20. 3. 2020 | Mladina 12 | Kultura
Zgodilo se je čisto blizu vas
Zdaj, ko ste doma, v karanteni, lahko na spletnih platformah noč in dan eksate mojstrovine, ki se odlično podajo času »družabne distance«
Mark Ruffalo v filmu Dark Waters: Odvetnik, ki je postal nočna mora za korporacijo DuPont
Čas samoosamljenosti
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
20. 3. 2020 | Mladina 12 | Kultura
Mark Ruffalo v filmu Dark Waters: Odvetnik, ki je postal nočna mora za korporacijo DuPont
Čas samoosamljenosti
Brodolom, Robert Zemeckis (Amazon)
Tom Hanks po letalski nesreči obtiči na samotnem otočku – v popolni samoizolaciji. In potem dela vse, da bi se vrnil v toksično civilizacijo. Danes ne bi. Resnici na ljubo: tudi Brie Larson se s sinkom danes ne bi tako mudilo iz tiste Sobe (Netflix).
Tiho mesto, John Krasinski (Amazon)
Ko svet napadejo apokaliptične vesoljske pošasti, alergične na zvok, se ljudje zatečejo globoko v gozd – ja, v samoizolacijo. Ta jih navdaja s tesnobo in grozo, vendar tudi s katarzično nežnostjo. Čakajte, da John Krasinski in noseča Emily Blunt vsak s svojo slušalko v ušesu zaplešeta ob štiklu Harvest Moon (via Neil Young). Vse je za kaj dobro – tudi samoizolacija. Dotiki so dovoljeni, a biti morajo neslišni.
Leave No Trace, Debra Granik (Amazon)
Will (Ben Foster), iraški veteran, alergičen na družbo, civilizacijo, napredek ipd., s 13-letno hčerko (Thomasin McKenzie) živi v gozdu, pod milim nebom, gverilsko – v samoizolaciji. Družba in centri za socialno delo njegov način življenja obsojajo. Danes ga ne bi.
Mustang, Deniz Gamze Ergüven (Amazon)
Turške sestre, ki se zdijo okolici preveč drzne, doleti karantena – stric, pravi kralj patriarhalnega puritanizma, jih zapre v hišo, toda tako nepredušno, da jih ne bi okužil niti koronavirus. Čakamo le še na oznanilo, da je za okužbo kriv naš vse dekadentnejši življenjski slog, da je treba ženske poslati nazaj v kuhinjo (fante pa v vojsko!) in da je treba obnoviti patriarhalni red, ki je tako karantenski, da nas varuje pred viralnimi okužbami.
Gerald’s Game, Mike Flanagan (Netflix)
Komu ni zdajle v teh apokaliptičnih časih, ki terjajo »samokaranteno«, prišla na misel tale genialna ideja: s partnerjem ali partnerko se bova samoizolirala v kočo ob jezeru in potem fukala na vse najperverznejše načine! Drug drugega bova tudi priklenila za posteljo! Hej, itak bo konec sveta! Natanko to storita zakonca Burlingame, Gerald (Bruce Greenwood) in Jessie (Carla Gugino), toda Geralda med »igro« infarkt, Jessie pa ostane – v negližeju – priklenjena na posteljo. Grozno! Kaj bo šele, ko ju bodo našli! Jessie upa, da bo prej konec sveta.
Annihilation, Alex Garland (Hulu)
Ne bi vam hotel težiti z distopijami, toda tale film o specialkah (Natalie Portman itd.), ki se zavihtijo v »Cono X«, skrivnostni obalni teritorij (s svetilnikom), neke vrste naravno karanteno, v kateri ljudje izginjajo in mutirajo, tako prepričljivo pokaže, da bitko z naravo izgubljamo, da ga boste požrli. Kot briljantno spleteni Contratiempo (Netflix), lucidni Triangle (Amazon), manični Uncut Gems (Netflix), sci-fi Under the Skin (Netflix), grozljivko The Witch (Netflix), genialni korejski puzzle Burning (Netflix) in šoker Midsommar (Amazon), ki vas bodo tako zamotili, da boste mislili, da ste v kinu.
