Peter Petrovčič

 |  Mladina 24  |  Družba

Dober dan …

… za grosupeljsko demokracijo

Grosupeljski Romi

Grosupeljski Romi
© Borut Peterlin

Občinski svet občine Grosuplje je potrdil mandat romskemu svetniku Brunu Brajdiču!

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Peter Petrovčič

 |  Mladina 24  |  Družba

Grosupeljski Romi

Grosupeljski Romi
© Borut Peterlin

Občinski svet občine Grosuplje je potrdil mandat romskemu svetniku Brunu Brajdiču!

Zakaj je to nekaj posebnega, če je institut romskega svetnika v občinah z romsko skupnostjo že uveljavljen? Za odgovor na to vprašanje je potreben pogled nazaj. Občina Grosuplje je ena izmed dvajsetih, za katere zakon od leta 2002 eksplicitno določa, da morajo imeti romskega svetnika. Največ nasprotovanja temu in kljubovanja zakonu je bilo prav v Grosupljem, kjer so prvega romskega svetnika dobili šele leta 2009.

V Grosupljem namreč že poldrugo desetletje poslušamo izgovore bolj ali manj enotnih lokalnih oblasti, zakaj romskega svetnika ne potrebujejo. Najprej so trdili, da Romi v občini sploh ne živijo. Potem, da tam sicer so, a niso njihovi občani. Nato so pojasnjevali, da njihovi Romi niso avtohtoni. V Grosupljem izvoljeni poslanec Janez Janša je recimo leta 2001 (neuspešno) predlagal dopolnilo k zakonu, s katerim bi Grosuplje izbrisali s seznama občin, ki morajo imeti romskega svetnika. V občini naj bi živelo premalo Romov, zato ta »nehomogena« skupnost ne izpolnjuje pogojev za imenovanje romskega svetnika. V zadnjih letih pa so v Grosupljem pojasnjevali, da romskega svetnika ne potrebujejo zato, ker je za Rome v občini dobro poskrbljeno.

A tudi ko so v Grosupljem prvega romskega svetnika dobili, ga niso po redni poti, ki jo predvideva zakon o lokalni samoupravi. Občinski svet namreč ni razpisal volitev, pač pa je to namesto njih storila Državna volilna komisija na podlagi zakona, ki je bil leta 2010 spremenjen prav zaradi upiranja občine Grosuplje. Medtem je občina na ustavno sodišče vložila zahtevo za presojo ustavnosti zakona, a je ustavno sodišče odločilo, da zakon ni v neskladju z ustavo, in institut romskega občinskega svetnika je dobil najvišjo možno legitimnost. A potem grosupeljski občinski svet ni spremenil statuta občine, s čimer je še naprej onemogočal volitve predstavnika romske skupnosti. Zato je tudi na rednih lokalnih volitvah leta 2010 namesto občine spet razpisala in izvedla volitve romskega svetnika državna volilna komisija. Občinski svet pa romskega svetnika ni želel potrditi, zato je moral svojo funkcijo iztožiti na upravnem sodišču.

Tudi letos je volitve namesto občine morala razpisati državna volilna komisija. Potem pa se je nekaj zgodilo prvič: mandat romskemu svetniku je potrdil občinski svet, v katerem tradicionalno dobro zastopana SDS trenutno zaseda kar 11 od 24 svetniških mest. Brajdič je bil potrjen z le šestimi glasovi proti enemu; proti je glasoval vodja svetniške skupine SDS in nekdanji generalni sekretar Janševe vlade Božo Predalič.

Velika večina grosupeljskih svetnikov se je sicer vzdržala in s tem znova demonstrirala nestrinjanje z institutom romskega svetnika. A vendar, s prisotnostjo so vzdržani svetniki vsaj zagotovili sklepčnost in s tem veljavnost sklepa, s katerim je grosupeljski občinski svet prvič v zgodovini medse sprejel Roma.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.