Titanik 3D
Titanic 3D, 1997, James Cameron
zelo za
Kako je potonil kapitalizem – The Movie.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
zelo za
Kako je potonil kapitalizem – The Movie.
Največja ladja na svetu, »kraljica sveta«, ki se utaplja v katastrofi, in brutalno razslojeni, razredno povsem ločeni ljudje, agonični, ustrahovani in šokirani »potniki«, ki se skušajo sredi te kataklizme obnašati povsem »normalno«, kot da ni nič – to je zgodba Titanika, ki ga je James Cameron splavil leta 1997. Mar ni to tudi zgodba našega časa – zgodba sodobnega neoliberalnega kapitalizma? Kapitalizem, »kralj sveta«, ki tone – ki se utaplja v katastrofi? Šokirani ljudje, ki se skušajo sredi te kataklizmične finančne in gospodarske in zdravstvene in energetske in inflacijske in podnebne krize obnašati »normalno«? »Oh, kakšna sreča,« dahne Leonardo DiCaprio, ko si v partiji pokra priigra karto za Titanik. Na koncu zmrzne. Mar ne spominja na Slovence, ki pred dobrimi tridesetimi leti niso skrivali sreče in navdušenja, ko so si priigrali karto za kapitalizem – in ki zdaj zmrzujejo? In ki ne bodo preživeli. In ki jim je bilo kljub temu v čast, da so živeli v kapitalizmu – tako kot je tistim glasbenikom v čast, da so igrali na prvi in zadnji vožnji Titanika.
Titanik se vrača v pravem času – v času, ko svet osvaja, osuplja in osmišlja spektakel Avatar: Pot vode, v katerem je James Cameron izrisal alternativo kapitalizmu. Titanik se vrača kot 3D metafora kapitalizma, ki je potopil svet.
Ko je prišel Titanik na velika platna, je bilo jasno, da druge priložnosti ne bo imel – da torej ne bo nadaljevanja, sequela. Ko Titanik potopiš, je konec – ne moreš ga potopiti še enkrat, v nadaljevanju. Titanik je bil tako protisloven, kot je protisloven sam kapitalizem, ki gradi, da bi lahko uničeval, in ki uničuje, da bi lahko gradil. Temu rečejo »kreativna destrukcija«. Kaj je storil James Cameron, veste: zgradil je repliko Titanika (replika, tako rekoč v naravni velikosti, z vsemi detajli, avtentičnim dizajnom in razkošjem, je stala 57 milijonov!), potem pa je to ladjo – repliko Titanika, »največje ladje sveta« – še enkrat potopil in uničil. Uničil jo je kreativno.
Cameronov Titanik je bil res popolna metafora sodobnega kapitalizma. Titanik je bil produkcija, investicija v produkcijo (v produkt, nova delovna mesta, rast), toda po drugi strani je bil tudi mistična finančna špekulacija. Stal je 200 milijonov in vsi investitorji so se tresli: bo film pokril investicijo ali pa bo propadel in nas pokopal? Negotovost je bila tako huda, da so premiero stalno prestavljali. Projekt je temeljil izključno na špekulaciji, pričakovanjih, veri, produkcija pa je bil le v smislu, kot so »produkcije« vsi tisti finančni produkti, špekulacije in finančne sheme sodobnega finančnega kapitalizma, ki vedno obljublja, da bo dobičke, presežni kapital, pridobljen z davčnimi olajšavami in razdavčitvami kapitala, investiral v produkcijo, potem pa jih investira v jahte. Cameronov Titanik je bil taka »produkcija« – investicija v jahto, repliko »največje ladje sveta«. In ko se Titanik zlomi in ko potem tone, vam ni žal potnikov, ki – spremenjeni v digitalne piksle, ob oskarjevskem trušču in hrušču – padajo v globino, ampak ladje.
Titanik nam lepo pokaže, da si kapitalizem svoje mitologije in svoje ideologije ni izmislil danes, ampak pred stotimi leti in še prej. Ne pozabite: ko so leta 1912 splavili Titanik, »največjo ladjo sveta«, so verjeli, da je tako velika in tako rekordna, da ne bo mogla potoniti. Le nekaj ur po nesreči 14. aprila 1912 so ameriški časopisi celo poročali: Titanik trčil ob ledeno goro – vsi preživeli – Titanik že vlečejo proti pristanišču! Verjeli so pač, da je prevelik, da bi lahko propadel. Da je prevelik, da bi smel propasti – kot sodobne finančne institucije, recimo banke, za katere pravijo, da so prevelike, da bi smele propasti. Nekaj ciničnega in subverzivnega je v tem, kako Cameron pusti, da propade tisto, kar je preveliko, da bi smelo propasti, navsezadnje, proračun ledene gore, ki je leta 1912 potopila Titanik, je bil nič. Zero. A Cameron ve, da kapitalizem ustvarja le to, kar lahko uniči. Vse je mogoče uničiti, pa naj si bo še tako veliko in rekordno. Kapitalizem ne ustvarja neuničljivih stvari. Ravno nasprotno: največje in rekordne stvari ustvarja zato, da bi jih lahko čim bolj dramatično in čim bolj spektakularno uničil. Uničevanje tega, kar je ustvaril kapitalizem, »kralj sveta«, je zato ultimativno estetsko doživetje. (kino)
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.