Free Solo, Jimmy Chin & Elizabeth Chai Vasarhelyi (Disney+)
Alex Honnold je steno El Capitan (Yosemite), ki jo je težko ali pa kar nemogoče preplezati, preplezal brez varovanja – solo. Tole je vrtoglavi doku o tem podvigu – in tej neverjetni samoizolaciji.
The 36th Chamber of Shaolin, Lau Kar-leung (Netflix)
Zdaj, ko je naše preživetje odvisno od sposobnosti, da se samoizoliramo in samodiscipliniramo, je prav, da si ogledate kungfu klasiko (1978), v kateri je trening v celicah šaolinskega samostana, za katerega se odloči Gordon Liu, res pravo piljenje samoizolacije in samodiscipline.
Ubijalski intervju, Seth Rogen & Evan Goldberg (Netflix)
Ameriška novinarja – James Franco in Seth Rogen – odpotujeta v Severno Korejo, kjer naj bi likvidirala Kim Džong Una. Jasno, tele farse v Severni Koreji niso videli. Koronavirusa tudi ne. To je prednost popolne »samokarantene«.
Vrnitev družabnih iger
Clue, Jonathan Lynn (Amazon)
Ker je prišel čas karantene in moramo vsi ostati doma, pomeni, da je spet napočil čas za družabne igre, kot so človek ne jezi se, domino, tarok, remi in scrabble, hej, celo monopoly, če imate dovolj obešenjaški smisel za humor. Tale oldie-goldie je posnet po sloviti družabni igrici clue, detektivskega duha te igrice, ki izgleda tako, kot bi si jo izmislila Agatha Christie, pa ohrani tako, da ponuja več koncev – na vprašanje, kdo je morilec, dobite več odgovorov. Igrajte se.
Computer Chess, Andrew Bujalski (Amazon)
Ker je čas za družabne igre, je čas tudi za šah. Drži, šah je šel iz mode, ko so začeli računalniki šahirati bolje od šahistov, v temle – črno-belem, barvitemu trenutku primernem – filmu pa si lahko ogledate, kako se je to zgodilo. Na začetku osemdesetih let se v nekem hotelu zberejo giki, ki hočejo ugotoviti, čigav računalnik bolje šahira. Ko enega izmed njih vprašajo, zakaj je prišel, odvrne: »Prišel sem pogledat konec sveta.« Queen of Katwe, Mira Nair (Disney+) In ko boste že ravno šahirali, morda ne škodi, če si ogledate tudi elegantno biografijo Phione Mutesi, desetletne šahistke, serijske zmagovalke na šahovskih turnirjih, senzacije iz Ugande, no, iz Katweja, največjega sluma v Kampali. Če je njo šah potegnil iz sluma, bi lahko nemara tudi nas potegnil iz črne luknje, v katero smo padli. Italijani so padli še globlje, zato imajo porniče – Pornhub – zastonj.
Globoko grlo
The Report, Scott Z. Burns (Amazon)
In ker se je v nas že ravno prebudil preiskovalni duh, ker hočemo vedeti, kako in zakaj je izbruhnil koronavirus, ker hočemo torej rečem – viralnim, strašnim, pandemičnim, apokaliptičnim – priti do dna, nikar ne spreglejte tegale ekspozejskega trilerja o delu ameriške senatne komisije, ki pod taktirko senatorke Dianne Feinstein (Annette Bening) in glavnega preiskovalca Daniela Jonesa (Adam Driver) – Boba Woodwarda in Carla Bernsteina v eni osebi – preiskuje Cijine sadistične zasliševalne tehnike, o katerih smo toliko slišali po 11. septembru 2001 (spomnite se tudi filmov 00:30 – Tajna operacija in Nepredstavljivo). Je kaj bolj napetega od brskanja po dokumentih? Je kaj bolj stresnega od listanja mraka?
