Taktiziranje s podpisi
Ali tvegati z referendumom ali se pogoditi z novo vlado?
V narodnih nošah za pravo družino
© Borut Krajnc
Civilna iniciativa za družino in pravice otrok še ni vložila 40 tisoč podpisov za referendum o družinskem zakoniku, čeprav so ti formalno zbrani že od 6. januarja in so v iniciativi donedavna navijali za čimprejšnji referendum.
Točneje, dovolj podpisov za razpis referenduma je bilo zbranih že 3. januarja, torej pred več kot tremi tedni. Vodja iniciative Aleš Primc je že takrat svojim podpornikom čestital za zbrane podpise. Čestitko jim je poslal kar prek uradne spletne strani Župnije Idrija. Za tiste, ki so dvomili o povezavi med RKC in homofobno civilno iniciativo, bi to lahko bil dodaten dokaz, da je iniciativa zgolj krinka za RKC.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
V narodnih nošah za pravo družino
© Borut Krajnc
Civilna iniciativa za družino in pravice otrok še ni vložila 40 tisoč podpisov za referendum o družinskem zakoniku, čeprav so ti formalno zbrani že od 6. januarja in so v iniciativi donedavna navijali za čimprejšnji referendum.
Točneje, dovolj podpisov za razpis referenduma je bilo zbranih že 3. januarja, torej pred več kot tremi tedni. Vodja iniciative Aleš Primc je že takrat svojim podpornikom čestital za zbrane podpise. Čestitko jim je poslal kar prek uradne spletne strani Župnije Idrija. Za tiste, ki so dvomili o povezavi med RKC in homofobno civilno iniciativo, bi to lahko bil dodaten dokaz, da je iniciativa zgolj krinka za RKC. A dokazov je več kot dovolj, tudi cerkev že dlje časa ne skriva, da je s prižnic prispevala levji delež pri zbiranju podpisov. Pomenljivejši je datum. Podpisi naj bi bili zbrani 3. januarja, pa tri tedne kasneje še niso predloženi državnemu zboru. Primc je sicer že zanikal, da gre za taktiziranje, in zatrdil, da podpisnikov ne bodo prevarali s tem, da podpisov sploh ne bi vložili.
In zakaj jih ne bi, potem ko že več kot dve leti trdijo, da družinski zakonik pomeni konec naroda, ker ureja tudi pravice istospolno usmerjenih in otrok, ki živijo v partnerstvih istospolno usmerjenih? Zato, ker odločitev ni preprosta. Javnomnenjske raziskave vse po vrsti kažejo, da bi bil zakonik na referendumu potrjen. Če vložijo podpise in se referendum izvede, bi torej sami prispevali k dosegi cilja odhajajoče vlade, proti kateremu se borijo. Še več, od potrditve na referendumu „njihova“ desnosredinska večina v državnem zboru zakonika eno leto ne bi mogla spreminjati. Tako pravi zakon o referendumu in ljudski iniciativi. Pa tudi sicer, pogumna bi bila stranka, ki bi se lotila spreminjanja zakona, ki so ga na referendumu potrdili volivci.
Odkar je desnosredinska vlada realnost, se Primcu in njegovim ponuja veliko elegantnejši izhod iz nastale zagate. Podpisov ne vložijo in se odpovejo referendumu, koalicija pa zakonik v državnem zboru „očisti“ vseh motečih elementov. Podpisnikom potem rečejo, kriza je in varčevati je treba, nova oblast nas bo bolj poslušala. Poleg tega izid referenduma vnaprej ni znan, desnosredinska vlada pa je vseeno zanesljivejši porok za „boljši“ zakonik.
Dan, do katerega mora Primc vložiti podpise, je 11. februar.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.