Dogodki / Pozor, kultura

Izbor dogodkov

Izak Košir
MLADINA, št. 27, 4. 7. 2025

Balkan pank

Balkan pank
© Jože Suhadolnik

Moje truplo boste našli prekrito s konfeti, Avla GT22, Maribor

Do 08/09

Skupinska fotografska razstava v avli mariborskega kulturnega centra GT22 je pravzaprav odgovor na vznik številnih konservativnih trendov, ki promovirajo nazadnjaštvo. Nasprotuje jim krik po uporu, izgubljanju zavor in kljubovanju družbenopolitični ureditvi ter ozkim smernicam obnašanja. Divja zabava namreč ni le trivialno sproščanje, lahko je tudi politično stališče, lahko je zahteva po enakovredni skupnosti, neredu, nenadzorovanosti, užitku in izražanju. Razstava, na kateri sodelujejo fotografi različnih generacij (Bojan Golčar, Asiana Jurca Avci, Rene Ketiš, Teodor Kopicl, Gloria Krajnc, Toni Soprano Meneglejte, Urša Rahne, Jože Suhadolnik in Goran Turnšek) in jo zaokrožajo prispevki Eme Širec, Gregorja Salobirja in Nine Dragičević, ponuja bogat in raznolik vpogled v zgodovino in sedanjost nočnega življenja. Je pa tudi spodbuda, da klubskih doživetij ne bi le preučevali in opazovali, temveč bi jih tudi neobremenjeno soustvarjali.

Tomato Košir: Vizualni komentar, Ljubljanski grad, Ljubljana

04/07–31/08

Tomato Košir je eno osrednjih imen sodobnega slovenskega oblikovanja. Njegovo delo ne beži pred konceptualno globino, temveč jo uporablja kot izhodišče vizualne pripovedi; zanj je grafično oblikovanje sredstvo mišljenja, komentiranja in družbene aktivacije. Za svoje delo je prejel številna priznanja doma in v tujini, njegovi projekti so vključeni v zbirke uglednih institucij. Na razstavi v Palaciju in Stanovski dvorani Ljubljanskega gradu se bo predstavil z izbranimi deli in svojimi komentarji nanje.

Sveže ribe, DobraVaga, Ljubljana

08/07–04/10

Tokratna tradicionalna poletna razstava mlade slovenske ustvarjalnosti v galeriji DobraVaga, ki jo najdete pod osrednjo ljubljansko tržnico, kot osrednji izrazni medij ponuja fotografijo. Na ogled bodo dela umetnikov in umetnic, ki z galerijo sodelujejo že dlje, pa tudi dela tistih, ki se bodo predstavili prvič. Vstop prost.

Draga bralka, dragi bralec. Kdor želi danes ohraniti trezno glavo, mora imeti dostop do kakovostnih informacij.
Svet je, žal, nasičen z informacijskim šumom, dobre in premišljene analize, komentarji, recenzije in napovedi pa so v Mladini dostopni zgolj naročnikom. Ta prispevek smo za vas izjemoma odklenili.
Naredite tudi vi kaj zase, postanite naš naročnik in preizkusite Mladinin učinek.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si.

Delite članek:


Preberite tudi

»Izraela ni napadla tuja država«

IZJAVA DNEVA

Kultura

Konec MTV-ja

Prva 24-urna glasbena TV postaja na svetu po 40 letih ukinja pet programov v Veliki Britaniji. Sledile bodo Francija, Avstralija in na Poljska. 

»To izgleda kot druga svetovna vojna!«

Zakaj se je Trump nad antifašiste spravil z vojsko