Matic Gorenc

 |  Družba

Nova avtonomna cona v Ljubljani

»Stavba na Linhartovi cesti 43 je bila vrsto let zapuščena, zanemarjena in brez življenja. Od danes je odprta za javnost.«

© Janez Zalaznik

Včeraj, 3.9., se je odprla nova avtonomna cona v Ljubljani. Propadajoč objekt na Linhartovi cesti 43 so zavzeli posamezniki iz skupnosti PLAC-Participativna ljubljanska avtonomna cona. Ob treh so imeli tiskovno konferenco, kjer so predstavili svoje dejavnosti, malo čez peto pa je na lokacijo prišlo okoli dvajset policistov, ki so udeležene identificirali, prekrškov pa niso zaznali. Policija se je pri njih oglasila tudi danes zjutraj.

Na novinarski konferenci so sodelujoči v projektu vzpostavljanja avtonomnega prostora pojasnili, da so se »v času premnogih kriz – od okoljske, zdravstvene in podnebne do stanovanjske, ter po letih komercializacije in krčenja vključujočih javnih prostorov za vse« odločili, da »iz nečesa zapuščenega, opuščenega in propadajočega zopet ustvarimo nekaj živega, avtonomnega in navdihujočega.«

Izražajo potrebo po prostoru, kjer lahko gradijo avtonomno okolje in enakopravne odnose, »ki niso podvrženi zahtevam trga, konkurence in kapitala ali omejeni z zahtevami birokracije, oblasti ali evropskih projektov.« Delovali bodo po »demokratičnih načelih soupravljanja in vključujočega sodelovanja,« s tem pa bodo ustvarili varen prostor za različne socialne in kulturne aktivnosti, delovanje družbenih skupin, aktivnosti in dogodkov. Načrtujejo tudi vzpostavitev ljudske knjižnice.

V avtonomni coni je bil včeraj uspešno izveden tudi kulturno-umetniški program, ki se danes nadaljuje.

© Janez Zalaznik

Objekt na Linhartovi 43, ki je v lasti Družbe za upravljanje terjatev bank (DUTB), je že dolga leta zapuščen in počasi propada, sodelujoči so ga danes začeli čistiti. Že pred nekaj leti je civilna družba pozvala k temu, da se objekte v lasti DUTB bolj smiselno izrabi. Poudarili so, da gre nenazadnje »za lastnino, ki je nastala z javnim denarjem, zato bi bilo smiselno, da bi s temi prostori upravljali ljudje.«

Pred volitvami so vse koalicijske stranke, poleg njih pa še Pirati, DeSUS, Vesna in LMŠ, na vprašanje iniciative Glas ljudstva odgovorile, da je treba avtonomne prostore zaščititi in da podpirajo vzpostavljanje novih. »Zato pozivamo vse oblastne organe in institucije, da ravnajo tako, da ne bodo poskušale poseči v na novo vzpostavljeni avtonomni prostor,« so še povedali v izjavi za medije.

»Zato pozivamo vse oblastne organe in institucije, da ravnajo tako, da ne bodo poskušale poseči v na novo vzpostavljeni avtonomni prostor.«

PLAC je včeraj okoli pete ure obiskala policija, ki je identificirala vse udeležence, ki so se zadrževali na prostorih avtonomne cone. Poskušali so najti odgovorno osebo, ki pa je PLAC kot nehierarhična skupnost nima. Policija ni zaznala nobenih prekrškov in po identifikaciji odšla, vrnila pa se je danes okoli pol devetih zjutraj in »nasilno vdrla v prostor, pri tem dva uporabnika grobo odrinila, popisovala ljudi ter se nasploh vedla nekorektno in nespoštljivo,« pravijo v PLAC-u. Naloga prisotnim niso pokazali, eden izmed policistov pa naj bi celo rekel: »To je naše,« nanašajoč se na prostor.

© Janez Zalaznik

Uporabniki PLAC-a pričakujejo, da jih bodo vlada, ministrstva in koalicijske stranke pri njihovih prizadevanjih podprle. Poudarjajo, da »ima »Slaba banka« zdaj zgodovinsko priložnost, da naredi nekaj »dobrega«, da investicijo preusmeri v mlade, v kreiranje drugačne okoljske, zdravstvene in stanovanjske politike. V projekt, ki bo ustvarjal ideje za prihodnost, za drugačen svet, v projekt, ki bo osmišljal življenja tistim, ki si ne želijo živeti znotraj družbenih in ekonomskih kalupov.«

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.