Dark Waters, Todd Haynes (Amazon)
Še malo listanja mraka: mali ljudje v malem mestu odkrijejo, da je njihova voda polna kemikalij. Hitro tudi ugotovijo, kdo jih spušča tja, kdo jih torej kuži, ogroža in ubija – korporacija DuPont, lastnica kemične tovarne, ki stoji v tem mestecu. Politične in gospodarske elite takoj oznanijo: O, nič hudega, če tovarna zastruplja okolje in ljudi, saj prinaša delovna mesta! DuPont dela za ljudi! Odvetnik Robert Bilott (Mark Ruffalo) kljub temu sklene, da bo svinje tožil. Zastrupljanje ljudi se mu ne zdi ravno 1. maj, praznik dela. Hočete v njegovi vlogi videti žensko? Oglejte si Erin Brockovich (Hulu), v kateri Julia Roberts ugotovi, da je vodo s kemikalijami okužila korporacija Pacific Gas & Electric. Hočete v njeni vlogi videti moškega? Oglejte si Pravdo za vsako ceno (iTunes), v kateri John Travolta ugotovi, da sta vodo s kemikalijami okužili korporaciji W. R. Grace & Co in Beatrice Foods. Jasno: vse troje posneto po resničnih zgodbah.
Zodiak, David Fincher (Netflix)
Če hočete potešiti svojega na novo prebujenega preiskovalnega in detektivskega duha, potem si poglejte tale epos o lovu na razvpitega serijskega morilca, ki ga niso nikoli dobili. Ustvaril je histerijo in psihozo, a ostal anonimen. Ljudem je dal vse, razen happy enda. Kdo ve, morda je umrl – ali pa je mutiral. Če Zodiak vašega preiskovalnega duha preveč frustrira, si oglejte preiskovalni film V žarišču (Netflix) – tu pedofilske duhovnike dobijo. Ali pa si oglejte Soderberghovo forenzično satiro Laundromat (Netflix), v kateri »panamske dokumente« – panamski stroj za utajevanje davkov – preiskuje Meryl Streep, ki odkrije, da je njenega moža zavarovala zavarovalnica, parkirana v karibskem poštnem nabiralniku.
Ikone Koronaplaneta
Marriage Story, Noah Baumbach (Netflix)
Ljudje so obtičali doma, tudi zakonski pari, ki niso vajeni, da toliko časa preživijo skupaj, zato pričakujte veliko ločitev – iz Kitajske že poročajo, da se pari ločujejo kot še nikoli. Ko so bili skupaj dlje časa, so ugotovili, da niso za skupaj, da si gredo na živce, da so si tujci in da so v postelji s sovražnikom. Scarlett Johansson in Adam Driver – ona igralka, on režiser – vas v temle filmu poučita, kako se ločitev izpelje »nežno«.
Scarlett Johansson in Adam Driver v filmu Marriage Story: Ločitev je boj za preživetje
The Lobster, Yorgos Lanthimos (Netflix)
Da naj čim več hodimo v gozd, pravijo. Tam smo na varnem pred okužbo! Colin Farrell krene v gozd, kjer pa mora v 45 dneh najti sorodno dušo – sicer se bo prelevil v žival. Sam bi se najraje prelevil v jastoga – ker ta živi 100 let. Teater absurda? Igra preživetja? Vsekakor, to bi bil lahko tudi resničnostni šov, a celo situacija, v kateri smo se znašli, bi lahko sčasoma postala resničnostni šov.
Roma, Alfonso Cuarón (Netflix)
Zdaj, ko so staršem rekli, naj bodo z otroki doma, so verjetno številni vzdihnili: O, kako prav bi nam prišla služkinja! Tega sveta ni več – živi le še v temle mehiškem filmu, ki se spominja Cleo (Yalitza Aparicio), mlade služkinje, varuhinje premožne družine v krizi. Včasih jo vzamejo v kino, običajno pa je prepuščena svoji tišini – in svoji samoosamljenosti.
Three, Johnnie To (Netflix)
Vse oči so te dni uprte v preobremenjene bolnišnice, toda preobremenjena hongkonška bolnišnica, v kateri se odvrti tale film, postane prizorišče fantastične, mojstrsko koreografirane, upočasnjene akcijske sekvence, ognjemeta cinefilije, ki je za bolnišnico to, kar je za Sikstinsko kapelo Michelangelova poslikava. Tu se življenje res upočasni. Tu zdravstvo res poka po šivih. Perfektni bullet-time.
