Pregled leta: Slovenija ima talent

Izbor nekaterih najvidnejših mednarodnih dosežkov slovenskih umetnikov

Nagrajenec za najboljšo režijo Damjan Kozole

Nagrajenec za najboljšo režijo Damjan Kozole

Damjan Kozole
Filmski režiser, ki je leta 2013 pohvale žel z dokumentarcem Projekt: rak o umetniku Ulayu, je slovenskemu filmu letos izboril najvišjo mednarodno nagrado doslej. Gre za nagrado za najboljšo režijo, ki mu je na pomembnem festivalu v Karlovih Varih na Češkem prinesel igrani film Nočno življenje. Navdih za odlično sprejeti film je našel v smrti in poznejšem medijskem linču Saše Baričeviča.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Nagrajenec za najboljšo režijo Damjan Kozole

Nagrajenec za najboljšo režijo Damjan Kozole

Damjan Kozole
Filmski režiser, ki je leta 2013 pohvale žel z dokumentarcem Projekt: rak o umetniku Ulayu, je slovenskemu filmu letos izboril najvišjo mednarodno nagrado doslej. Gre za nagrado za najboljšo režijo, ki mu je na pomembnem festivalu v Karlovih Varih na Češkem prinesel igrani film Nočno življenje. Navdih za odlično sprejeti film je našel v smrti in poznejšem medijskem linču Saše Baričeviča.

Jasmina Cibic
Leta 2012 je s projektom, v katerem je prevpraševala nacionalne ikone in ideologijo, Slovenijo uspešno predstavljala na Beneškem bienalu, eni najpomembnejših razstav sodobne vizualne umetnosti. Potem je misel razvijala naprej v tridelnem projektu Spielraum in njegov sklepni del Tear Down and Rebuild ji je letos prinesel nagrado MAC International, največjo irsko nagrado za sodobno umetnost. Podeljuje jo Metropolitanski center za umetnost, kjer njen projekt vidijo kot »najboljše v sodobni vizualni umetnosti«.

Carmina Slovenica
Glasbeno-gledališka zasedba Carmina Slovenica, ki velja za fenomen svetovnega formata, je nadaljevala zmagoslavje na mednarodnih odrih. Letos je prejela nagrado zlata maska za najboljšo tujo produkcijo, izvedeno v Rusiji v letu poprej. Nagrado ji je prinesla predstava Ko gora spremeni obleko, ki od leta 2012, ko so jo ustvarili v sodelovanju s priznanim skladateljem Heinerjem Goebbelsom, gostuje po uglednih festivalih.

Bara Kolenc in Atej Tutta
Sta prva slovenska avtorja, ki sta se uvrstila v glavni program najpomembnejšega nemškega gledališkega festivala in enega najprestižnejših na svetu, Theatertreffen. Dosežek je toliko večji, ker je njun projekt Metamorfoze 3°: Retorika dobil tudi glavno nagrado. S tem sta se postavila ob bok največjim talentom sodobnega evropskega gledališča.

Matic Zorman in Matjaž Krivic
Prvič po letu 1977, ko je slavil Joco Žnidaršič, je kak slovenski fotograf osvojil prestižnega fotografskega »oskarja«. Nagrajenec World Press Photo, najpomembnejše institucije na področju dokumentarne fotografije na svetu, pa ni bil le eden, temveč kar dva. Matic Zorman je za fotografijo begunske deklice v srbskem Preševu prejel prvo nagrado v kategoriji Ljudje, Matjaž Krivic pa za fotografijo rudarja v Burkina Fasu drugo nagrado v isti kategoriji.

Žiga Virc
Mladega režiserja so onkraj naših meja doslej najbolje poznali italijanski desničarji, ki so leta 2010 njegov kratki film Trst je naš razglasili za provokacijo. Letos pa so ga pobliže spoznali Američani, saj je njegov prvi celovečerec Houston, imamo težave premiero doživel na pomembnem festivalu neodvisnega filma Tribeca v New Yorku. Odzivi na izvirno zgodbo o jugoslovanskem vesoljskem programu, ki naj bi ga skrivoma zagnala nekdanja država, so zelo dobri.

Evridika: nagrajena ilustracija Alenke Sottler

Evridika: nagrajena ilustracija Alenke Sottler
© Alenka Sottler

Alenka Sottler
Odlična domača ilustratorka se je že prej lahko pohvalila z najvišjimi mednarodnimi priznanji. Letos pa ji je ilustracija gole Evridike prinesla še eno najprestižnejših nagrad, zlato medaljo newyorškega društva ilustratorjev, in potrdila, da resnično sodi v sam svetovni vrh. Nagrajena ilustracija je nastala za knjigo Pesem za liro Bine Štampe Žmavc, ki na novo upesnjuje grški mit o Orfeju in Evridiki.

Robertina Šebjanič
Intermedijska umetnica, ki prepleta umetnost, znanost in tehnologijo, je bila na uglednem festivalu Ars Electronica nominirana za dve nagradi. Žiriji sta padla v oči projekta Časovni zamik/kemobrionični vrt, ki ga je soustvarila z Ido Hiršenfelder in Alešem Hiengom - Zergonom, in Aurelia 1+Hz/proto viva sonification, v katerem sta skušala v tandemu s Slavkom Glamočaninom glasbo soustvarjati skupaj z meduzami. Temu projektu je pripadla častna omemba.

Jana Zornik
Je prva slovenska modna oblikovalka, ki ji je uspelo zmagati na prestižnem mednarodnem tekmovanju iz modnega oblikovanja International Talent Search (ITS) v Trstu. Njen inovativni objekt iz Swatchevih materialov pa ni prepričal le vodilnih imen iz modne industrije, temveč tudi kreativnega direktorja švicarskega urarskega koncerna. Zdaj skupaj soustvarjajo v Zürichu.

Srdjan Živulović
Je prvi Slovenec, ki se lahko pohvali s Pulitzerjevo nagrado, ki jo novinarjem in umetnikom podeljuje newyorška Univerza Columbia. Je avtor ene od 17 v paketu nagrajenih fotografij, ki so jih med spremljanjem begunskega vala v Evropi naredili sodelavci časnika The New York Times in tiskovne agencije Reuters. Na njegovi, posneti na obrobju Brežic, je kolona beguncev, katerih odsev se zrcali v vodi.

Oliver Frljić & Slovensko Mladinsko Gledališče
Hrvaški režiser Oliver Frljić, ki s svojimi predstavami dreza v najobčutljivejše točke družbe, je pri nas dobro poznano ime. Mednarodno odmevno je bilo zlasti njegovo sodelovanje s Slovenskim mladinskim gledališčem (SMG). Tudi letos, ko je njihova nova skupna predstava Naše nasilje in vaše nasilje tako razburila posameznike na Poljskem in v BiH, da so zahtevali njeno prepoved in pregon. Predstava govori o Evropi, ki jo je presenetila begunska kriza.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.