TV komentar / Nova priložnost za Tarčo?
Ko »gospe Eriki« vzameš ring in kri ne šprica, vse nenadoma postane bolj smiselno
Stanka Prodnik
MLADINA, št. 51, 19. 12. 2025

Voditeljica Erika Žnidaršič in novinarji Tarče
© TV Slovenija
Leta 1666 je Isaac Newton ležal pod jablano, ko mu je nenadoma na glavo padlo jabolko. Seveda ni bil prvi, ki mu je na glavo padlo jabolko, le da se je genij Newton ob tem vprašal: Kako to, da je jabolko padlo z veje naravnost proti središču Zemlje? Zazrl se je proti Luni, ki je bila v tistem trenutku tudi vidna, in v njegove možgane je šinila misel: Tisto, kar vleče jabolko proti njegovi glavi oziroma tlom, je ista sila, zaradi katere Luna kroži okoli Zemlje! Tako je Newton odkril splošni gravitacijski zakon.
Stanka Prodnik
MLADINA, št. 51, 19. 12. 2025

Voditeljica Erika Žnidaršič in novinarji Tarče
© TV Slovenija
Leta 1666 je Isaac Newton ležal pod jablano, ko mu je nenadoma na glavo padlo jabolko. Seveda ni bil prvi, ki mu je na glavo padlo jabolko, le da se je genij Newton ob tem vprašal: Kako to, da je jabolko padlo z veje naravnost proti središču Zemlje? Zazrl se je proti Luni, ki je bila v tistem trenutku tudi vidna, in v njegove možgane je šinila misel: Tisto, kar vleče jabolko proti njegovi glavi oziroma tlom, je ista sila, zaradi katere Luna kroži okoli Zemlje! Tako je Newton odkril splošni gravitacijski zakon.
Nikar ne sklepajte prehitro, nikakor ne želimo ekipe Tarče razglasiti za sodobne Isaace Newtone, a morda so pretekli teden avtorji izpete in nasilne oddaje, ki bi se mirno imenovala »V ringu«, nehote »izumili« koncept, ki bi dejansko lahko nadgradil sedanjo konfliktno oddajo, v kateri zmagujejo nasilni in agresivni, celo lažnivi, gledalci pa dejansko nimamo nič od nje, razen da gremo spat v popolnem stresu in nezadovoljstvu, zakaj smo spet zapravljali čas. Ustvarjalci oddaje, z voditeljico Eriko Žnidaršič in urednikom Boštjanom Kogovškom vred, so se namreč pretekli teden malce užaljeno odločili, da – potem ko je udeležbo v oddaji zavrnil ljubljanski župan Zoran Janković – v studio ne bodo povabili nikogar. Tako smo razumeli. Ne samo to: na mesto gostov, ki bi se morali med sabo verbalno klati, so postavili kar vse štiri ključne novinarje oddaje. In bilo je – boljše.
Zakaj? Ker so nam končno lahko natančneje razložili, kaj razkrivajo, vzeli so si čas, pojasnjevali poteze Zorana Jankovića in drugih oseb, razumeli smo, kako dejansko potekajo obvodni posli, ki se dogajajo za zidovi ljubljanske občine in po različnih lokalih in gostiščih, kako investitorji v Ljubljani dobijo »podporo« župana itd. In morda so s tem odkrili koncept, kako dejansko podpreti novinarstvo, ki je bilo doslej v tej oddaji vedno odrinjeno na začetek posameznih sklopov, v prispevek, ki je bil vedno prehiter in prekratek, da bi mi, ki nismo posvečeni v vsako izmed tem, ki jo obravnavajo, lahko sploh razumeli, kaj je očitek, kaj je narobe, kdo je odgovoren in kakšne so posledice. Pač vedno je bilo vse skupaj prehitro in že je bil na ekranu kakšen Matej Tonin, ki je potem pleteničil in politiziral – predvsem pa je voditeljica s svojim grobim prekinjanjem in skakanjem med sogovorniki ustvarjala kaos, v katerem smo se lahko na koncu do zgodbe opredelili le še glede na lastne politične preference, kaj je bilo v prispevku, pa smo že pozabili.
Ne verjamemo sicer, da so zmožni tega – delati dejanske preiskovalne vsakotedenske oddaje brez spopada v ringu. Bilo pa bi lahko dobro.