4. 12. 2020 | Mladina 49 | Kultura | Film
Hillbilly
Elegy Ron Howard, 2020
Trumplandija.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
4. 12. 2020 | Mladina 49 | Kultura | Film
Trumplandija.
J. D. Vance je Hillbilly Elegy, spomine na svoje odraščanje v Apalačih, objavil leta 2016, ko je na prizorišče stopil Donald Trump in ko so se vsi zgroženo, začudeno spraševali: kako je to mogoče? Od kod se je vzel? In predvsem: kdo hudiča ga je volil? Odgovor je bil na dlani: volili so ga obupani, zapostavljeni, pozabljeni ruralni belci, na kakršne naletite v Hribovski elegiji, ponižani in razžaljeni belci, apalaški belci, recimo osamljeni, buckasti, dolgočasni J. D. (Owen Asztalos), njegova orkanska mama Bev (Amy Adams), ki si življenje in trpljenje lajša z opioidi (heroin je visoko na njeni lestvici), njegova babica (Glenn Close), ostra, direktna, prostaška, ekscentrična matrona, verižna kadilka, njegova starejša sestra (Haley Bennett), oaza topline, njegovi divji, barabinski vrstniki, ki bodo za vedno obtičali tam, in drugi prebivalci te socialne puščave, na katero so pozabile vse administracije, tako republikanske kot demokratske, toda resentiment, ki je tu tlel in brbotal, je čakal na Trumpov populizem.
Ron Howard, specializiran za Dana Browna, žal te ljudi, te kraje, to revščino, to nasilje, to ekonomsko depresijo, to krizo in to socialno smrt povsem depolitizira, tako da je film le brezizrazna liberalna žajfnica – brez soka, brez roba, brez stališča. Bolj kot nacionalistični forrestgumpovski kraji, ki so izvolili Trumpa, ga zanima univerza Yale, po kateri hrepeni J. D., ameriški sanjač, ki bo postal investitor – in republikanec. Samo sanjati moraš, pa uspeš! Samo želeti si moraš, pa vse razredne pregrade izginejo! Nič, tale film, ki svoj pokroviteljski patos prodaja kot globino, še enkrat pokaže, kako holivudski liberalci radi opevajo desničarske vrednote, kako jih skušajo »razumeti« – in kako jih navdihujejo. Film The Devil All the Time, ki so ga prav tako ukrojili Apalači (in Netflix), je precej boljši. (Netflix)
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.