Cam, Daniel Goldhaber (Netflix)
Koronakriza je ljudi vrnila pred računalnike, kjer se že itak počutijo najbolj varne – nihče jih ne vidi, nihče ne ve, kdo so, nihče jim nič ne more. Celo slavni lahko postanejo – kot Alice (Madeline Brewer), alias »Lola«, camgirl, ki pa se ji potem zgodi nekaj strašnega: shekajo ji kanal, tako da sama nanj ne more več, toda »Lola« še vedno deluje. Alice je nenadoma anonimna – kar pa je tako, kot bi rekli, da je mrtva. Ni več publike, ni več življenja.
Življenje drugih, Florian Henckel von Donnersmarck (Netflix)
Ste opazili, kako ljudje oprezajo drug za drugim? Kako sumničavi so? Kako prežijo, ali je ta ali oni zakašljal. Je kihnil? Se dela, da nima vročine? Kaj če prikriva, da ima virus? Naj ga prijavimo? Kriza je ljudi prelevila v ovaduhe, zato je nemara čas, da si ogledate, kako je to nekoč počel zloglasni Stasi.
V vesolju nihče ne sliši tvojih krikov
Osmi potnik, Ridley Scott (HBO Go)
Ko alien bušne iz prsnega koša enega izmed astronavtov, si rečete: tudi ta parazit se prenaša kapljično! Sicer pa Scottov šoker omenjam le zato, ker vas bo navdal z optimizmom: videli boste, da obstajajo hujše stvari od koronavirusa. Pa vendar vas bo navdal tudi s pesimizmom: aliena lahko eliminiraš, a se pojavi naslednjo sezono – v novem nadaljevanju. Osmem potniku 2, Osmem potniku 3 in tako dalje.
High Life, Claire Denis (Amazon)
Nad nami vesolje, kirurško ravnodušno do naše agonije, pred nami pa črna luknja! To bi si lahko rekel tudi Robert Pattinson, ki obtiči v vesolju, kjer naj bi energijo črpal iz črne luknje. A ni sam – z njim je tudi njegova hčerkica, ki jo pouči: »Ne pij svoje scalnice. Ne jej svojega dreka. Pa četudi sta reciklirana in ne izgledata več kot scalnica in drek. Temu se reče tabu.« Pa še kaj. Samoizolacija je čas kreativnosti in eksperimentiranja – in tudi rušenja tabujev.
Moon, Duncan Jones (Netflix)
Sam Rockwell je sam v vesolju – na temni strani Lune skrbi za črpanje plina helij-3, novega »glavnega« vira energije. Res je sam, čisto samoosamljen – le računalnik ima s sabo. Zlahka ga boste razumeli. Zlahka se boste identificirali z njim. Kot da je z vami v sobi. Kot da skupaj sanjata o električnih ovcah.
Train to Busan, Yeon Sang-ho (Netflix)
Potniški vlak, ki pelje v korejski Busan, okužijo zombiji, pred katerimi skuša oče zaščititi hčerko. Nič, le opozorilo, da tudi na vlaku ni več varno.
Locke, Steven Knight (Netflix)
O, ste pa varni v avtu. In Tom Hardy v temle road tripu iz avta sploh ne stopi, med dolgo vožnjo pa ga čakajo težki nočni pogovori: delodajalcu mora povedati, da ga zjutraj ne bo v službo, sinu, da ga ne bo na tekmo, ženi, da jo je prevaral z žensko, ki bo zdajle rodila, in ljubici, da bo z njo, ko bo rodila. Pri tem spoštuje vsa prometna pravila, z omejitvami hitrosti vred. Še vedno lahko krenete na road trip – oglejte si American Honey (Netflix), če hočete videti, kako se to naredi. Za začetek – potrebujete dober soundtrack.
Teorije zarote
Take Shelter, Jeff Nichols (Amazon)
Predstavljajte si družinskega človeka (Michael Shannon), ki ve, da se bliža apokalipsa, pa tega nikomur ne pove. Niti ženi. Niti hčerki. Le pes očitno nekaj sluti, a žal ne zna govoriti. Toda po drugi strani: ni dobro, da drug drugemu pripovedujemo svoje sanje. Ko gledam Koronaplanet, imam itak občutek, da nam je le nekdo povedal svoje sanje. Ali pa vic. Nemškega. Zato ni treba, da je smešen, kot pravi papež Benedikt (Anthony Hopkins) v filmu The Two Popes (Netflix).
