Marcel Štefančič jr.

 |  Mladina 28  |  Kultura  |  Film

Irresistible

Jon Stewart, 2020

zadržan

Daily Show.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Marcel Štefančič jr.

 |  Mladina 28  |  Kultura  |  Film

zadržan

Daily Show.

Film Irresistible, ki ga je posnel ameriški komik Jon Stewart, dolgoletni voditelj Daily Showa, se začne leta 2016, ko demokrati na predsednikških volitvah doživijo hud, boleč, zastrašujoč, ponižujoč poraz (zmaga Donald Trump), nadaljuje pa se “danes”, ko Gary Zimmer (Steve Carrell), zvezdniški, narcistični in dobro naoljeni, a ponižani in razžaljeni strateg demokratske stranke, ki je več kot očitno potreben odrešitve, trči ob viralni video, v katerem Jack Hastings (Chris Cooper), upokojeni konservativni polkovnik, nekdanji marinec, zdaj kmet iz malega, zakotnega, idiličnega, domačijskega Deerlakna (Wisconsin), na mestnem shodu zagovarja pravice ilegalnih, “nedokumentiranih” priseljencev.

Jasno, Zimmer v Hastingsu vidi odličen material – ruralnega republikanca z demokratskimi načeli. Kaj če bi ga prodal kot županskega kandidata demokratske stranke? Kaj če bi zmagal v ameriškem heartlandu, v deželi rdečih čepic z napisom “Naredimo Ameriko spet veliko”, na Trumpovem terenu? Navsezadnje, demokrati so Wisconsin leta 2016 izgubili. Zimmer, ki vidi priložnost, da se odkupi, odleti v Deerlaken, kamor pa se takoj preselijo vse bolezni in perverzije političnega cirkusa (zbiranje denarja, politični akcijski komiteji, trušč, svetovalci, plehka vsebina, laži, logika resničnostnega šova, pornifikacija političnega diskurza, komentatorji, oglasi, kliki, 24-urni medijski ciklus, korupcija ipd.), še toliko bolj, ker republikanci tja – na pomoč aktualnemu republikanskemu županu – pošljejo svojo strateginjo, Faith Brewster (Rose Byrne), ostro kraljico spina.

To, da Zimmer in Faith občasno fukata, govori o tem, kako blizu so si v resnici demokrati in republikanci. In nič čudnega, da so si tako blizu, svari Stewartov film, sicer vljudna, a vzgojna moralka – oboji so varuhi političnega in volilnega sistema, ki jih permanentno ohranja na oblasti in ki drugih strank sploh ne spusti zraven. Obe stranki imata več skupnega druga z drugo kot pa z ljudstvom, ki ga le izzivata, podžigata, mučita, delita, vrtita, žalita in omalovažujeta. Stewartov film, ki “uravnoteženo” parodira in satirizira mrtvi tek obeh strank in ameriško “razdvojenost”, sicer ne reče, da takšne republikance, kot je Trump, omogočajo demokrati, kot je Zimmer, toda pri tem je treba vendarle opozoriti, da takšne, kot je Trump, omogočajo tudi takšne “nepristranske” in “bilateralne” farse, kot je Irresistible, tipična liberalna predvolilna agitka à la Bob Roberts. (Amazon Video & druge platforme)

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.