Pamflet / Bernard Nežmah: Razpad vsem pred očmi
Ko je kršenje zakonov oblastnikov tako nedolžna samoumevnost kot jesenska megla
MLADINA, št. 52, 24. 12. 2025

Zadnji mesec je osrednja medijska oddaja nedvomno Tarča. Najprej je kazalo, da jo kani vodstvo spremeniti do neprepoznavnega, potem smo namesto njenega predvajanja izvedeli, da odpade zaradi bolezni voditeljice, no na koncu sta le sledili dve prelomni oddaji o podkupovanjih vodilnih na upravnih enotah in pri županu Zoranu Jankoviću. Stranski učinki so številni. Doživeli smo, da je stranka SD z izjavo protestirala zoper vrh nacionalke zaradi poskusov cenzuriranja, na drugi strani pa zgroženega šefa UEFE Aleksandra Čeferina, ki je v velikem intervjuju za Delo komaj kaj povedal o nogometu, ki ga predstavlja, razgovoril pa se je o slovenski politiki, o zlohotnih medijih ter o Tarči. To je v zadevi Janković gledal dve minuti, potem pa je preklopil na kanal, na katerem je raje gledal regionalno nogometno tekmo. Ni kaj, gledalčeva svoboda, sploh, ker so bili v njegovi advokatski karieri Jankovići njegovi klienti. Da bi molče odmahnil nad oddajo, bi bilo v odvetniškem stilu, ampak on se je tu posebej angažiral, sploh z vprašanjem, kako lahko vodstvo RTV SLO tolerira take oddaje? - Kaj je že nacionalna televizija? Javni medij, za katerega državljani plačujejo obvezno naročnino. Po meritvi gledanosti je Tarča eden paradnih konjev. Šef UEFE pa implicite poziva k njenemu umiku, saj da je to primer oddaje pod profesionalnimi standardi.

Zadnji mesec je osrednja medijska oddaja nedvomno Tarča. Najprej je kazalo, da jo kani vodstvo spremeniti do neprepoznavnega, potem smo namesto njenega predvajanja izvedeli, da odpade zaradi bolezni voditeljice, no na koncu sta le sledili dve prelomni oddaji o podkupovanjih vodilnih na upravnih enotah in pri županu Zoranu Jankoviću. Stranski učinki so številni. Doživeli smo, da je stranka SD z izjavo protestirala zoper vrh nacionalke zaradi poskusov cenzuriranja, na drugi strani pa zgroženega šefa UEFE Aleksandra Čeferina, ki je v velikem intervjuju za Delo komaj kaj povedal o nogometu, ki ga predstavlja, razgovoril pa se je o slovenski politiki, o zlohotnih medijih ter o Tarči. To je v zadevi Janković gledal dve minuti, potem pa je preklopil na kanal, na katerem je raje gledal regionalno nogometno tekmo. Ni kaj, gledalčeva svoboda, sploh, ker so bili v njegovi advokatski karieri Jankovići njegovi klienti. Da bi molče odmahnil nad oddajo, bi bilo v odvetniškem stilu, ampak on se je tu posebej angažiral, sploh z vprašanjem, kako lahko vodstvo RTV SLO tolerira take oddaje? - Kaj je že nacionalna televizija? Javni medij, za katerega državljani plačujejo obvezno naročnino. Po meritvi gledanosti je Tarča eden paradnih konjev. Šef UEFE pa implicite poziva k njenemu umiku, saj da je to primer oddaje pod profesionalnimi standardi.
Če je šef UEFE zgrožen nad medijskim poročanjem, pa je sporočilo tožilstva skozi medije vzel zares minister za javno upravo Franc Props: k odstopu je pozval načelnico UE Kranj Metko Knific Zaletelj. Kako naj urad deluje, ko pa so Kranjčani izvedeli, da gospa s pomočjo podkupnin ugodno reši tudi nerešljive zadeve? Tarča ima očitno smisel, ministrov inšpektorat je namreč odredil tudi nadzor nad delom ljubljanske in kranjske upravne enote.
