telekom njegovo osebno oz. strankino lovišče.
Si predstavljate, da bi denimo o poslovnih potezah direktorja Cankarjevega doma že isti dan spregovorila kulturministrica Andreja Richter in javno zahtevala od Mitje Rotovnika, da mora storiti to in to, če ne ... -??? Nikakor, tak bonapartizem je tu nezamisljiv, je pa postal povsem samoumeven v primeru
Gantarjevega nadvodenja Telekoma.
Navidez krhki tehnokrat v podobi Pavleta Gantarja ima že leta roko nad tem velikim podjetjem. On je bil navsezadnje ta, ki je pomladi 2001 odstavil Marjana Podobnika z direktorskega položaja. Takrat se je to zdelo kot dovolj razumljiva poteza, zakaj M. Podobnik je bil eklatantni primer političnega kadriranja. Na njegovo mesto pa je postavil v.d. direktorja Petra Graška, ki ga je zdaj po slabih treh letih odstavil. Toda zgodba se je vmes zapletla. Ko je oktobra 2001 NS po zakonskih predpisih postavljal direktorja, se je zgodil preobrat. Mediji so namreč prenesli rezultat glasovanja, ki je za direktorja Telekoma izvolil Adolfa Zupana, medtem ko je Peter Grašek pogorel.
Kako, da je danes Gantar odstavljal Graška in ne Zupana?
Gantarju je tedaj zavrela kri in sporočil je, da vlada kot večinska lastnica ni zadovoljna z izbiro in da zahtevala sklic skupščine, na kateri bo zamenjala člane nadzornega sveta. In vmes je NS razveljavil že sprejeto odločitev o izbiri Zupana, tako da je na koncu minister Gantar dosegel, da so novi nadzorniki izvolili za direktorja njemu tedaj ljubega Petra Graška.
Skratka, ko minister ni bil zadovoljen z delovanjem sistema, je kot strogrški deux ex machina posegel v igro, tako da je zmagovito razpodelil kadrovske karte.
Toda, tudi tedaj je imel minister svojega aduta. Takoj po sporni odločitvi NS, zaradi katere je Gantarja zabolela glava, je iz NS odstopil član. A to ne molče, temveč z izjavo za javnost, v kateri je sporočil, da odstopa zaradi neprofesionalnega delovanja NS.
In Gantar je dobil na pladnju razlog, da je lahko diskreditiral in potem eliminiral izvolitev Adolfa Zupana. Kdo pa je bil ta čudežni jocker iz Gantarjevega rokava?
Mož se je pisal Libor Vončina, isti Libor Vončina, ki ga po dveh letih in pol isti minister Gantar postavlja za novega direktorja Telekoma. -?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!!!!!!
A samopaštvo Gantarja ima še globlje korenine. V eni zadnjih izjav je povedal, kako je direktorju Grašku že leto dni razlagal, v katero smer naj vodi telefonijo. - Kje pa živimo? V času CK-ja, ko so partijski veljaki dnevno klicali direktorje podjetij, da bi jim dajali smernice. Direktorji državnih podjetij so torej pod neposredno kontrolo ministrov? Vsaj tako je bilo razumeti intervju odstavljenega Graška za Dnevnik, ko je izjavil, da v podjetje v državni lasti ne odide več na vodilno funkcijo.
Hkrati s to lahkotno kadrovsko rošado pa je sočasen dogodek spet na novo odkritje fantomskih plač nekaterih direktorjev javnih podjetij. Tokrat s sanjsko plačo kraljuje direktorica psihiatrične klinike v Ljubljani, pred leti je udaril Mirko Jelenič iz Rdečega križa, v enem valu razkritij tudi direktor Pošte Alfonz Podgorelec. Če ima minister Gantar v Telekomu doušnike, ki mu že takoj po seji prinesejo sveže informacije, je bila zanj zadeva plača Podgorelca vest iz onstranstva. Po medijskem razkritju je namreč izjavil, da o tem ni bil obveščen. Niti ga ni reč motila, saj nismo bili zasledili, da ga je zaradi megalomansko naračunane plače kdaj odstavil. Zanimivo. Tam, kjer si funkcionar iz javnega proračuna napolni svojo denarnico, je minister blagohoten, prav sočuten, ko pa direktor uspešnega podjetja ne pleše po njegovih zamislih, naslednji hip odleti, četudi ta ministrova muha stane dvoletno odpravnino.
V zadnjih dneh smo sicer doživeli razsvetlitev glavnega tržnega inšpektorja. Gospod Roman Kladošek je izdal odločbo, s katero razvpitemu podjetju Orion prepoveduje dajanje potrošniških kreditov zaradi kršenja zakona o potrošniških kreditih. Vox populi bi zadonel: bravo, inšpektor!
Toda: kako, da je po aferi Orion inšpektor še vedno tu? Kako, da ga vlada že zdavnaj ni odstavila? Če je namreč zadnji teden ugotovil, da Orion s svojim poslovanjem krši zakonodajo, kako je to na vse strani razvejano podjetje dotlej leta in leta mirno opazoval, ne da bi ugledal identične kršitve????????????? Eklatantno nesposoben inšpektor, ki ne more zaščititi državljanov pred zlorabami. Ki pa je očitno ljubljenček vlade. Tako kot v.d.
prvi dacar Stojan Grilj, katerega razrešitev je že pred štirimi meseci zahteval predsednik Računskega sodišča (RS) Vojko Antončič, mož pa kot v posmeh odločbam RS še naprej vodi Davčni urad.
Ropova vlada odstavi direktorja, ki po finančnih rezultatih
sicer dobro vodi podjetje, vendar pa ne posluša navodil LDS ministra, medtem ko kariera inšpektorja, ki je s svojo nedejavnostjo prepuščal državljane v objem oderuških obresti, ostaja nedotaknjena.