First Reformed, Paul Schrader (Amazon)
Ethan Hawke igra protestantskega pastorja, strogega kalvinista, ki se znajde pred hudo dilemo, saj ga obišče noseča Amanda Seyfried, ki jo mož, ekološki apokaliptik, prepričuje, naj splavi, ker je nesmiselno roditi otroka v svet, ki ga bodo zdaj zdaj – neizbežno! – opustošile podnebne spremembe. Dilema je še toliko hujša, ker pastor vidi, da podnebnih sprememb – konca sveta! – noče nihče ustaviti. Rekel bom le to: film je tako čudovito počasen, agoničen, kontemplativen in blasfemičen kot karantena in samoizolacija.
The Night Comes for Us, Timo Tjahjanto (Netflix)
Tragedija doseže s tem, da zbuja sočutje in grozo, očiščenje takšnih občutij, pravi Aristotel v Poetiki. Hočete videti grozo, ki vas bo katarzično očistila groze? Potem si oglejte tale indonezijski stampedo groznega, bolečega, pandemičnega nasilja, ki ne jemlje ujetnikov in ki vaši domišljiji ne prepušča prav ničesar. Evansovi Raciji (Amazon), prav tako posneti v džakartskih slumih, sta bili le uvod.
Fuocoammare, Gianfranco Rosi (Netflix)
Oglejte si tale doku, če hočete videti, kako izgleda življenje na Lampedusi, kamor se zatekajo afriški in bližnjevzhodni begunci, toda ko ga boste gledali, se vam bo zdelo, da izgleda kot Slovenija, kamor smo se pred krizo zatekli vsi mi. Slovenija je naša Lampedusa, naša begunska ladja. Slovenija je končno postala otok sredi morja.
Adam Driver v filmu The Report: Uslužbenec preiskovalne komisije, ki je odkril, da je CIA načrtno mučila iraške zapornik
Under the Silver Lake, David Robert Mitchell (Amazon)
Andrew Garfield spozna dekle, vendar to skrivnostno izgine, zato začne kovati teorije zarote, ki ga peljejo vse globlje v podzemlje skritih šifer, kultov in urbanih legend, pri čemer izgubi nadzor nad svojim življenjem. Mar se nekaj takega ne dogaja zdajle, v času koronakrize? Bolj ko ljudje nasedajo teorijam zarote in lažnim novicam, bolj izgubljajo nadzor nad življenjem in bolj paranoidni so.
Unsane, Steven Soderbergh (Amazon)
Claire Foy igra žensko, ki beži pred zalezovalcem, dokler je ne zaprejo v sanatorij, v katerem dela tudi zalezovalec – psycho je res pandemičen. A vidite: Soderbergh je tale psihotriler posnel s telefonom. Karantena je priložnost, da tudi vi začnete snemati filme – s telefonom. O tem, da je čas katastrofe inspirativen in da se bodo filmi kar sami snemali, ni dvoma. Čas je torej za avtofikcije in metafikcije. Oglejte si The Other Side of the Wind (Netflix), če hočete videti, kako je to počel Orson Welles. Res pa je, da si je za ta film vzel 48 let.
Prosti dnevi zgodovine
18 Again!, Paul Flaherty (Amazon)
Pazite: 81-letni George Burns, ki si želi, da bi jih spet štel 18, doživi prometno nesrečo, pri kateri se zgodi odbit »preklop« – njegova duša se preseli v telo njegovega 18-letnega vnuka. Mar ni to zdaj, v času koronaviralne krize, sen vsakega starostnika?
The Farewell, Lulu Wang (Amazon)
Billi (Awkwafina), dekle iz New Yorka, izve, da njena babica (Shuzhen Zhou), ki živi na Kitajskem, umira za redko boleznijo – le še nekaj malega časa ji je ostalo. Vendar sama tega ne ve: niso ji povedali, da ima redko bolezen in da odhaja. Zato Billijina družina odpotuje na Kitajsko, a se pretvarja, da je prišla na poroko, ne na pogreb. Babica je vesela, vsi drugi pa so žalostni. Akademija, ki podeljuje oskarje, je tale film povsem ignorirala, toda zdaj, le mesec po podelitvi, izgleda kot fina metafora pandemije, ki ogroža predvsem starejše, in »nove etike«, ki starejšim zamolčuje, da jim – zaradi odsotnosti zadostne količine respiratorjev – ni pomoči in da so obsojeni na smrt.