Prek ovinka pa se je odzval tudi Finančni urad (FURS). Te dni sporoča bombastične vesti, da je samo letos izterjal za 190 milijonov davčnih dolgov, in da so po uboju Šutarja v jugovzhodni Sloveniji davčnim dolžnikom zarubili najmanj 14 vozil. A šef FURSA ni zahteval notranje revizije, zakaj dolgov niso izterjali že poprej, še manj, zakaj desetin milijonov, ki jih je dolgovala družina Janković, niso pobrali na enak način. Ostaja karikatura brezpravja, ki jo je obelodanila Tarča, da so od mlajšega Jankovićevih sinov izterjali 4 evre. V oddaji se je prvi mož dacarjev branil, da o zadevah, ki še niso končane, ne sme govoriti, ker bi pravno ogrozil postopke.
OK, kaj pa revizija končanih postopkov, ki bi pokazala, ali so pri županovih ravnali enako kot to počno pri slehernikih?
A posebej frustrirajoče je bilo Tarčino spoznanje, da se je sodni senat izrekel o začetku procesa proti starejšemu sinov Janković, potem pa je predsednik sodišča Marjan Pogačnik sodnico premestil na drugo sodišče in nato je vskočil novi senat, ki je sodil še enkrat in obtoženega oprostil. Si predstavljate, da sodnik po koncu obravnave razglasi obtoženega za krivega, mediji se o tem razpišejo in čakajo samo še na izdelavo sodbe, potem pa izvedo, da je sodba nična, ker jo je prevzel drugi senat?????
V pravni državi je doslej veljalo, da lahko sodbe ovrže samo višja sodna instanca. Celo vedno zadržani upokojeni predsednik Vrhovnega sodišča Damijan Florjančič je bil zgrožen, da je to nezamisljivo, če je bila odločitev senata sprejeta, da je zakonita. In kaj bo storil aktualni sodni vrh????????? In kaj tožilci? Bodo ukrepali nad evidentno kršitvijo pravnih postopkov s strani visokega sodnika??????????????
Zlorabe prava pa so v Tarči kar deževale. Šest let po koncu potrjene preiskave zoper Jankovićeve sodišče še ni začelo procesa!?? - Je reagirala pravosodna ministrica? Profesor prava Miha Šepec je zmogel le cinični absurd - to bi bilo možno samo v primeru, da je obtoženi 6 let v komi!!!!!!! In koliko let bo v komi pravosodje in sodstvo ob pogledu na drastično zlorabo prava?
Oddaji Tarča sta epohalni novinarski prispevek, saj sta zamajali letargijo - tako je, nad Jankovići ni zakonov, kar naredijo, je vse OK.
Sedaj je sicer veseli december, mestno središče polnijo veselje in razigranost. Tromostovje, ki velja za arhitekturni biser Ljubljane, je spremenjeno v bazar. Nanj so prislonjene rumene in rjave kante za smeti, pod arkadami je deponija šare, pred njegovo kamnito ograjo so postavljeni prodajni kioski, ob njej zloženi rdeči zabojniki steklenic, spet na drugi strani ga zakrivajo ob njega prislonjeni prodajni pulti. Neznosna lahkotnost svetoskrunstva, ki odpravi pogled na Tromostovje kot čudo arhitekture.
Si je zamisliti Michelangelovega Davida sredi Firenc, na katerega bi štacunar odložil plahto dežnika, predenj bi se postavil prodajalec spominkov in gostilničar bi si kiosk omislil dva koraka od njegovega podnožnja?????? In kaj pravi slovenska kulturna ministrica? Asta Vrečko je univerzitetna profesorica umetnostne zgodovine, skrbnik kulturne dediščine, a še ni opazila, da je župan za potrebe sejmov Tromostovje razglasil za prosti bazar!!!!!!!!?