12. 5. 2025 | Kultura
»Škoda, da se politika tako grobo vmešava v umetnost in življenje umetnikov«
Izid referenduma po oceni režiserja Möderndorferja šola za oblast
Pisatelj, pesnik in režiser Vinko Möderndorfer
© Borut Krajnc
Pisatelj, pesnik in režiser Vinko Möderndorfer meni, da je izid referenduma o pokojninah umetnikov velika šola za koalicijo, ki da se med kampanjo sploh ni borila. Ocenil je, da je izid tudi žalosten trenutek. "Škoda, da se politika tako grobo vmešava v umetnost in življenje umetnikov," je Möderndorfer poudaril za STA.
Nedeljski doseg kvoruma na referendumu za zavrnitev zakona o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti Möderndorferja ni presenečenje. "Predlog za referendum je bil od vsega začetka pravzaprav zelo demagoško zastavljen, ampak človek še vedno upa, da mogoče del Slovencev ne bo padel na to," je dejal.
Hkrati je poudaril, da je rezultat lahko tudi velika šola za levo oblast. Kljub vsemu bi se bilo treba pošteno boriti in se bolj vključiti v kampanjo.
Referendum bo v zgodovini slovenskega parlamentarizma zelo slabo zapisan. Politična stranka je namreč nagovorila prebivalce zoper nekaj deset umetnikov. "Kaj takšnega se še ni zgodilo," je poudaril sogovornik, sicer tudi nekdanji vodja upravnega odbora Prešernovega sklada.
"Predlog za referendum je bil od vsega začetka pravzaprav zelo demagoško zastavljen, ampak človek še vedno upa, da mogoče del Slovencev ne bo padel na to."
Vinko Möderndorfer,
pisatelj, pesnik in režiser
Na referendumu se je po njegovem mnenju odločalo, ali Slovenci potrebujejo kulturo in umetnike. Hkrati se je odločalo o estetski vrednosti kulture in temu, ali pustiti umetnosti svobodo.
Möderndorfer kljub temu meni, da Slovenci potrebujejo kulturo. Večina vseeno meni, da bi bila komercializacija umetnosti, kamor jo tako ali tako sili kapitalizem, zelo slaba. "S tem, ko ugasne ta umetnost, ugasne marsikaj, nenazadnje tudi narodova identiteta in svoboda," je bil kritičen.
Poudaril je, da mnogi svobodni umetniki zelo težko živijo, neka politika pa jim ne privošči vsaj malo bolj mirne starosti. "Ne gre samo za denar, gre tudi za priznanje," je ob tem dejal.
Volivci so v nedeljo na referendumu odločali o uveljavitvi zakona o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti. Proti temu je po delnih neuradnih podatkih Državne volilne komisije glasovalo več kot 92 odstotkov volivcev, hkrati pa je nasprotnikom uspelo doseči kvorum za zavrnitev zakona, saj je proti glasovalo več kot 400.000 volivk in volivcev.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.