Marcel Štefančič jr.

 |  Mladina 46  |  Kultura  |  Film

Bitka za Midway

Midway, 2019, Roland Emmerich

Dan neodvisnosti.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Marcel Štefančič jr.

 |  Mladina 46  |  Kultura  |  Film

Dan neodvisnosti.

Pol leta po japonskem napadu na Pearl Harbor se ameriška in japonska mornarica spopadeta pri Midwayu, pacifiškem atolu, ki izgleda kot prizorišče uvoda v Top Gun, v katerem se bo prihodnje leto vrnil Tom Cruise. Neustrašnemu pilotu, ki ga nadomešča in ki ga igra Ed Skrein, je ime Dick Best. Vau! Dick – Best! Če bi igral v porničih, mu imena sploh ne bi bilo treba spreminjati. Bitka za Midway, ki jo malce odrešijo le vrtoglavi topgunski prizori, je njegov pornič. V porničih nas najprej utrujajo z bebavimi, naivnimi, prisiljenimi dialogi, potem sledi fuk, pa spet malce utrujanja z bebavimi, naivnimi, prisiljenimi dialogi, pa fuk, pa spet malce utrujanja z bebavimi, naivnimi, prisiljenimi dialogi, pa fuk, pa spet malce utrujanja z bebavimi, naivnimi, prisiljenimi dialogi, pa fuk – in tako dalje.

Bitka za Midway izgleda kot pornič: malce utrujanja z bebavimi, naivnimi, prisiljenimi dialogi, potem pa akcija, pa spet malce utrujanja z bebavimi, naivnimi, prisiljenimi dialogi, pa akcija, pa spet malce utrujanja z bebavimi, naivnimi, prisiljenimi dialogi, pa akcija – in tako dalje. Toda porniči so precej bolj realistični od patriotske, staromodne, klišejske, otročje Bitke za Midway, v kateri so praktično vsi akcijski prizori le digitalni efekti, tako da vse skupaj izgleda povsem irealno, pa četudi naj bi bilo to, kar gledamo, posneto po resničnih dogodkih (ali pa vsaj po filmu Bitka za Midway, ki ga je sredi sedemdesetih let prejšnjega stoletja – v času vojnih spektaklov in filmov katastrofe – posnel Jack Smight). Ne, Bitka za Midway ni ne Reševanje vojaka Ryana ne Dunkirk. Tu nenehno poka, ladje letijo v zrak, letala strmoglavljajo, umre na tisoče, desettisoče ljudi, toda krvi ni. Napetosti in grozljivosti tudi ne. Sterilnejšega vojnega filma zlepa ne boste našli. Kar je čudno, če pomislite, da je bila bitka za Midway res pekel, o čemer priča tudi sloviti dokumentarec Bitka za Midway, ki ga je John Ford posnel med bitko za Midway in ki je precej srhljivejši od Emmerichove Bitke za Midway.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.