Bodo padala ali ne?
Po sečnji na Rožniku so novi poseki za MOL zoprnejši
Kaj se bo zgodilo z visokim drevesi ob Ljubljanici po otvoritvi novega Centra Rog
© Arhiv Mladine
Junija lani je Mestna občina Ljubljana začela urejati Petkovškovo nabrežje ob Ljubljanici od Zmajskega mostu do območja pod novim Centrom Rog oziroma do tamkajšnjega Šempetrskega mostu.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Kaj se bo zgodilo z visokim drevesi ob Ljubljanici po otvoritvi novega Centra Rog
© Arhiv Mladine
Junija lani je Mestna občina Ljubljana začela urejati Petkovškovo nabrežje ob Ljubljanici od Zmajskega mostu do območja pod novim Centrom Rog oziroma do tamkajšnjega Šempetrskega mostu.
Ureditev naj bi stala približno 4,3 milijona evrov (brez DDV), med drugim pa k njej sodijo novo tlakovanje in razsvetljava nabrežja ter zlasti umik parkirišč in prometa. Sočasno teče ureditev komunalne infrastrukture »novega« Centra Rog. V tem občina ureja kreativno središče zlasti od 19. januarja 2021, ko je nekreativno, z varnostniki in v spremstvu policije iz Tovarne Rog odstranila tam delujočo avtonomno skupnost.
Glede obnove Petkovškovega nabrežja se je nedavno razširila vest, da je vsaj v delu pod novim Centrom Rog predviden posek starejših dreves in zasaditev novih, da pa naj bi občina zdaj imela »resno zadrego«, kako ta posek izpeljati. Pred kratkim je javnost razburila z obsežno sečnjo skoraj 380 dreves na ljubljanskem Rožniku, ki jo je tudi stroka, recimo Zavod za varstvo narave, označila za pretirano in neustrezno, upoštevaje socialne in ekološke naloge mestnega gozda.
Je torej posek nekaterih dreves na Petkovškovem nabrežju res predviden, zlasti vsaj štirih dreves pod Centrom Rog, kjer je napovedana ureditev »lože, ki bo poudarjala vhod v objekt«?
Arhitekt Boris Bežan iz Bax studia, ki je vodja projekta rekonstrukcije Roga, je odgovoril, da žal njihov arhitekturni studio ni projektant nabrežja: »Meja projekta centra Rog je južna fasada obstoječe zgradbe. O drevesih nimamo nobenih informacij.« So pa odgovorili iz Mestne občine Ljubljana; odgovor je sicer skop, a pomenljiv: »Odločitev glede dreves na Petkovškovem nabrežju še usklajujemo z različnimi strokovnimi službami, javnost bomo o tem pravočasno obvestili.«
Kaj konkretno pomeni ta napoved občine, ni jasno, prav tako ne, ali so v ozadju res predvsem estetski razlogi ali tudi stanje dreves. Bo pa »rešitev« morala biti jasna kmalu, saj je konec obnove nabrežja napovedan za konec aprila, odprtje Centra Rog pa je načrtovano za letos jeseni.
Občina tako z nedvoumnimi pojasnili in rešitvijo ne bo mogla čakati do poletja, ko je »na preži« domnevno manj kritične javnosti, zaradi česar je to čas, na katerega oblastniki radi preložijo »razvpitejše« posege in odločitve. Na spletni strani občine je sicer grob opis projekta obnove Petkovškovega nabrežja, ki med drugim napoveduje ureditev drevoreda. Ureditev naj bi vključevala »nego obstoječih krošenj«, k njej pa naj bi sodila zlasti zasaditev »več kot dvajset novih dreves in grmovnic« ter sejanje trave.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.