23. 7. 2021 | Mladina 29 | Politika
Milijon za Jambreka
Tokovi proračunskega denarja v zasebno univerzo
Veli mag slovenskega zasebnega visokošolskega sistema Peter Jambrek
© Uroš Abram
Ministrstvo za finance je predložilo poročilo o opravljenih inšpekcijskih nadzorih. Gre za redno, suhoparno poročilo, ki pa razkriva delček spornih poslovnih praks dveh fakultet Nove univerze, zasebne univerze v lasti pravnika in podpornika SDS dr. Petra Jambreka.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
23. 7. 2021 | Mladina 29 | Politika
Veli mag slovenskega zasebnega visokošolskega sistema Peter Jambrek
© Uroš Abram
Ministrstvo za finance je predložilo poročilo o opravljenih inšpekcijskih nadzorih. Gre za redno, suhoparno poročilo, ki pa razkriva delček spornih poslovnih praks dveh fakultet Nove univerze, zasebne univerze v lasti pravnika in podpornika SDS dr. Petra Jambreka.
Čas vlad Janeza Janše je za Jambreka nekakšno »sugar daddy« obdobje. V času prve Janševe vlade je ustanovil Novo univerzo, ki je na podlagi koncesijskih pogodb za izvajanje študijske dejavnosti od države dobila več kot 20 milijonov evrov. Lani jeseni je Janševa koalicija v interventni epidemiološki zakon podtaknila člen, ki naj bi bil namenjen prav pomoči Jambrekovi Novi univerzi. S členom, ki ga je ustavno sodišče nato razveljavilo, so ( ji) skušali zagotoviti dodaten čas za izpolnitev strožjih pogojev za akreditacijo.
Proračunski inšpektorji so v lanskem pregledu preverili le nekaj poslov dveh od skupno treh fakultet Nove univerze, to je Evropske pravne fakultete in Fakultete za državne in evropske študije. Fakulteti sta v inšpiciranem letu 2019 prejeli malo več kot dva milijona evrov proračunskega denarja.
Proračunski inšpektor je ministrstvu za izobraževanje predlagal, naj opravi nadzor pretoka sredstev med Jambrekovo fakulteto in inštitutom.
Pri Fakulteti za državne in evropske študije je proračunski inšpektor po metodi naključnega izbora pregledal več pogodb z zunanjimi izvajalci storitev, med drugim pogodbo z Inštitutom za ustavno ureditev in človekove pravice. To je Jambrekov blejski d. o. o. (navadno podjetje, ki ima zgolj v imenu besedo inštitut), prek katerega je formalno ustanovil Novo univerzo. Direktorica je Jambrekova soproga Olga, ki je hkrati direktorica obeh omenjenih fakultet, s soprogom pa sta tudi edina člana njunih upravnih odborov. Z inštitutom ima fakulteta od leta 2017 podpisano pogodbo o strokovnem svetovanju v pavšalnem mesečnem znesku 9870 evrov, ki predvideva izvedbo palete svetovanj, od svetovanja pri razvoju programov fakultete do svetovanja pri politiki zaposlovanja pedagoškega in administrativnega kadra. Sklicujoč se na pogodbo je fakulteta inštitutu leta 2019 izplačala 156.402 evra (to je več kot 12-kratnik predvidenega pavšala), proračunski inšpektor pa je poudaril neustrezno izkazovanje opravljenega svetovanja in kršenje pravilnika o računovodstvu. Jambrekova fakulteta namreč, kot navaja inšpektor, »razen prilog k računom ni predložila drugih dokazil, ki bi izkazovala, da je bila pogodba dejansko izvršena, niti kako je bila realizirana«, hkrati pa so v prilogah »navedeni tudi dogodki, ki niso neposredno povezani s predmetom pogodbe, se ponavljajo ali pa so zelo splošni«. V prilogah so navedene storitve (izbor): udeležba na svečani proslavi praznika Republike Italije, načrtovanje in podelitve častnega doktorata profesorju Dunajske univerze, navodila za urejanje dela sodelovanja z Izraelom, poslovno kosilo in pogovori v organizaciji AmCham, poslovno kosilo z odvetnikom in varnostnimi eksperti …
S fakultete so v zagovoru pojasnili, da svetovanje poteka »praktično vsak dan in vse dni v tednu«, »v različnih oblikah in kontinuirano – večinoma preko pisnih e-komunikacij, ustnih posvetovanj, konferenc, sestankov«, pa da ga, zanimivo, poleg Jambreka izvaja tudi direktorica inštituta. Komu ta svetuje, ni jasno, saj je sama hkrati direktorica fakultete. Nazadnje so »razkrili«, da je prav na podlagi te pogodbe plačan tudi Jambrek: »Predsednik upravnega odbora za svoje ustanoviteljsko, usmerjevalno, razvojno svetovalno, vodstveno in upravljavsko delovanje ne prejema dohodka iz naslova delovnega razmerja, pač pa je njegovo delovanje v celoti v funkciji izvajanja svetovalnih in drugih ustanoviteljskih storitev.«
Proračunski inšpektor je ministrstvu za izobraževanje predlagal, naj opravi nadzor pretoka sredstev med Jambrekovo fakulteto in inštitutom, zlasti naj preveri, ali so bila pogodbena sredstva »porabljena za namene, določene s pogodbo, ali so bila porabljena nezakonito«.
Prav tako so inšpektorji ugotovili nepravilnosti pri izplačilu sejnin članoma upravnega odbora, zakoncema Jambrek, za katere so porabili proračunska sredstva, čeprav jih ne bi smeli (šlo je za približno 15 tisoč evrov leta 2019). Tudi tukaj so inšpektorji predlagali ukrepanje ministrstva.
V bazi Komisije za preprečevanje korupcije Erar, ki kaže tokove javnega denarja, ni razvidnih nakazil Fakultete za državne in evropske študije Jambrekovemu d. o. o. aka inštitutu – razvidna so le nakazila Jambrekove sestrske, to je Evropske pravne fakultete. Iz te se je v zadnjih treh letih, od aprila 2019 do julija 2021, v Jambrekov inštitut prelilo skoraj milijon evrov denarja, konkretno 998.775 evrov. Jambrekov d. o. o. aka inštitut je lani po podatkih baze GVin posloval rekordno; prihodke je glede na leto 2019 podvojil s 454 tisoč evrov na 900 tisoč in za lani izkazal več kot pol milijona (528 tisoč) evrov čistega dobička.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.