Eighth Grade, Bo Burnham (Amazon)
Ta film si morate ogledati z otroki, saj gre za zgodbo o odraščanju osmarke, 13-letne Kayle (Elsie Fisher), ki se ji dogajajo vesele in žalostne reči. Otrokom lahko ob tem – pa tudi ob gimnazijski komediji Booksmart (Hulu), šolarski romanci To All the Boys I’ve Loved Before (Netflix) ali francoski najstniški kriminalki Divines (Netflix) – spontano pojasnite, da je takšno tudi človeško življenje: malce veselja, malce žalosti. Zdajle smo žalostni.
Ferris Bueller’s Day Off, John Hughes (Netflix)
Šolarji imajo proste dni. Svarijo jih, naj se ne družijo. Naj ga ne lomijo. Poglejte, kako je prosti dan leta 1986 preživel Ferris Bueller (Matthew Broderick), ki dahne: »Življenje je zelo hitro. Če se od časa do časa ne ustaviš in ozreš naokrog, ga lahko zgrešiš.« Fyre,
Chris Smith (Netflix)
Sijajni doku o tem, kako so napovedovali in pripravljali največjo žurko vseh časov, ki pa je potem ni bilo. Na karibskem otočku so ostale le prazne lokacije – in zaripli pogledi tistih, ki so živeli za to orgijo. Tako je zdaj – povsod ležijo le prazne lokacije. In zaripli pogledi.
Tako nevidni, pa tako morilski
Pošasti iz omare, Pete Docter itd. (Disney+)
Najhujše pošasti tega sveta zberejo, da bi iz otrok izvabile krike, s katerimi bi ustvarjali elektriko. Kje je koronavirus? Delal bi čudeže. Koronavirus bi nadomestil nuklearko!
Življenje žuželk, John Lassete r & Andre w Stanton (Disney+)
Nič, utrnila se mi je le zamisel za nadaljevanje – Življenje virusov. Novi koronavirus bi lahko vokaliziral Kevin Spacey.
Mysteries of the Unseen World, Louie Schwartzberg (YouTube)
Tale 39-minutni doku morate glede na okoliščine nujno videti, saj ponuja state-of-the-art vpogled v klitje in bitje vsega nevidnega, tudi mikroorganizmov, ki jih s prostim očesom ne morete videti. Tehnologija, s katero so to snemali, pa tako neverjetno dobro »vidi«, da boste videli bakterijo na muhi.
The Cheese Mites, F. Martin Duncan ( YouTube)
Ljudje, ki niso imeli dostopa do mikroskopa, so lahko leta 1903 v temle dvoinpolminutnem britanskem filmčku prvič videli to, kar se vidi le skozi mikroskop – sirne pršice, mikroorganizme. Živo si lahko predstavljate, kaj bi se zgodilo, če ne bi izumili mikroskopa – zdajle ne bi imeli pojma, zakaj so si ministri Janševe vlade med sejo nataknili maske.
Medtem ko smo spali While You Were Sleeping, Jon Turteltaub (Disney+)
Tole romantično komedijo poznate, sladka je in prijazna, toda v oči še bolj bode naslov, ki se sijajno, skoraj tako sijajno kot naslov I Don’t Feel at Home in This World Anymore (Netflix), poda našemu trenutku – Medtem ko ste spali. Prav res – medtem ko smo spali, so se zgodile strašne reči: podnebne spremembe, rekordna ekonomska neenakost, koronavirus ...
Amélie, Jean-Pierre Jeunet (HBO Go)
Amélie (Audrey Tautou), ki jo je otroštvo osamilo (da ne rečem karanteniziralo), si izmišlja scenarije, s katerimi osrečuje ljudi – in svet je nenadoma varen. Ne potrebuje več represije. Ne potrebuje več zastraševalcev.
Spet je tukaj, David Wnendt (Netflix)
Adolf Hitler (Oliver Masucci) se vrne od mrtvih, rekoč: »Trenutki krize so tisti, v katerih se razodene pravi voditelj.« Končno bo lahko uresničil svoj program. »V celoti vzeto je položaj zame izvrsten.« Jasno, to vam omenjam zato, ker krize, kakršna je naša, ustvarjajo prav hitlerje.
