30. 4. 2021 | Mladina 17 | Kultura | Film
The Courier
Dominic Cooke, 2021
Kotlar, krojač, vojak, vohun.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
30. 4. 2021 | Mladina 17 | Kultura | Film
Kotlar, krojač, vojak, vohun.
Tale britanski hladnovojni vohunski triler, posnet po resnični zgodbi, vas bo spomnil na Spielbergov Most vohunov – ali pa na film, posnet po romanu, ki ga je John le Carré pozabil napisati. Ko Oleg Penkovski (Merab Ninidze), sovjetski vojni heroj in vojaški obveščevalec, na začetku šestdesetih let prejšnjega stoletja ameriški ambasadi v Moskvi pošlje namig, da je voljan predati alarmantne tajne dokumente, CIA (Rachel Brosnahan) kontaktira britanski MI6 (Angus Frank), ta pa rekrutira Grevilla Wynna (Benedict Cumberbatch), globalnega trgovskega potnika, ki posluje v deželah vzhodne Evrope. Potrebujejo dobrega igralca. In kdo je boljši igralec od kapitalista, ki komunistom prodaja Zahod?
Ko mu pojasnijo, da gre za usodo sveta, da sovjetska stran kopiči jedrsko orožje in da se obeta apokalipsa (tako da svoje družine ne bo mogel pravočasno rešiti), začne poslovati tudi v Moskvi, kjer se kurirsko poveže – in zlagoma tudi sprijatelji – s Penkovskim, zaskrbljenim nad »impulzivnim, kaotičnim« Hruščovom (Vladimir Čuprikov), ki jedrske rakete skrivaj pošilja na Kubo (s čimer kakopak pakira kubansko raketno krizo). Vsak Rus je oko države, povsod so prisluškovalne naprave, »tudi na vaši ambasadi«, slišimo. Most, po katerem hodita britanski amater in sovjetski profi, je ozek, intrige, s katerimi se bodeta, so smrtonosne, aleje, ki ju objemajo, so mračne, zgodovina, v katero se stegujeta, je hladna in ravnodušna do njunega »humanizma«, tesnoba, strahovi in napetosti, ki ju oblivajo (ob izvrstnem soundtracku Abela Korzeniowskega), so brezbarvni, ljudje, ki ju »hendlajo«, pa so cinični. Če bi se zgodilo kaj nepričakovanega, bi ju mirno in hladnokrvno prepustili živemu pesku. »Izkoriščamo ljudi.« Delali bi se, kot da se ni nič zgodilo. In na daleč se res zdi, kot da se nič ne dogaja – le Sheila (Jessie Buckley), Wynnova žena, misli, da mož v Sovjetsko zvezo toliko hodi zato, ker jo vara. Je pa lepo videti kapitalista, ki se žrtvuje za skupno dobro. Očitno ne verjame, da bi kapitalizem preživel konec sveta. (Amazon Prime)
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.