Teden / Ukinjanje volišč

Opozicijsko iskanje izgovorov za morebitni volilni poraz? 

Peter Petrovčič
MLADINA, št. 52, 24. 12. 2025

Teza, da se v Sloveniji volišča namenoma ukinjajo, se pojavlja pred vsakimi volitvami (na fotografiji volišče v Komendi na predsedniških volitvah leta 2022).

Teza, da se v Sloveniji volišča namenoma ukinjajo, se pojavlja pred vsakimi volitvami (na fotografiji volišče v Komendi na predsedniških volitvah leta 2022).
© Luka Dakskobler

SDS zadnja leta redno opozarja na zmanjševanje števila volišč, kar naj bi šlo predvsem njej v škodo. Tokrat je njen predsednik Janez Janša osebno in v sodelovanju s predsednikom NSi Jernejem Vrtovcem na posebni tiskovni konferenci opozoril na to težavo in povedano podkrepil s statističnimi podatki. Opozoril je, da se je na plebiscitu glasovalo na več kot 4000 voliščih, danes že na manj kot 3000, in da je bilo največ oziroma »več kot polovica volišč ukinjenih na podeželju«, kjer je glavna volilna baza te stranke. »Z ukinitvijo in z združevanjem volišč ljudem onemogočamo udeležbo na volitvah. To se žal sistematično dogaja že daljše časovno obdobje,« je k temu dodal Vrtovec.

ŽELITE ČLANEK PREBRATI V CELOTI?

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?


Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal, Apple Pay ali Google Pay.

Tedenski zakup ogleda člankov
> Za ta nakup se je potrebno .


Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine. Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje.


Peter Petrovčič
MLADINA, št. 52, 24. 12. 2025

Teza, da se v Sloveniji volišča namenoma ukinjajo, se pojavlja pred vsakimi volitvami (na fotografiji volišče v Komendi na predsedniških volitvah leta 2022).

Teza, da se v Sloveniji volišča namenoma ukinjajo, se pojavlja pred vsakimi volitvami (na fotografiji volišče v Komendi na predsedniških volitvah leta 2022).
© Luka Dakskobler

SDS zadnja leta redno opozarja na zmanjševanje števila volišč, kar naj bi šlo predvsem njej v škodo. Tokrat je njen predsednik Janez Janša osebno in v sodelovanju s predsednikom NSi Jernejem Vrtovcem na posebni tiskovni konferenci opozoril na to težavo in povedano podkrepil s statističnimi podatki. Opozoril je, da se je na plebiscitu glasovalo na več kot 4000 voliščih, danes že na manj kot 3000, in da je bilo največ oziroma »več kot polovica volišč ukinjenih na podeželju«, kjer je glavna volilna baza te stranke. »Z ukinitvijo in z združevanjem volišč ljudem onemogočamo udeležbo na volitvah. To se žal sistematično dogaja že daljše časovno obdobje,« je k temu dodal Vrtovec.

V državni volilni komisiji, katere direktor je Igor Zorčič, pojasnjujejo, da podatki o zmanjšanju števila volišč držijo, a da ne gre za zaroto proti eni od političnih opcij, pač pa proces narekujejo objektivni razlogi.

»Upoštevati je treba, da drugače od leta 1990 državna volilna komisija danes volivcem omogoča tudi glasovanje na 98 voliščih za predčasno glasovanje, ki so odprta tri dni, prav tako glasovanje po pošti (invalidi, oskrbovanci) in po pošti iz tujine, kar vse omogoča visoko dostopnost pravice do glasovanja.« Dodajajo, da je Slovenija z dobrimi 550 volivci na volišče v samem vrhu po številu volišč, kar je leta 2011 ugotovila tudi opazovalna misija organizacije OVSE. Poleg tega še pojasnjujejo, da gre »velik del zmanjšanja števila volišč v preteklosti pripisati odločbi ustavnega sodišča, da mora biti volišče dostopno invalidom. Po naši oceni je trenutno število volišč primerno in omogoča dostopnost vsem volivcem, pri čemer državna volilna komisija ni naklonjena zmanjševanju števila volišč, na kar okrajne volilne komisije opozori ob vsakih volitvah oziroma referendumu od lani dalje.«

Število volišč namreč za vsako glasovanje posebej določajo okrajne volilne komisije, v katerih sodelujejo tudi na predlog SDS imenovani člani. Največja enkratna ukinitev volišč, kar 800, se je po opozorilih evropskih opazovalcev izvedla leta 2011 na priporočilo državne volilne komisije pod vodstvom predsednika Antona Frantarja. Priporočilo je komisija izglasovala soglasno, to pomeni, da so za tak ukrep glasovali predstavniki vseh političnih strank v volilni komisiji, torej tudi SDS.

Prav tako tudi nič ne kaže, da bi zmanjševanje števila volišč vplivalo na volilno podporo SDS, saj ima ta najstabilnejšo podporo med vsemi strankami. V zadnjih 20 letih, odkar SDS na državnozborskih volitvah dosega visoke izide, v povprečju prejme 25,6 odstotka glasov in je tudi na zadnjih volitvah s 23,48 odstotka glasov v bistvu dosegla to povprečje. Zmanjšanje števila volišč torej ni imelo vpliva na (njen) izid, pa tudi na samo volilno udeležbo, kot trdi Vrtovec, ne. Na zadnjih državnozborskih volitvah, leta 2022, je bila volilna udeležba ena najvišjih v zgodovini in primerljiva s tisto v prvih poosamosvojitvenih letih, čeprav so volivci glasovali na najmanj voliščih doslej.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si.

Delite članek:


Preberite tudi

»Domobranci ne priznajo, da so bili na napačni strani«

IZJAVA DNEVA

Janez Janša / »Komunisti želijo uničiti našo civilizacijo«

V intervjuju za poljski spletni portal Višegrad24 je Janez Janša povedal, da verjame v teorije zarote o veliki zamenjavi, ki da preti Evropi in zahodni civilizaciji