Neskončen dan, Harold Ramis (Netflix)
Billu Murrayju se ponavlja isti dan. Mar nimate občutka, da se vam v karanteni ponavlja isti dan? Lahko bi bilo huje: predstavljajte si, da bi se vam ponavljal dan, ko Marjan Šarec napove odstop.
Kačje oči, Brian De Palma (Amazon)
Ko gledamo vse te nove obraze, ki v času krize krožijo po televizijah, se spomnimo detektiva Ricka Santora (Nicolas Cage), ki na koncu – po kaosu, ki ga povzroči atentat na obrambnega ministra, adrenalinu, korupciji in medijskem šikaniranju – cinično dahne: »Sem bil pa vsaj na televiziji!«
V zraku, Jason Reitman (Amazon)
George Clooney igra tipa, ki odpušča delavce (podjetja to »umazanijo« prepuščajo njemu), obenem pa zbira milje – neprestano je v letalu. V letaaaaalu?! O, zlati časi! Toda to je zdaj le še preteklost. Zato film zbuja nostalgijo. Je pa res, da bi lahko ta kriza spet obudila potrebo po mojstrih za množično odpuščanje.
American Factory, Steven Bognar & Julia Reichert (Netflix)
Preden se je začela kriza, so bile tovarne še slovenske – ko se bo končala, bodo morda že kitajske. Oglejte si tale oskarjevski doku, če hočete videti, kaj se zgodi, ko tovarna postane kitajska.
Moje pesmi, moje sanje
Aurora, Cristi Puiu (Netflix)
Zdajle nas vse prežema mučna, strahovita, morbidna tesnoba, ki bi jo lahko izrazili le tako, da bi jo izbruhali. Vizualno se ji najbolj približa tale obešenjaško počasni, čudno mirni, napeto enolični romunski film, ki ga pilotira samoizolirani ločenec (Cristi Puiu), izumitelj »družabne distance«. Veliki plani so tu tako redki kot v vašem kriznem življenju. In nič se ne zgodi, razen nekaj umorov. Film pa traja več kot tri ure. Ampak saj imate čas. Lahko pa si ogledate Smrt gospoda Lazarescuja istega avtorja (Netflix) – je pol ure krajša.
Reefer Madness, Louis Gasnier (YouTube)
Ker za umiritev v teh stresnih časih ne bi škodil kak dimček, bi bilo morda smiselno, da si ogledate tale kultni filmček, ki se je leta 1936 pretvarjal, da »vzgojno« svari pred marihuano (»dr. Alfred Carroll« celo pravi, da se lahko od marihuane umre!), v resnici pa jo je propagiral.
Moje pesmi, moje sanje, Robert Wise (Disney+)
Tole poglejte – kot test: ali imate ob gledanju občutek, da se vam ne more nič zgoditi? Da ste neuničljivi? Imuni?
The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension, W. D. Richter (YouTube)
Bi radi videli kaj res odbitega, čudaškega, gikovskega in globoko kultnega? Tale norost je iz davnega – no, orwellovskega – leta 1984, Buckaroo Banzai (Peter Weller), Indiana Jones večopravilnosti, svet rešuje pred »rdečimi lektroidi« iz druge dimenzije (ali pa osme, če hočete), toda vse skupaj omenjam zaradi Buckaroojevih modrosti, ki se odlično podajo našemu pandemičnemu trenutku. Recimo: »Ne bodite zlobni. Nobene potrebe ni po zlobi. Ne pozabite namreč – kamorkoli pridete, ste tam tudi vi!«
Coherence, James Ward Byrkit (Netflix)
Prijatelji se nekje na samem sestanejo za večerjo. Mimo švigne komet. Najprej vrže ven elektriko. Potem telefone. In nazadnje še prijateljstvo. Zatorej brez panike – pri nas je mimo švignil le virus.
Predbožična mora, Henry Selick & Tim Burton (Disney+)
Tale Grand Guignol omenjam le zato, ker bo kmalu božič. Saj bo, ne? Če bo. Morda ga bodo prestavili. Kot veliko noč.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.